Ak vlastníte portfólio webových stránok, skôr či neskôr sa naskytne otázka, ako ich hostovať a spravovať čo najstabilnejšie a najefektívnejšie. Virtuálny server je jedným z najbezpečnejších riešení.
Máte viaceré mediálne portály, sieť affiliate stránok, prípadne e-shop s množstvom produktov? V tom prípade ste už aspoň niečo museli počuť o virtuálnych serveroch. Majú niekoľko výhod, ktoré ocení najmä skúsenejší používateľ.
Pre pokročilých používateľov
Virtuálne servery sú alternatívou voči zdieľanému hostingu pre tých používateľov, ktorí hľadajú väčšiu kontrolu nad hostingovým riešením. Podľa typu virtuálneho servera, ktorý si vyberiete, môžete k jeho nastaveniam a nastaveniam operačného systému pristupovať buď cez root access alebo cez rozhranie, ktoré vám poskytla hostingová spoločnosť. Takto delíme servery na virtual private server (VPS) a virtual managed server (VMS).
Alternatíva aj pre dedikované servery
Virtuálne servery sú v porovnaní s dedikovanými servermi, ktoré si prenajímate, omnoho lacnejšie. Ponúkajú vám garantovanú prevádzku, stabilitu a výkon, čo je aj jedným z kritérií, na ktoré by ste sa mali pri výbere poskytovateľa virtuálneho servera pozerať. Keďže ide o fyzický stroj, o ktorý sa delíte s inými zákazníkmi, náklady na správu VPS či VMS sú podstatne nižšie.
Výhody a nevýhody virtuálnych serverov
Jednou z najväčších výhod, no zároveň aj nevýhod takýchto serverov, je miera kontroly, ktorú nad nimi máte. Čo sa javí ako pozitívum pre človeka so skúsenosťami, bude veľkým negatívom pre začiatočníka, ktorý sa v prostredí virtuálneho servera bude cítiť stratený. Preto na začiatku zvážte, či je pre vaše projekty VPS alebo VMS nutný, a či ho má kto spravovať v prípade, že to vy nedokážete.
Z výhod sú to určite:
- priamy dosah na OS virtuálneho servera
- s tým súvisiaca možnosť inštalácie aplikácií alebo protokolov
- vyhradená IP adresa
- cena
- konektivita
Kritici virtuálnych serverov poukazujú na ich bezpečnosť, ktorú však zastrešuje tak, ako v prípade klasických hostingov alebo dedikovaných serverov, poskytovateľ. Preto nie je možné globálne tvrdiť, že takéto servery by neboli bezpečné. Ďalším argumentom môže byť to, že sa o výpočtovú kapacitu fyzického hardvéru delíte s inými používateľmi. Tu treba zopakovať, že zodpovedný poskytovateľ vám garantuje výpočtový výkon a fyzický server nezahltí toľkými virtuálnymi servermi, aby sa ich rýchlosť, alebo skôr pomalosť, odrážala na projektoch zákazníkov.
Vhodné aj pre webové aplikácie
Pre SaaS (software as a service) firmy, teda startupy alebo spoločnosti poskytujúce online programy bez nutnosti kupovať drahé licencie na používanie, sú virtuálne servery tiež obľúbenou voľbou, najmä ak sú na začiatku svojich projektov a ich dáta si zatiaľ nevyžadujú samostatné, dedikované servery.
Virtuálne servery však ocení každý online podnikateľ, ktorý to so svojimi projektami myslí vážne a chce, aby mohli ďalej rásť bez straty výkonnosti a dostupnosti. Ak teda máte rastúci projekt, ktorého návštevnosť a každým dňom zvyšuje, je najvyšší čas začať uvažovať nad virtuálnym serverom.