Fluktuáciu zamestnancov ovplyvňuje viacero faktorov

7. júla 2021 zaujímavosti 1069 Views
Fluktuáciu zamestnancov ovplyvňuje viacero faktorov

Mnohé firmy sa snažia neustále prinášať nové benefity pre svojich zamestnancov. V niektorých prípadoch je lepšie vsadiť na príjemné pracovné prostredie a až následne na finančné výhody. Zamestnanec, ktorý sa bude cítiť v práci dobre, podá lepší výkon.

Fluktuácia zamestnancov – pracovné prostredie

Určitá miera fluktuácie je prirodzená pre každú firmu. Nemusíte si klásť za vinu, keď časť zamestnancov časom pocíti potrebu zmeniť prácu. Vo všeobecnosti môžeme povedať, že fluktuácia zamestnancov do 10 % je normálny stav. Dokonca je výmena zamestnancov v nízkej miere žiaduca, pretože firma získava tzv. nový vietor vďaka ideám novoprijatých pracovníkov. Ak sa však fluktuácia stane neúnosnou a zrazu zistíte, že nerobíte nič iné len oslovujete pracovné agentúry a podávate inzeráty, je čas sa zamyslieť nad zmenami vo firme. Napríklad pracovné prostredie vo veľkej miere ovplyvňuje spokojnosť zamestnancov. Znižovanie fluktuácie môžete dosiahnuť finančnými i nefinančnými benefitmi. Nejde len o vzťah nadriadeného a podriadeného, ale aj napríklad o kvalitné pracovné oblečenie, čisté pracovné prostredie, poskytovanie občerstvenia počas pracovnej doby zdarma alebo útulné oddychové priestory. Radi by sme spomenuli predovšetkým pracovné odevy, na ktoré veľa firiem nedbá. Súčasťou každej pracovnej uniformy by mali byť odevy na letné i zimné obdobie – pracovné mikiny, tričká, nohavice, kombinézy, bundy alebo šortky.

Fluktuácia zamestnancov – finančné benefity

Samozrejme, že aj finančné ohodnotenie je pre udržanie zamestnanca dôležité. Hodnotenie by sa malo skladať z viacerých častí a malo by sa odvíjať od výkonu pracovníka. Motivujúca čiastka dokáže robiť s výkonom zázraky. Tu si však dávajte pozor a stanovte presné pravidlá, aby mali zamestnanci prehľad za čo budú odmenení. Nadmerný tlak na výkon môže znamenať frustráciu a demotiváciu. Najlepšou cestou je firemný dotazník, ktorý pracovníci vyplnia anonymne. Týmto spôsobom sa dozviete ich predstavy o výške odmeny. Nikdy nezaspite a sledujte aj trh. Okolité firmy môžu zamestnancom zdvihnúť plat v priebehu roka a vy náhle zistíte veľký odliv pracovnej sily. Posledným bodom v boji s fluktuáciou je nefinančná odmena, napríklad doprava do zamestnania zdarma, platené sick days, dovolenka navyše alebo vouchery na voľnočasové aktivity.

About author

Related articles