Najprekladanejšie jazyky na svete

31. decembra 2015 Aktuality 3312 Views
Najprekladanejšie jazyky na svete

Svet sa vďaka technologickému pokroku zbližuje, priepasť medzi kultúrami sa zužuje. Krajiny sa stávajú závislé jedna od druhej. Či už Vám ide o spoznávanie ďalších národov, dobrodružné cestovanie, či o obchodovanie so zahraničím, mali by ste sa zamerať aspoň na jeden zo svetových jazykov. V obchodnom, ale aj súkromnom styku so zahraničím Vám však môže pomôcť tiež špičková prekladateľská a tlmočnícka agentúra. Jednou takou je aj spoločnosť Aspena, ktorá pracuje s viac ako päťdesiatimi jazykovými kombináciami. V jej mene by sme Vám chceli predstaviť, aké preklady do cudzích jazykov sú momentálne top, a teda ktoré jazyky sa považujú za najprekladanejšie. Pokiaľ sa teda chcete učiť cudzí jazyk, určite sa nechajte inšpirovať našou ponukou.

Čínska mandarínčina otvára bránu na obrovský svetový trh

Čínsky vplyv cítiť výrazne nielen v Európe, ale najnovšie už i v Afrike. Najdôležitejšie čínske komunity sídlia v Thajsku, Singapure, Malajzii, Indonézii, Mongolsku, Bruneji či na Filipínach. Čína má takmer miliardu ľudí, pričom čínskou mandarínčinou sa dohovoríte vo všetkých jej krajinách. Ak sa orientujete na tento jazyk, oveľa jednoduchšie sa dostanete pod vplyv jednej z najsilnejších svetových ekonomík. Aj keď má čínština mnoho dialektov, čínska mandarínčina sa pokladá za súčasnú štandardnú čínštinu. Úradným jazykom je okrem Čínskej ľudovej republiky aj v Singapure a Tchaj-wane.

Španielčina – druhý najpoužívanejší jazyk v USA

Španielčina sa vyznačuje 406 miliónmi rodených hovorcov. Okrem Španielska sa ňou dohovoríte aj v Spojených štátoch amerických. Pokiaľ sa teda plánujete orientovať na americký trh, určite sa oplatí venovať jej zvýšenú pozornosť. Popri angličtine je najpoužívanejším jazykom v tejto krajine. Uplatniť sa ním však môžete aj v Paraguaji a Ekvádore. Južná Amerika vyniká lacným podnikateľským prostredím. Aj Mexiko patrí medzi tie krajiny, kde sa určite oplatí investovať. Španielčina sa považuje za oficiálny jazyk v asi dvadsiatich krajinách sveta.

Angličtina harmonizuje medzinárodnú spoluprácu

Anglický jazyk využíva asi 365 miliónov rodených hovorcov. V biznis sfére ide o prevládajúci jazyk. Vo veľkom sa využíva najmä v USA, Austrálii, Indii a Veľkej Británii. Postupne sa ale rozširuje do celého sveta a dá sa očakávať, že obchodný partner z ktoréhokoľvek kúta Zeme ho bude ovládať. Nikoho preto asi neprekvapí, že preklad do angličtiny patrí medzi najfrekventovanejšie požiadavky prekladateľských agentúr.

Arabčina – plno sľubných možností

Asi 27 krajín sveta uznáva arabčinu ako svoj oficiálny jazyk. Vyznačuje sa teda takmer 223 miliónmi rodených hovorcov. Má byť tiež vstupenkou na Stredný východ, ktorý ponúka plno skvelých príležitostí pre podniky na celom svete. Spopularizovaním internetu aj v dosiaľ neprístupných oblastiach sa otvárajú nové exportné trhy. Noví zákazníci túžia po moderných produktoch a službách, preto im ich stačí iba ponúknuť.

Znovuzrodenie ruštiny

Ak si myslíte, že ruský jazyk už dávno nie je atraktívny, ste na omyle. Je oficiálnym jazykom asi 160 miliónov rodených hovorcov. Rusko je plné bohatých ľudí, s ktorými sa oplatí obchodovať. Rusi sa vyznačujú štedrosťou a ústretovosťou. Určite sa ale neoplatí spoliehať na angličtinu, pretože viacerí ruskí podnikatelia ju neovládajú. Ruština sa stala kvôli politickému významu jedným zo šiestich úradných jazykov Organizácie spojených národov.

Nemčina – lepší európsky život

Nemecký jazyk je pre našinca veľmi lákavý, pretože nemecky hovoriace krajiny nie sú od nás ďaleko a sľubujú úplne inú životnú úroveň. Nemčinu využíva v globále okolo 128 miliónov ľudí. Ako oficiálny jazyk sa registruje okrem Nemecka aj v Rakúsku, Švajčiarsku, Lichtenštajnsku, Belgicku a Luxembursku. Narastá aj dopyt po prekladoch z a do tohto jazyka, pretože prieskum ukázal, že na Slovensku ho ovláda 49 % obyvateľstva, no iba iba 7 % sa radí medzi špičku. Z toho vyplýva, že sme nútení obrátiť sa na profesionálov.

Stále atraktívna francúzština

Možno neviete, že pred masovým rozmachom angličtiny to bola práve francúzština, prostredníctvom ktorej ste sa mohli dohovoriť na celom svete. Ešte i dnes sú však preklady do francúzštiny mimoriadne žiadané a patria medzi top v prekladateľských spoločnostiach. Tento jazyk využíva okolo 74 miliónov rodených hovorcov a tiež v podnikateľskej sfére je stále veľmi dôležitý. Okrem Európy s ním môžete uspieť v afrických a stredomorských krajinách, ktoré patrili v minulosti k francúzskym teritóriám a kolóniám.

 

Nech už sú Vaše jazykové znalosti akékoľvek, môže sa stať, že budete potrebovať využiť služby profesionála. Agentúra Aspena garantuje nielen 50 jazykových kombinácií, ale aj dodržanie odbornej terminológie a prihliadanie na kultúrnu nadstavbu. Samozrejmosťou je aj expresnosť a vypracovanie grafických materiálov.

 

Foto: © Kagenmi / Dollar Photo Club

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles