Pri navrhovaní tieniacej techniky sa musí okrem iného brať do úvahy i odozva interiéru na intenzitu slnečného žiarenia, ale tiež ročné obdobie. Práve podkrovné izby, ktoré sú dnes súčasťou mnohých domov, trpia počas leta extrémnym prehrievaním. Tým pádom je komfort z hľadiska obývania podkrovnej izby na minimálnej úrovni, keďže sa tam jednoducho nedá vydržať. Mnoho ľudí však uprednostňuje tieniacu techniku, ktorá aspoň z časti dokáže zapríčiniť tepelnú pohodu bez potreby klimatizácie.
Tieniaca technika pre strešné okno – áno alebo nie?
Výber tieniacej techniky do podkrovia, resp. na strešné okno nie je až tak bohatý, no vo všeobecnosti poznáme –vnútorné žalúzie, vonkajšie rolety, markízy či špeciálne fólie. Za najvhodnejšiu alternatívu sa považujú vnútorné žalúzie, ktoré poskytujú maximálne možné zatienenie a zároveň i dostatok svetla. Vonkajšie rolety pri úplnom vysunutí dokážu zabrániť prenikaniu svetla do interiéru, no to nie je vždy ideálne. Viete si predstaviť, že by ste boli počas dňa v podkrovnej izbe pri úplnej tme? Výhodou je, že vonkajšia tieniaca technika pomáha chrániť zasklenie okien, no v mnohých prípadoch i pred vonkajšími vplyvmi ako sú krúpy.
Aj napriek tomu, že tieniaca technika poskytuje pre klientov mnohé výhody, treba zdôrazniť, že do podkrovných miestností, resp. na strešné okno je extrémne drahá. Aj obyčajná sieťka vás bude stáť neprimerane veľa, čo je asi jednou z najväčších nevýhod pri kúpe tohto typu tieniacej techniky. Je síce skvelé mať podkrovie, užiť si pohodu pri obľúbenej knihe bez toho, aby vás niekto vyrušoval, no pokiaľ ani vy nemáte záujem investovať toľko peňazí do tieniacej techniky, existuje niekoľko alternatívnych riešení. Buď sa podkroviu počas leta vyhýbajte alebo skúste použiť klasický ventilátor, ktorý aspoň z časti schladí miestnosť. Ide pochopiteľne o núdzové riešenia, no ak by ste predsa len chceli tieniacu techniku do podkrovia, zvoľte si overenú spoločnosť, ktorá vám ponúkne široký sortiment za čo najvýhodnejšie ceny na trhu.
Autorské právo: enki / 123RF Reklamní fotografie