Ekonómia vo svete prestupov: Čo všetko musí byť brané do úvahy?

28. septembra 2021 zaujímavosti 787 Views
Ekonómia vo svete prestupov: Čo všetko musí byť brané do úvahy?

Nie je to tak dávno, čo sme písali o tom, ako po ekonomickej stránke môže futbalový klub fungovať čo najlepšie. Dnes sa zameriame na ďalší veľmi zaujímavý aspekt športového sveta, a to prestupy, ktoré sú predovšetkým v profesionálnom futbale nesmierne zaujímavé. Nie je to totiž iba tak, že jeden klub osloví druhý, že chce kúpiť futbalistu. Je to celý mechanizmus, ktorý je s pribúdajúcim časom stále viac a viac zaujímavejší.

V minulom storočí, keď futbal ešte nebol tak globálny ako je dnes a informačné technológie neboli tak vyvinuté, nebola prestupom venovaná taká pozornosť ako teraz. Všetko bolo, dá sa povedať, jednoduchšie, pretože do transferu boli zainteresované oba kluby, hráč a tam to končilo. Médiá to neriešili a predovšetkým neexistovali agenty, tak ako ich poznáme dnes. V roku 2021 je prestupové obdobie športovým sviatkom, pričom hlavne médiá vo Veľkej Británii prakticky nonstop informujú o tom, čo sa deje a fanúšikovia sledujú dianie od prvého dňa transferového okna po to posledné.

Napríklad, najdrahším hráčom histórie futbalu je dodnes Neymar, ktorý v roku 2017 odišiel z FC Barcelona do Parížu Saint-Germain za 222 miliónov eur. Katalánci to vtedy nečakali, pretože 222M bola hráčova výkupná klauzula, pri ktorej si mysleli, že ju nikto nezaplatí. PSG to urobilo a hráč odišiel. Preto napríklad Real Madrid dáva svojim futbalistom do kontraktov klauzuly na úrovni 800 miliónov eur či dokonca miliardy eur. To je čiastka, ktorú nezaplatí nikto. Teda, to sme si kedysi mysleli aj o Neymarovi, preto nikdy nehovor nikdy. 

Dnes sú transfery komplexnejšie. Do úvahy treba brať samozrejme tím, ktorý kupuje, tím, ktorý predáva, hráča, o ktorého ide, pričom si treba uvedomiť, či mu končí zmluva, či má podpísaný dlhoročný kontrakt, aké má platové požiadavky, pozíciu v mužstve, či je marketingovo zaujímavý a v neposlednom rade, či prestúpiť chce. Napríklad Romelu Lukaku, ktorý v lete 2021 prestúpil z Interu Miláno do Chelsea za 115 miliónov eur, povedal, že Inter neopustí kvôli nikomu inému, len kvôli Chelsea, ktorá je klubom jeho srdca. Keď to taliansky klub zistil, nemalo dôvod, aby hráča držal u seba, pričom nasledovali rokovania, ktoré dopadli úspešne. Dnes je Lukaku v službách, ktoré poskytujú športové tipy, medzi strelcami, od ktorých sa stále očakávajú góly. Preto kurzy na to, že skóruje sú často na úrovni 1,5-1,8, pretože je jednoducho veľmi kvalitný a má formu.

A obrovským prvkom dnešných prestupov sú agenti. Medzi tých najznámejších patria Jorge Mendes či Mino Raiola, ktorý nielen, že svojim klientom vybavia najlepšie zmluvné podmienky, aké môžu, ale kontrakty často obsahujú niekoľko miliónové bonusy pre nich ako jednotlivcov. Futbal je obrovský biznis, taký, ako ešte nikdy nebol a je to cítiť na všetkom, aj na prestupoch. Niekedy to ľudí až nebaví, pretože bulvárne médiá častokrát zverejňujú nepravdivé informácie a je náročné sa vyznať v tom, čo je vlastne pravda. Koniec koncov, množstvo správ, ktorých kvalita sa niekedy stráca, je prítomná prakticky v každom odvetví na svete. Taká je doba. Každopádne, futbalové transfery sú fenoménom, ktorý naďalej rastie, preto niet pochýb o tom, že ich ľudia budú sledovať vo veľkej miere aj v budúcnosti. Je to totiž poriadna šou. 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles