5 chýb začínajúcich podnikateľov

16. októbra 2022 Podnikanie 625 Views
5 chýb začínajúcich podnikateľov

Začali ste podnikať, ale akosi sa vám nedarí? Začiatky sú vždy náročné a podnikanie je o to náročnejšie, že ste na všetko sami. Nemáte kolegov a ani nadriadených. Nemáte sa koho spýtať, ako postupovať ďalej. Nevzdávajte podnikanie po prvých neúspechoch. Spomeňte si, prečo ste podnikať začali a držte sa svojich cieľov. No a predovšetkým sa vyhnite nasledujúcim 5 chybám začínajúcich podnikateľov.

1. Nastavte si správne platby za odvody

Založenie s.r.o. alebo živnosti máte za sebou. Nasleduje ešte trochu byrokracie v banke, kde je nutné si správne nastaviť platby a odvody. Ako živnostník musíte platiť odvody do sociálnej poisťovne a do zdravotného systému. Ak ste vsadili na založenie s.r.o., tak za istých okolností platíte len zdravotné poistenie, v tomto smere vám najlepšie poradí účtovník. Pri návšteve banky si dajte záležať na tom, aby ste správne zadali čísla účtov na platenie odvodov a tiež variabilné symboly.

2. Príliš veľké oči a nereálne očakávania

Začiatky bývajú ťažké, či už ste kúpili ready made s.r.o., založili vlastnú eseročku, alebo vsadili na živnosť. Nemajte veľké oči. Tak ako keď ste začínali pracovať vo firme ako zamestnanec, musíte tiež ako majiteľ firmy poriadne zamakať. Dôležité je sa vedieť prispôsobiť tomu, čo trh vyžaduje a neustále sa učiť za pochodu. Prvé mesiace sú ťažké, ale časom si nájdete svoj systém.

3. Nedostatočná finančná rezerva

Možno ste si všetko prerátali, počítate s tým, že zisky nedosiahnete hneď prvý rok, ale prekvapiť vás môžu veľmi veľké straty či iné nečakané výdavky rodinného i firemného rázu. Váš počiatočný kapitál sú peniaze, ktoré ste do podnikania vložili. Okrem kapitálu majte pripravenú tiež finančnú rezervu. Ak rezervu nemáte, tak s podnikaním ešte počkajte alebo začnite podnikať pomimo zamestnania.

4. Podnikanie len kvôli túžbe zbohatnúť

Keď začnete podnikať, malo by ísť o oblasť, ktorej rozumiete alebo v ktorej sa chcete zdokonaľovať. Ak začnete podnikať v biznise na míle vzdialenom vašim schopnostiam či vedomostiam, tak veľmi rýchlo skončíte. Začať podnikať len z dôvodu túžby po bohatstve zväčša nekončí dobre. Naopak všetci ľudia, ktorí podnikajú v tom, čo robia radi sú časom veľmi úspešní.

5. Nulová investícia do propagácie

Zo začiatku podnikania sa vám možno bude dariť len kvôli tomu, že ste oslovili všetkých známych a vsadili na niečo nové. Časom sa však vyčerpajú všetky možnosti z okolia alebo sa vami ponúkané služby i produkty v okolí okukajú. Preto je nutné mať pripravené peniaze na propagáciu. Formy reklamy sú široké, ale najviac preferovaná je v posledných rokoch online reklama. Obráťte sa na profesionálov a vložte propagáciu vašej firmy do ich rúk.

 

 

 

About author

Related articles