Podnikateľské kilečko – pripravované zmeny pre podnikateľov 2020

28. júla 2020 Ekonómia , Podnikanie , zaujímavosti 1871 Views
Podnikateľské kilečko – pripravované zmeny pre podnikateľov 2020

Pandémia choroby Covid-19 utlmila celý svet a rovnako aj ekonomiku. Kráčame po hrane novej ekonomickej krízy, čo je už teraz pre mnohých ľudí a podnikateľov likvidačné.

Vláda tak reaguje zákonom s názvom podnikateľské kilečko, ktoré má pomôcť malým a stredným podnikateľom. Práve tieto subjekty totiž tvoria kostru slovenskej ekonomiky.

Podnikateľské kilečko prináša až 114 nových opatrení. Ich hlavným cieľom je odstrániť byrokraciu a podnikateľov odbremeniť od zbytočnej administratívy. Zlepšiť by sa mala aj oblasť účtovania. To sa môže prejaviť na priaznivejších podmienkach externých spoločností, ak kliknete na odkaz účtovníctvo cenník na ich webe.

V skrátenom legislatívnom konaní bol tento balík opatrení schválený dňa 9.7.2020. Ide však len o prvý balík opatrení. Druhé podnikateľské kilečko by malo byť predložené na schválenie na jeseň 2020.

Ktoré zmeny sú už schválené?

Účinnosť prvých zmien zákona je v platnosti od 21.7.2020. Ďalšie ustanovenia budú v platnosti od 1. septembra 2020 a posledné až od 1. januára 2021.

  1. Podnikatelia si odteraz môžu uznať vyššiu sumu do daňových výdavkov zo spotrebovaných pohonných hmôt. Suma sa zvyšuje o 20%, čo pri účtovaní ocení každá účtovná firma zo zoznamu vyhľadávania účtovníctvo Bratislava.
  2. Zrušenie alebo zníženie mnohých pokút ako napr. zrušenie sankcií za neoboznámenie úradu práce o voľnom pracovnom mieste.
  3. Daňové a odvodové reformy sa budú vykonávať len raz ročne.
  4. Ruší sa povinnosť mať na pokladnici nalepený vzor bločku z e-kasy
  5. Zamestnanci si môžu vybrať, či chcú gastrolístky alebo príspevok od zamestnávateľa.
  6. Zrušenie okamžitých sankcií zo strany SOI a umožnenie nápravy drobných nedostatkov.
  7. Zjednoduší sa aj legislatíva pre živnostenské podnikanie.
  8. Rušia sa niektoré oznamovacie povinnosti voči Sociálnej poisťovni.
  9. Kritéria pre povinný audit firiem sa zvýšia z ročného obratu 4 mil. eur na 8 mi. eur. Zvýši sa aj suma majetku z 2 mil. eur na 4. mil. eur. Taktiež sa zvýši aj počet zamestnancov z 30 na 50. Povinný audit tak bude platný pre menej spoločnosti. Zákon svoju platnosť nadobudne až v roku 2021 a 2022.
  10. Odklad platobných povinností voči štátu počas pandémie vírusu Covid-19.

Kompletný zoznam podnikateľského kilečka si môžete pozrieť TU.

Ako zmeny využiť vo svoj prospech?

Ako sa hovorí, nedá sa vyhovieť každému, no zo stovky úprav si každý podnikateľ niečo pozitívne predsa len nájde. Ak nechcete, aby vám niečo ušlo, je dobré byť v obraze.

Popri podnikaní však často nie je čas na študovanie zákonov a zmien v podnikateľskom prostredí. Preto je výber účtovníka alebo účtovnej firmy kľúčový. Dobrý účtovník alebo mzdový účtovník vás odbremení od povinností, ktoré máte voči štátu. Prácou účtovníka je byť v obraze, preto vám môže informácie sprostredkovať prijateľnejšou formou.

Podnikateľ by na účtovníctve nemal šetriť. Vráti sa vám to tak, že ušetríte svoj čas, nervy a zbytočné problémy. V konečnom dôsledku, čas sú predsa peniaze.

 

About author

Related articles