Nemýľte si poistenie domácnosti a nehnuteľnosti. Je v nich veľký rozdiel

24. apríla 2018 Poisťovne 2280 Views
Nemýľte si poistenie domácnosti a nehnuteľnosti. Je v nich veľký rozdiel

Chcete si dať poistiť majetok a neviete ako na to? Nasledujúce riadky sú potom určené práve vám. Dočítate sa v nich, ako najlepšie ochrániť vaše rodinné hniezdo zvonka i zvnútra, a to za pár eur mesačne.

Poistenie majetku patrí k tým poisteniam, ktoré by mali byť pre každého vlastníka nehnuteľnosti samozrejmosťou. V tomto prípade nejde o žiadny reklamný ťah či zavádzajúce praktiky predajcov poistiek, ktorí sa z vás snažia vymámiť ušetrené peniaze, práve naopak.

Dom či byt je predsa pre väčšinu ľudí investíciou na celý život. Nik nechce riskovať, že nečakaná živelná pohroma mu za niekoľko okamihov zničí dlhoročný a ťažko vydretý sen. Taktiež si je potrebné uvedomiť, že ochrana rodinného hniezda, čiže miesta, kde sa vaši členovia rodiny cítia v bezpečí, by mala byť jednoducho priorita.

Majetok sa dá poistiť dvakrát

Poistenie majetku sa delí na dve samostatné poistenia – nehnuteľnosti a domácnosti. Mnoho ľudí si tieto dva typy poistenia mýli, dokonca ani po uzavretí nevedia, čo vlastne maj vo svojom balíku zahrnuté. Pri poistnej udalosti sú potom prekvapení a často aj sklamaní, keď zistia, že poistené majú nakoniec niečo úplné iné, ako si mysleli.

Tak napríklad, voda vám zničila podlahy, no platné máte iba poistenie domácnosti. Myslíte si, že máte za ne nárok na náhradu škody? Sklameme vás, odpoveď je nie. Na druhej strane, ak budete mať uzavreté iba poistenie nehnuteľnosti, peniaze za nový nábytok či elektroniku od poisťovne neuvidíte. Ako vidieť, pochopenie rozdielu medzi týmito dvoma typmi je kľúčové na zabezpečenie správnej a efektívnej ochrany vášho rodinného hniezda.

Čo spadá pod poistenie nehnuteľnosti?

Poistenie nehnuteľnosti, ako je už zrejmé z názvu, sa vzťahuje na nehnuteľnosť vo všeobecnosti. Aj napriek očividnému nárastu neočakávaných živelných pohrôm a nešťastí za posledné roky na Slovensku patrí toto poistenie u nás stále k tým podceňovaným. Nehnuteľnosťou z pohľadu poistenia môžu byť rodinné domy, byty, garáže, chaty a chalupy, ale i nebytové priestory či objekty ešte len vo výstavbe. Inak povedané, poistiť si môžete ako rodinný dom, tak aj bazén či stavbu. Niektoré poisťovne poisťujú vedľajšie budovy už automaticky, takou je i napríklad poisťovňa ERGO.

Proti čomu poistiť nehnuteľnosť?

Ak sa rozhodnete poistiť svoju nehnuteľnosť, poistenie sa bude vzťahovať na nehnuteľný majetok, čiže steny, strechu, podlahy i okná, inžinierske siete a dvere, prípadne stavebný materiál alebo náradie. Proti akým typom rizík sa poisťuje nehnuteľnosť najčastejšie? Medzi najbežnejšie poistné riziká patrí požiar, výbuch, záplava a povodeň, krupobitie, úder bleskom či pád stromov a stožiarov. V rámci poistenia nehnuteľnosti je možné objekt poistiť aj proti vandalizmu, vlámaniu a nárazu vozidla. Zvlášť dôležité je toto poistenie v prípade, ak máte nehnuteľnosť v oblasti, pre ktorú je typický výskyt prírodného živlu, napríklad povodeň alebo silná víchrica.

Hnuteľný majetok patrí pod domácnosť

Druhé poistenie sa vzťahuje na interiér nehnuteľnosti, čiže na domácnosť. Pod predmetom poistenia domácnosti sa dá chápať všetok hnuteľný majetok. Predstavte si, že dom otočíte hore nohami a zatrasiete s ním. Všetko, čo z neho vypadlo, je vnímané ako hnuteľný majetok. Inak povedané, nábytok (nie vstavaný), elektronika, oblečenie, umelecké diela, topánky, koberce, to všetko patrí pod poistenie domácnosti.

V prípade, že vám voda z práčky vytopí byt, v rámci poistenia domácnosti získate nárok na náhradu škody na zariadení interiéru, ale pozor, poškodenú elektroinštaláciu či zničené dvere si budete musieť vymeniť za vlastné.

Pozor na výluky z poistenia

Či už je reč o poistení domácnosti alebo nehnuteľnosti, rátajte s určitými podmienkami a výlukami, ktoré stanovujú, kedy nárok na preplatenie vzniknutej škody zaniká. Vo väčšine prípadov ide o udalosti, ktoré vznikli úmyselne, prípadne z vašej nedbanlivosti. Mnoho poisťovní má taktiež v rámci výluk zaradené škody spôsobené vojnou, štrajkom či jadrovou energiou. Pozor si dajte aj na podpoistenie, čiže správne nastavenú poistnú sumu, ak bude príliš nízka, vyplatené peniaze od poisťovne totiž nepokryjú skutočné náklady na opravu škôd.

Ktoré sa viac oplatí?

Oba typy poistenia sa vzájomne nevylučujú, naopak, odborníci odporúčajú pre dokonalú ochranu svojho majetku mať platné poistenie domácnosti spoločne s nehnuteľnosťou. Každý z nás potrebuje pre svoj majetok čosi iné, vyberte si preto takú poisťovňu, ktorá ponúka klientom naozaj široké poistné krytie. Poistné riziká by sa mali dať nastaviť pri oboch poisteniach tak, aby efektívne ochránili váš domov ako celok. Je to prípad od prípadu napríklad v poisťovne ERGO si môže klient zvoliť až 34 poistných rizík a nakombinovať si ich podľa vlastných potrieb. Dajte na rady odborníkov, radšej platiť každý mesiac o pár eur viac, ako hľadať tisíce eur na rekonštrukciu vytopeného domu či bytu.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles