5 faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť pneumatík

15. septembra 2019 zaujímavosti 1941 Views
5 faktorov, ktoré ovplyvňujú životnosť pneumatík

Podľa odborníkov je potrebné pneumatiku určite vymeniť vtedy, ak je staršia ako desať rokov. To ale neznamená, že životnosť pneumatík je desať rokov a celú túto dobu ich môžete pokojne používať. Pneumatiky môžu doslúžiť aj omnoho skôr. Na ich stav a životnosť, a teda aj na bezpečnosť jazdy, vplýva množstvo faktorov. Zásadný vplyv majú najmä nasledujúce.

  1. Skladovanie

Ak nechcete, aby sa životnosť vašich pneumatík skracovala, musíte ich správne skladovať. Nutné je vybrať vhodné miesto. Pneumatiky nesmú byť vystavené priamemu slnečnému žiareniu, vlhkosti, ani privysokým teplotám. Ak takéto miesto nemáte k dispozícii, pneumatiky si za poplatok môžete nechať uskladniť v pneuservise.

  1. Štýl jazdy

Vo veľkej miere záleží tiež na tom, ako a kde jazdíte. Poľné cesty a neupravené povrchy vaším pneumatikám môžu uškodiť. Rovnako aj agresívny štýl jazdy, prudké brzdenie a driftovanie. Naopak, ak jazdíte pokojne a väčšinou v meste alebo po diaľnici, pneumatiky pravdepodobne vydržia dlhšie. Samozrejme, nevyhnutné je tiež používanie vhodných pneumatík podľa sezóny, teda zimné pneumatiky v zime a letné v lete.

  1. Geometria

Nesprávne nastavená geometria spôsobuje, že pneumatiky sa opotrebúvajú nerovnomerne. Problémy môžu nastať vtedy, ak napríklad narazíte do obrubníka. Geometriu si nechajte skontrolovať aj keď obúvate celkom nové pneumatiky.

  1. Nahustenie pneumatík

Pravidelne kontrolujte, či je tlak v pneumatikách správny. Ak sú podhustené, zvyknú sa rýchlejšie opotrebovať po okrajoch. Naopak, prehustené pneumatiky sa opotrebúvajú najviac v strednej časti behúňa.

  1. Značka/cena/kvalita pneumatík

Nemôžete rátať s tým, že najlacnejšie pneumatiky vám vydržia tak dlho ako drahšie prémiové pneumatiky. V tomto prípade jednoznačne platí, že za kvalitu je treba čosi priplatiť. K tým lepším určite patria napríklad pneumatiky Continental. Zároveň je ale pravdou, že nešetrná jazda a zlé skladovanie skôr či neskôr poškodí aj tie najkvalitnejšie pneumatiky.

Vo všeobecnosti platí, že ak pneumatiky používate viac ako päť rokov, je vhodné nechať si ich skontrolovať napríklad v pneuservise alebo u predajcu pneumatík. Ten kvalifikovane posúdi, či je vhodné a bezpečné danú pneumatiku ďalej užívať.

 

About author

Related articles