5 tipov, ako kúpiť dobre padnúcu obuv

6. novembra 2022 zaujímavosti 732 Views
5 tipov, ako kúpiť dobre padnúcu obuv

Niektorí ľudia tvrdia, že majú atypické chodidlo, a preto ich každá obuv otlačí. Vo väčšine prípadov nie je na vine obuv, ale vy samotní, pretože neviete topánky správne skúšať. Otlakom a nepríjemnému pocitu pri chôdzi sa dá vyhnúť. Dodržujte nasledujúce pravidlá pri skúšaní topánok a padnú vám ako uliate.

1. Pozor na veľkosť topánky

Iste sa aj vám stalo, že ste kúpili topánky svojej veľkosti a nesadli vám. Hlavne čínski výrobcovia dokážu obuv čísla 41 vyrobiť vo veľkosti 39. Preto je potrebné, aby ste topánky vyskúšali a nehľadeli na to, čo je napísané na škatuli. Ak kupujete turistické topánky či inú obuv online, riaďte sa veľkostnými tabuľkami daného predajcu. Dávajte si pozor na topánky s úzkou špičkou, ktorá nedáva priestor prstom. Pri tomto type obuvi je často nutné kúpiť topánky o niečo väčšie.

2. Vyskúšajte obe topánky

Pri skúšaní obuvi si vždy obujte pravú i ľavú topánku. Chodidlá sú totiž mierne rozdielne. Ak vám na jednej nohe obuv nesadla, radšej kúpte väčší rozmer. V obutých topánkach sa po predajni prejdite. Špecifická je turistická obuv. V špecializovaných predajniach s touto obuvou by mali mať k dispozícii plošinu, aby ste mohli vyskúšať chôdzu do kopca.

3. Aké ponožky si vziať do obchodu

Niekedy rozdiel jedného čísla dokážu spraviť ponožky. Všetky topánky skúšajte na ponožky, ktoré najčastejšie nosíte. Obozretní buďte, keď kupujete obuv na turistiku. Myslite na to, že pánska a dámska turistická obuv je určená do hôr a k horským výstupom patria aj špeciálne ponožky. Nezabudnite si ich so sebou do predajne zobrať.

4. Kedy topánky skúšať

Veľmi dôležitý je čas, kedy topánky skúšate. V popoludňajších hodinách je chodidlo viac prekrvené, čo znamená, že mierne opuchne. Ak kúpite obuv ráno, pri bežnom nosení vás môže tlačiť.

5. Vrchný materiál a podošva obuvi

Okrem vzhľadu sa sústreďte na to, aký materiál bol použitý na výrobu obuvi. Často ide o lacné syntetické materiály. Najkvalitnejšia je obuv z kože, ktorá sa chodidlu najlepšie prispôsobí. Zároveň ide o materiál s dlhou životnosťou. Ak kupujete topánky na šport, sústreďte sa tiež na podošvu. Je dostatočne pružná? Skladá sa z viacerých vrstiev? Dokáže odviesť vlhkosť?

 

About author

Related articles