Viete prečo sú ETF fondy obľúbené a prečo by ste do nich mali investovať?

5. októbra 2022 Hypotéka, Úver a leasing 727 Views

Vedeli ste o tom, že od zavedenia v roku 1993 fondy obchodované na burze explodovali v popularite medzi investormi? Inštitúcie aj jednotlivci, ktorí hľadali alternatívu k podielovým fondom, ihneď zbadali ich výhody a ich popularita pretrváva dodnes. Samozrejme, žiadna investícia nie je dokonalá a aj ETF majú svoje nevýhody, avšak väčšina finančných expertov sa zhoduje v tom, že plusy ETF zatieňujú mínusy v značnej miere.

Aké sú ich výhody a prečo by ste mali zvážiť ich implementáciu do svojho portfólia? Poradíme vám kam investovať peniaze.

Čo je ETF?

ETF fondy, celým názvom aj  “exchange-traded fund”, sú zložené z viacerých aktív, ktoré na burze nakupuje investor s cennými papiermi. ETF je typ cenného papiera, ktorý kopíruje ceny akcií alebo indexov. Sú ideálne pre pravidelné investovanie, ale aj jednorazové investície. Ich hodnota sa odvíja od ceny podkladového aktíva, ktorým môže byť zlato, ropa, rôzne komodity alebo dlhopisy.

ETF je investičný fond, ktorý umožňuje investorom obchodovať za nižšie poplatky a nulové zdanenie výnosov.

Tip: Čo potrebujete vedieť predtým, ako začnete investovať do ETF fondov?

Typy ETF fondov

ETF sa delia na niekoľko typov, často podľa toho, do akých aktív investujú. Medzi tie najznámejšie patria:

Indexové ETF fondy

Tento typ patrí medzi tie najobľúbenejšie a zároveň aj najvýznamnejšie akciové indexy ako napríklad Dow Jones alebo S&P 500.

Sektorové ETF fondy

Sektorové ETF fondy obsahujú cenné papiere firiem, ktoré sú vo svojom trhovom segmente úspešné. Môžu to byť napríklad cenné papiere automobilových, finančných alebo farmaceutických firiem ako napríklad technologický index Nasdaq alebo S&P Global Water Index.

Komoditné fondy

Tento typ ETF fondu je podobný sektorovému, pretože sa taktiež zameriava na určitú časť trhu, k tomu prináša možnosť priamo investovať do komodít, ako sú drahé kovy alebo nerastné suroviny.

Menové ETF fondy

Tento fond obľubujú najmä investori, ktorí nechcú obchodovať cez Forex, no chcú investovať do cenového vývoja mien, amerického dolára či eura.

Dlhopisové ETF fondy

Dlhopisový fond obsahuje dlhopisy rôznych firiem a podnikov a kopírujú vývoj a rast dlhopisov týchto podnikov. Majú nižšiu likviditu a považujú sa za tie stabilnejšie.

Tip: Viete aké možnosti ponúka investovanie do korporátnych dlhopisov?

Pákové ETF fondy

ETF s pákovým efektom kopíruje indexový fond, no kapitál fondu by mal popri kapitále investorov zabezpečiť zvýšený výnos. Jeho cieľom je teda hodnotu niekoľkonásobne zvyšovať.

Inverzné ETF fondy

Inverzný typ ETF fondu je opakom pákového, pretože by mal profitovať nie zo zisku akciových indexov, ale z ich straty. S týmito fondmi sa odporúča investovať krátkodobo. Sú určené k rýchlejším a impluzívnejším obchodom.

Dividendové ETF fondy

Dividendové ETF fondy majú vo svojom portfóliu akcie firiem, ktoré dividendy vyplácajú. Tento typ fondov je vhodný pre dlhodobé investovanie a fondy môžu obchodovať s rôznymi menami aj krajinami. Americké dividendové ETF fondy majú vo svojom portfóliu firmy ako Coca-Cola, Walmart či IBM.

Rozdiel medzi ETF a podielovými fondmi

Na začiatok si povedzme, čo majú podielové a ETF fondy spoločné. Ide o formy kolektívneho investovania, teda zhromažďujú peniaze veľkého množstva investorov, ktoré pre nich následne investujú.

Zásadné rozdiely medzi ETF a podielovým fondom sú v poplatkoch a zdanení. Klasický podielový fond má vysoké poplatky, ETF nemajú vstupné ani výstupné poplatky. Náklady na správu a riadenie ETF sa dnes približujú nule (do 0,1% ročne).

Zisk z podielových fondov je zdanený daňou 19% a treba ho zdaniť v daňovom priznaní. Naopak, príjmy fyzických osôb z ETF fondov sú oslobodené od dane. Jedinou podmienkou je, aby cenný papier bol listovaný na verejnom trhu cenných papierov a aby medzi nákupom a predajom ubehol aspoň jeden rok.

Prečo investovať do ETF?

Investovanie do ETF fondov je pasívne investovanie na burze, na ktorej sa nakupujú akcie a investujú sa do indexov. Vybrať si môžete iba jeden fond, pretože aj ten je zložený z množstva tried starostlivo vyberaných aktív.

Odporúčaná doba investovania je minimálne 3 roky, počas ktorých treba počítať s tým, že hodnota fondu môže stúpať aj klesať. ETF sú najvhodnejším investičným nástrojom pre menších investorov, ktorí radi investujú do investičných fondov, ale zároveň chcú nízke náklady. A k tomu ​​pravidelné investovanie do ETF fondov za nižšie poplatky vám môže priniesť vyšší výnos.

Výhody ETF oproti iným investíciám

Flexibilita

ETF fondy sa nakupujú a predávajú počas obchodných hodín, keď sú trhy otvorené. To znamená, že investor si môže kedykoľvek v reálnom čase pozíciu otvoriť alebo uzavrieť a nemusí čakať na výstup z pozície, ako je to napríklad pri podielových fondoch.

Diverzifikácia

Pri investovaní prostredníctvom ETF fondov má investor možnosť nakúpiť si celý index alebo skupinu podkladových aktív, kde väčšina je rizikovo diverzifikovaná. To znamená, že triedy aktív ETF fondov môžu byť z rôznych odvetví, krajín a v rôznych menách.

Nižšie náklady

Investovanie do ETF fondov je populárne, ako sme už spomínali, najmä tým, že majú nízke náklady. Ide o pasívne investovanie a poplatky za správu a riadenie sú oveľa nižšie v porovnaní s priemernými poplatkami pri klasických fondoch.

Likvidita

Pre investorov je zaujímavá aj likvidita ETF fondov, teda schopnosť rýchlo a za férovú cenu predať svoje aktívum každý deň počas pracovných hodín, kedy je burza otvorená.

Daňové výhody

Od roku 2016 platí na Slovensku daňová výnimka pre cenné papiere obchodované na burze. Medzi tieto cenné papiere patria aj ETF fondy. To znamená, že dosiahnutý výnos je oslobodený od dane. Podmienkou je, aby ste investovali v ETF aspoň jeden rok.

Transparentnosť

ETF fondy sa nakupujú priamo na burze, ktorá je prísne kontrolovaná a transparentná, čo zvyšuje dôveryhodnosť tohto typu investovania.

Efektivita, ziskovosť

Investovaním do ETF fondov môžete dosiahnuť vysoké výnosy a to aj napriek tomu, že denne nesledujete burzu. Vstupný kapitál do niektorých ETF fondov je niekoľko eur, takže na vstup nemusíte mať k dispozícii tisícky. Touto formou sa dá mesačne sporiť napríklad na budúcnosť vašich detí alebo na lepší dôchodok.

Inšpirácie pre ženy: Viete prečo by aj žena mohla investovať a ako môžete začať?

Najlepšie ETF fondy

Ak zvažujete investovať do ETF fondov, tu je 10 z nich, ktoré by ste mohli zvážiť:

 

  1. Vanguard Energy ETF (VDE)
  2. Alerian MLP ETF (AMLP)
  3. SPDR Gold Shares (GLD)
  4. First trust NASDAQ Cybersecurity ETF (CIBR)
  5. Lyxor MSCI Future Mobility ESG Filtered UCITS ETF (ELCR)
  6. Vanguard Short-Term Corporate Bond ETF (VCSH)
  7. iShares Core S&P 500 UCITS ETF (IUSA)
  8. ProShares Ultra Bloomberg Natural Gas
  9. Direxion Daily Dow Jones Internet Bear 3X Shares
  10. Direxion Daily S&P Biotech Bear 3x Shares

Na záver

ETF používa široká škála investorov na vytvorenie svojho portfólia. V porovnaní s inými spravovanými fondmi ponúkajú ETF fondy množstvo výhod. ETF sa považujú za investície s nízkym rizikom, pretože sú lacnejšie a obsahujú množstvo akcií a iných cenných papierov, čím sa zvyšuje ich diverzifikácia. Indexové fondy sú pre Slovákov čoraz zaujímavejšie, pretože okrem nízkych poplatkov lákajú aj na nákup akcií silných svetových značiek a firiem.

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Obrazky: www.pexels.com

 

 

About author

Related articles