Ako sa správne triedi papier a čo by ste mali vedieť o jeho recyklácii?

27. januára 2023 Aktuality , zaujímavosti 810 Views
Ako sa správne triedi papier a čo by ste mali vedieť o jeho recyklácii?

Viete, ako sa správne triedi papier? Áno, základom je síce modrý kontajner, no nie všetko doňho aj patrí. Ak chcete zlepšiť životné prostredie okolo seba, mali by ste prihliadať na faktory, ktoré si popíšeme práve v tomto článku. Tiež si povieme niečo o správne recyklácii.

Papier sa vyrába pomocou priemyselných zdrojov. V minulosti sa vyrábal aj ručne – manuálne, no dnes to už je len akýmsi zachovaným remeslom, ktoré sa až tak často nevyužíva. Skôr sa uprednostňujú stroje, ktoré spravia všetku robotu za vás. Čo sa týka samotnej výroby, papier sa vyrába z dreva stromov. Najčastejšie ide o stromy, ako napríklad smrek, buk, jedľa, prípadne sa používajú aj rastlinné vláknité materiály. Medzi tie zaraďujeme konope, plátno, prípadne bavlnu.

Čo patrí do modrého kontajnera?

Ak triedite odpad, pravdepodobne vám je jasné, že do modrého kontajnera patrí papier. Konkrétne však ide o kancelársky papier, časopisy, noviny, letáky, krabice, pohľadnice či kartóny. Mali by ste však vedieť, aj čo do modrej nádoby nepatrí. Do tohto kontajnera by ste nemali hádzať knihy, mokrý papier, nápojové kartóny či plastové časti papierových výrobkov. Preto si na to dávajte veľký pozor.

Recyklácia papiera je dôležitá

Prvý krokom pri procese recyklácie je zber použitého papier. Recyklácia papiera prebieha iba za podmienok, že papier nie je nejakým spôsobom znečistený či kontaminovaný. Musí byť preto zbieraný a uchovávaný oddelene od ďalšieho odpadu. Recyklácia zahŕňa aj rozomieľanie s vodou, odkiaľ putuje celá zmes do špeciálnych zberných nádob. Výhodou je, že papier je možné recyklovať opakovanie, nie iba raz.

Správne triedenie a recyklácia odpadu je veľmi dôležitá, pretože v opačnom prípade by mal škodlivý dopad na životné prostredie. Preto neváhajte a inšpirujte sa aj vy našimi tipmi.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles