Čo sledovať pri výbere pôžičky

17. augusta 2015 Aktuality , Hypotéka, Úver a leasing 10273 Views
Čo sledovať pri výbere pôžičky

Pôžičky, úvery, hypotéky. Stále o nich počujeme a ich ponuka je v dnešnej dobe naozaj široká. Ak si potrebujete na niečo požičať peniaze, musíte byť schopní zhodnotiť ponuky jednotlivých spoločností a nájsť tú pre vás najvýhodnejšiu alternatívu. Prvou a najdôležitejšou vlastnosťou pôžičiek, o ktorej vždy počujeme v reklamách, je samotný úrok. Ani z ďaleka však nie je jediným faktorom, ktorý by mal ovplyvňovať vaše rozhodovanie.

Úrok predstavuje určitý podiel z požičanej sumy, ktorý platíte poskytovateľovi pôžičky za to, že vám požičal peniaze. Nie je to však jediný poplatok, ktorý za svoju pôžičku platíte. Existujú mnohé ďalšie poplatky súvisiace s úverom, ako napríklad poplatok za vedenie úverového účtu, poplatok za vybavenie úveru, poistenie úveru a mnohé ďalšie. Ak obohatíme úrok o všetky tieto poplatky, vzniká tzv. RPMN – Ročná Percentná Miera Nákladov, ktorá svojou hodnotou popisuje, koľko musí spotrebiteľ celkovo zaplatiť. Toto číslo je teda väčšie ako samotná úroková miera, respektíve môžu byť v prípade pôžičky bez akýchkoľvek poplatkov tieto dve hodnoty rovnaké, čo sa však v praxi nestáva. Ak ste sa o pôžičky už niekedy zaujímali, určite ste sa stretli aj s týmto pojmom.

Ďalším dôležitým údajom pri výbere pôžičky sú možnosti predčasného splatenia pôžičky. Ak sa rozhodnete pôžičku či úver splatiť predčasne, niektoré inštitúcie vám môžu naúčtovať ďalšie poplatky. V súčasnosti však už existuje legislatíva, ktorá zabraňuje bankám účtovať si poplatok za predčasné splatenie pôžičky, ak je predčasne splácaná suma v hodnote maximálne 10 000 €.

Jednoducho povedané, úver a RPMN určujú, koľko budete platiť, ak budete platiť dohodnuté čiastky vždy načas, v plnej sume a presne tak, ako je v zmluve dohodnuté. Dôležité sú však aj iné poplatky a údaje popisujúce, čo sa stane, ak nebude všetko presne podľa predstáv. Zvážte všetky možnosti a rozhodnite sa pre to najlepšie riešenie pre vás.

 

FOTO: © goodluz / Dollar Photo Club


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles