Ste v práceneschopnosti? Nezabudnite na svoje práva a povinnosti!

30. júla 2018 Podnikanie 2798 Views
Ste v práceneschopnosti? Nezabudnite na svoje práva a povinnosti!

Zdravie máme len jedno. To, že nejde len o prázdne reči si uvedomíme až vtedy, keď problémy so zdravím doľahnú aj na nás. A tie sú veľmi úzko spojené aj s našim zamestnaním a súčasne s odmeňovaním. Preto je dôležité poznať svoje práva aj povinnosti v práceneschopnosti.

Ideálnym partnerom pre získanie týchto informácií je kariérny portál ekariera.sk. Portál vydáva magazín, kde publikuje zaujímavé články na téma pracovnoprávnych vzťahov a kariéry. Je dôležitým informačným zdrojom pre každého, kto potrebuje získať kvalitné informácie z oblasti pracovného práva, alebo vzor zmluv. Užitočné je preto sledovať sekciu Právo a zmluvy magazínu portálu.

Čo to vlastne práceneschopnosť je a ako ju definuje zákon?

Sú chvíle, kedy nás zdravie zradí natoľko, že nie sme schopní byť súčasťou pracovného procesu. Zákon zamestnancov, ale aj živnostníkov, v dobe choroby chráni rôznymi prostriedkami. Jedným z nich je vyplácanie nemocenských dávok. Druhá sa týka zamestnancov a ide o rôzne ochranné lehoty.

Na vyplácanie nemocenských dávok je nárok maximálne po dobu 52 týždňov. Zamestnancom vypláca prvých 10 dní dávku zamestnávateľ, od 11. dňa sociálna poisťovňa.

Povinnosť zamestnanca je získať od lekára potvrdenie o dočasnej pracovnej neschopnosti a odovzdať ho zamestnávateľovi. Nezabudnite tlačivo podpísať. Sociálnej poisťovni posiela informáciu o vašej PN-ke váš lekár.

Ďalšiu povinnosť máte, keď vám práceneschopnosť končí. Opäť musíte tlačivo podpísať. Ak ste boli na PN-ke kratšiu dobu než 10 dní, odovzdáte ho zamestnávateľovi. Pokiaľ dlhšiu, pošlete ho sociálnej poisťovni.

Pozrite sa na top 10 príčin pracovnej neschopnosti

  1. Akútne infekcie dýchacej sústavy, vrátane chrípky
  2. Problémy s bolesťou chrbtice, svalov a kĺbov
  3. Úrazy, poranenia a otravy
  4. Problémy s tráviacou sústavou – predovšetkým choroby žalúdka a dvanástnika
  5. Choroby obehovej sústavy – hlavne vysoký tlak
  6. Ochorenia močovej a pohlavnej sústavy – zápaly močových ciest, ochorenia ženských pohlavných orgánov
  7. Tehotenstvo a pôrod
  8. Psychické problémy – depresie, neurózy, stres, užívanie návykových látok
  9. Problémy s nervovou sústavou – problémy s platničkami, ochorenia mozgu, veľmi často cievna mozgová príhoda
  10. Nádory – zhubné aj nezhubné

Ochranná doba v súvislosti s práceneschopnosťou

Dôležité je vedieť, ako ste ako zamestnanec v pracovnej neschopnosti chránený, pokiaľ ste vo výpovednej lehote, v skúšobnej dobe, alebo ste tehotná a ukončujete pracovný pomer. Všetky dôležité informácie na téma ochranná lehota nájdete na už zmienenom portále eKariera. V tomto článku ich zhrnieme len veľmi stručne.

Na PN-ku máte nárok ísť aj po skončení pracovného pomeru. Výpovedná lehota sa nepredlžuje, ale ochranná lehota trvá ešte 7 dní po skončení pracovného pomeru. Na tom, akým spôsobom bol pracovný pomer ukončený, nezáleží. V prípade tehotenstva je ochranná lehota po skončení pracovného pomeru 8 mesiacov.

Pozrite sa na všetky podrobnosti týkajúce sa PN po výpovedi >>


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles