Aký úver je najlepší, ak si chcete kúpiť dom, auto či dovolenku

24. apríla 2018 Hypotéka, Úver a leasing 2218 Views
Aký úver je najlepší, ak si chcete kúpiť dom, auto či dovolenku

Chcete si požičať na kúpu bytu alebo auta, prípadne na dovolenku, ale neviete sa zorientovať v jednotlivých typoch pôžičiek? Poradíme vám, aký typ úveru je pre vás najlepší a cenovo najvýhodnejší. Budete prekvapení, aké možnosti dnes banky ponúkajú.

O tom, aký typ úveru je pre vás najvhodnejší, rozhoduje niekoľko vecí. V prvom rade výška požičanej sumy a potom to, koľko ste ochotní mesačne splácať a na aké dlhé obdobie. V súčasnosti je ponuka úverových produktov skutočne široká, vybrať si môžete rôzne formy pôžičky, od hypotéky, spotrebného úveru až po kreditnú kartu, či kontokorentnú pôžičku.

Na kúpu domu hypotéka

Jedným z najčastejších dôvodov, prečo ľudia žiadajú o úver, je kúpa nehnuteľnosti. Čo sa týka investícií do bývania, na Slovensku už dlhé roky funguje tradičná hypotéka na bývanie. S nízkym úrokom je umožnené klientom získať aj pomerne vysoké sumy (viac ako stotisíc eur), ktoré splácajú dlhý čas, v niektorých bankách dokonca až 40 rokov.

Okrem klasickej hypotéky, pri ktorej je potrebné zdokladovať dôvod, si môžete na nehnuteľnosť požičať aj vo forme americkej hypotéky. Rozdiel je v tom, že pri tomto type nie je potrebné banke vysvetľovať účel, na čo chcete peniaze minúť. Podobne ako pri klasickej hypotéke, aj pri tejto bezúčelovej sa budete musieť banke zaručiť nehnuteľnosťou.

Pred lízingom uprednostnite úver

Mnoho ľudí tápe najmä pri kúpe nového auta. V prvom rade si treba uvedomiť, že hoci môžete získať pôžičku na čokoľvek, špeciálna explicitne pomenovaná „pôžička na auto“ nie je typickou položkou v ponuke bánk. Väčšinou sa ľudia rozhodujú, či siahnuť po úvere alebo radšej po lízingu.

Oba typy pôžičky majú svoje výhody, odborníci však odporúčajú vybrať si overené úverové produkty bánk, ktoré majú síce prísnejšie podmienky schválenia, no zato nevyžadujú vstupný kapitál.

Problémom lízingu je ďalej aj to, že pri predčasnom splatení pôžičky sú klienti často „potrestaní“ vysokými poplatkami. Nehovoriac o tom, že pri lízingu bude auto skutočne vaše, až keď splatíte úver do posledného centu. V prípade, že siahnete po pôžičke od banky a peniaze použijete na kúpu auta, vlastníkom sa stávate okamžite vy.

Na kúpu auta i hypotéku

V rámci úverov existuje v súčasnosti niekoľko možností. Ak chcete pôžičku splácať čo najdlhšie a s čo najnižšími poplatkami, siahnite po americkej hypotéke s atraktívnym úrokom, ktorý je porovnateľný s klasickou hypotékou na bývanie. Treba však rátať s tým, že banka bude od vás vyžadovať založenie nehnuteľnosti.

Druhou možnosťou je spotrebný úver na čokoľvek, v rámci ktorého si môžete požičať desiatky tisíc eur bez nutnosti vysvetľovať, na čo chcete peniaze použiť. Keďže banka pri tejto pôžičke nevyžaduje istenie nehnuteľnosťou, pripravte sa na podstatne vyšší úrok i kratšie obdobie splácania.

Spotrebný úver i na svadbu a dovolenku

Výška maximálnej požičanej sumy závisí od konkrétnej banky, napríklad si môžete požičať od 350 eur až do sumy 24-tisíc eur. Výhodou internetových bánk je okrem toho aj politika nulových poplatkov, astronomické „pokuty“ za predčasné splatenie úveru preto nehrozia. Ak ste v čase žiadosti jej klientom, lehota schválenia je minimálna a peniaze máte na účte doslova za niekoľko minút.

Tento spotrebný úver nemusíte využiť len na kúpu auta, použiť ho môžete naozaj na čokoľvek. Ľudia o bezúčelovú pôžičku najčastejšie žiadajú v situáciách, keď si potrebujú rýchlo požičať. Ide napríklad o svadby, dovolenky či rekonštrukciu v domácnosti a na dome.

Zvážte, či úver potrebujete

Každý typ úveru má svoje výhody a nevýhody. V prvom rade si musíte ujasniť sumu, ktorú si chcete požičať a dĺžku obdobia, na ktorú sa chcete banke zaviazať. Takmer v každej situácii je možné využiť bezúčelovú pôžičku. Ak máte záujem o vyšší obnos (nad 25-tisíc eur), vyberte si americkú hypotéku, pri nižšej sume vám pomôže spotrebný úver bez účelu.

Odborníci však upozorňujú na to, že ľudia až príliš často zabúdajú na svoju finančnú situáciu a nechávajú sa zlákať výhodnými podmienkami. Dobre si preto rozmyslite, či naozaj potrebujete takú honosnú svadbu, alebo dovolenku strávite v menej drahej destinácii.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles