Čo kryje havarijné poistenie?

17. augusta 2015 Aktuality , Poisťovne 3388 Views
Čo kryje havarijné poistenie?

Povinné zmluvné poistenie, ako už z jeho názvu vyplýva, je nutnou súčasťou prevádzky každého motorového vozidla. Toto poistenie je určené pre pokrytie škôd vzniknutých počas prevádzky motorového vozidla osobám, ktoré nie sú za tieto škody zodpovedné. Ak teda havarujete, pričom táto havária nebola vaša chyba, bude oprava vášho automobilu zaplatená z povinného zmluvného poistenia toho, kto nehodu spôsobil. Ak však nehodu spôsobíte vy, z PZP nič nedostanete. Na tieto situácie je tu havarijné poistenie. To však nie je všetko, čo havarijné poistenie ponúka.

Havarijné poistenie zabezpečuje náhradu škody vzniknutej pri havárií, poškodení alebo zničení vozidla, škody na vozidle spôsobenej živelnou pohromou. Havarijné poistenie takisto kryje krádež vozidla či jeho časti, vandalizmus či vlámanie do automobilu, poškodenie čelného skla či ostatných skiel v aute, úrazy v dôsledku havárie či mnohé ďalšie.

Ponuky jednotlivých poisťovní sa samozrejme líšia a rozhodne budete mať z čoho vyberať. Pravidlom býva, že čím širšie bude krytie vášho poistenia, tým bude poistenie drahšie. Ďalším aspektom, na ktorý musíte pri výbere havarijného poistenia hľadieť, je spoluúčasť. Jedná sa o mieru finančného spolupodieľania sa klienta na vzniknutej škode. Tá môže byť stanovená buď v presnej sume, alebo ako percento zo škody. Jedná sa o sumu, ktorú pri škode na vašom vozidle zaplatíte VY, pričom zvyšok zaplatí poisťovňa. Pri presných sumách spoluúčasti sa môže stať, že ak bude škoda nízka, budete si musieť celú opravu zaplatiť sami. Existujú aj havarijné poistenia bez spoluúčasti, no tie sú samozrejme drahšie.

Havarijné poistenie sa vám môže oplatiť, no takisto ho môžete dlhé roky platiť a nikdy nevyužiť. Musíte sa sami rozhodnúť, či je havarijné poistenie dobrou možnosťou pre vaše potreby. Dajte si však pozor na rôzne zmluvné podmienky jednotlivých poisťovní, ako napríklad spomínaná spoluúčasť či napríklad územnú platnosť poistenia. Podmienok je samozrejme mnoho a odporúčame vám ich všetky dôkladne preskúmať, aby ste pri havárií neostali prekvapení.

 

© Monkey Business / Dollar Photo Club 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles