Vývoj ceny ropy ovplyvňuje spustenie americko-čínskej obchodnej vojny

19. júla 2019 Aktuality 1884 Views
Vývoj ceny ropy ovplyvňuje spustenie americko-čínskej obchodnej vojny

Cena ropy vymazala predošlé straty a v utorok ráno rástla po tom, čo americký prezident Donald Trump uviedol, že sa stretne so svojím čínskym partnerom na budúci týždeň, aby prediskutoval prebiehajúci obchodný spor, čím poskytol nádej na trhu s ropou, že rokovania budú konečne obnovené po týždňoch patovej situácie.

Vyhlásenie prezidenta Trumpa

„Mal som veľmi dobrý telefonický rozhovor s prezidentom Číny Xi. Budúci týždeň budeme mať rozšírené stretnutie na samite G-20 v Japonsku. Naše príslušné tímy začnú rozhovory ešte pred naším stretnutím,“ povedal v utorok ráno prezident Trump.

Čo na to kurz ropy?

Ropa, narozdiel od nových inštrumentov ako sú kryptomeny, za deň nevytvára viac ako 10%-tný pohyb za deň, ale aj tak v týchto dňoch priniesla zaujímavé čísla.

V deň vyhlásenia prezidenta Trumpa ropa WTI stúpla o 4,16% na 54,09 USD, zatiaľ čo kurz ropy Brent stúpol o 2,72% na 62,60 dolárov.

Začiatkom utorka bola cena ropy v podstate stále na rovnakej úrovni, pretože slabé ekonomické údaje v USA a obavy z obchodnej vojny, spolu s odhadmi ďalšieho rekordu v produkcii amerických ťažiarských spoločností, kompenzovali obavy z narušenia dodávok ropy v dôsledku zvýšeného napätia na Blízkom východe.

Ďalšie novinky

  • V posledných dňoch, napriek zvyšujúcemu sa americko-iránskemu napätiu po útokoch z minulého týždňa na dva ropné tankery v Ománskom zálive, účastníci na trhu s ropou obrátili svoju pozornosť na známky oslabenia rastu dopytu po rope a spomalenia ekonomickej aktivity tvárou v tvár možnej zdĺhavej obchodnej vojne medzi dvoma najväčšími ekonomikami sveta.
  • Dnešný tweet prezidenta Trumpa spôsobil prudký nárast cien ropy, keďže trh – unavený týždňami ponurých výhľadov na dopyt po rope – bol povzbudený správou, že USA a Čína obnovia obchodné rokovania.
  • Vysoké napätie na Blízkom východe tiež podporilo cenu ropy. Podobne urobila správa The Wall Street Journal, podľa ktorej Saudská Arábia tento mesiac znižuje produkciu ropy ešte hlbšie, keďže sa tu zintenzívnili obavy z rastu dopytu po rope. Saudi, najväčší producent a faktický líder organizácie OPEC, tiež žiadajú od iných výrobcov, aby sledovali a obmedzovali svoju výrobu, ako informovali úradníci OPEC pre denník The Journal.
  • Mnohí experti sa domnievajú, že aj napriek týmto správam, bude vývoj ceny ropy v tomto roku priaznivý. Ostáva len otázkou času, ako vysoko môže ropa v tomto roku vyrásť.

 

 

Zdroj: oilprice.com, Obrázok (flowee.cz)


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles