Nová investičná príležitosť sa nazýva kryptomena. Ako vlastne funguje?

18. februára 2018 Aktuality , Ekonómia 2887 Views
Nová investičná príležitosť sa nazýva kryptomena. Ako vlastne funguje?

Klasické bankové produkty sú čoraz menej výhodnejšie. Typické možnosti ako bankový alebo sporiaci účet ponúkajú také nízke úroky, že o časť hodnoty prídete už len kvôli inflácii. Termínované vklady sú rovnako nezaujímavé, pretože majú ten istý problém. A pri stavebnom sporení ponúka štát každým rokom čoraz menší úrok.

Čo môže teda bežný spotrebiteľ urobiť, aby zhodnotil svoje peniaze? Keďže tradičné bankové produkty sú nevýhodné, ľudia prirodzene vyhľadávajú iné príležitosti, vďaka ktorým môžu na svojich financiách zarobiť. A práve tou môže byť kryptomena. Čo to kryptomena je a ako funguje vám vysvetlíme v tomto článku.

História kryptomeny

Začiatky kryptomeny siahajú do októbra 2008, teda jeden rok po vzniku finančnej krízy na trhu. V tej dobe sa objavili prvé správy o novom, revolučnom menovom systéme. Tým bola prvá kryptomena, nazývajúca sa Bitcoin.

Reálne sa začala používať od roku 2009. Na začiatku sa Bitcoin považoval iba za krátkodobý fenomén, uplynulo však už desať rokov, a nielenže vydržal, ale láme množstvo rekordov a podarilo sa mu dokonca prekonať aj cenu zlata. Veľkou výhodou oproti klasickým peniazom je fakt, že existuje iba určitý počet danej kryptomeny, čo pri peniazoch nefunguje, tie totiž môže vláda dotlačiť v ľubovoľnom množstve, kvôli čomu však strácajú hodnotu.

Rastúca popularita

Bitcoin nie je jediným digitálnym platidlom svojho druhu. Odvtedy vznikli ďalšie kryptomeny ako Ethereum, Litecoi alebo Ripple. Bitcoin má však stále najvyššiu hodnotu. Predstavuje totiž alternatívu ku klasickým platobným nástrojom a s nimi spojenými poplatkami za platby, výkyvy kurzov alebo kontrolu peňažných tokov. Spočiatku bol populárnym predovšetkým v krajinách ako Venezuela, India alebo Čína, čo sú krajiny, kde mena neposkytuje príliš vysokú mieru dôveryhodnosti.

Ako to funguje

 V súčasnosti existujú tri metódy, ako môžete zhodnotiť svoje peniaze pomocou kryptomeny. Nimi sú burzy, ťaženie a P2P pôžičky.

Burzy

Prvý spôsob, ako dosiahnuť výnos prostredníctvom kryptomeny, je obchodovanie na burze. Táto metóda je vhodná predovšetkým pre ľudí, ktorí vedia správne predvídať a vystihnúť pravý moment nákupu alebo predaja meny.

Ťaženie

Pod ťažením sa rozumie schvaľovanie transakcií v sieti za odmenu v kryptomene. Celá sieť kryptomien funguje decentralizovane, kvôli čomu sa o jej fungovanie starajú správcovia, ktorým prischla prezývka ťažiči.

Najľahší spôsob, ako začať ťažiť je nainštalovať si špeciálny program, ktorý vytvorí virtuálnu peňaženku schopnú spojiť používateľa anonymne s ďalšími počítačmi. Nainštalovaním programu poskytnete časť siete výpočtovej kapacity a pomôžete systému k udržateľnosti a šifrovaniu transakcií kryptomien. Odmenou za toto zdieľanie kapacity je vyťaženie určitého počtu kryptomien.

P2P pôžičky

Ide o úverový vzťah, kde vy ako veriteľ poskytujete svoje financie určitej osobe alebo organizácii, ktorá sa ako dlžník zaväzuje vrátiť vám peniaze naspäť spolu s úrokom, predstavujúcim výnos. Žiadatelia využívajú P2P pôžičky na financovanie podnikania, investovania, individuálnych obchodov alebo iných aktivít. Na investovanie sa využívajú rôzne platformy, ktoré vám poskytnú informácie o dlžníkovi ešte predtým, než mu svoje peniaze požičiate.

Záver

Kryptomenám sa dnes v médiách venuje  veľa pozornosti, predovšetkým Bitcoinu. Už aj u nás na Slovensku existujú ľudia, ktorí prostredníctvom kryptomien zarobili a existuje slušná šanca, že i noví investori môžu stále zarobiť slušné peniaze. Ak teda disponujete s voľnými peniazmi a ste ochotní trochu zariskovať, kryptomeny sú pre vás vhodnou investíciou.

About author

Related articles