Tipy, ako využiť mimoriadne splátky hypotéky a ušetriť

24. januára 2017 Hypotéka, Úver a leasing 2681 Views
Tipy, ako využiť mimoriadne splátky hypotéky a ušetriť

Rozmýšľate, ako môžete znížiť výšku svojej hypotéky? Pri hypotekárnych úveroch existuje tzv. mimoriadna splátka, ktorá môže byť realizovaná kedykoľvek, avšak nie vždy sa aj vyplatí. Mimoriadne splátky umožňujú všetky banky, ale každá má iné podmienky. Prečítajte si zopár rád, ako môžete mimoriadne splátky využiť vo svoj prospech.

Mimoriadne splátky pre mladých

Pokiaľ čerpáte úver s podporou od štátu a banky v podobe zníženého úroku ide o tzv. hypotéku pre mladých. Pri nej podľa zákona môžete vložiť mimoriadnu splátku kedykoľvek a bezplatne. Háčik je iba v tom, že nemôžete vložiť takú sumu mimoriadnej splátky, ktorou by ste počas prvých 4 rokov od uzavretia úverovej zmluvy splatili zvyšnú časť hypotéky.

Pokiaľ by ste splatili zvyšnú časť hypotéky počas týchto prvých 4 rokov, budete musieť doplatiť rozdiel medzi pôvodnou komerčnou úrokovou sadzbou a zvýhodnenou úrokovou sadzbou. A tento rozdiel sa môže pohybovať vo výške niekoľko tisíc eur, z čoho vyplýva, že sa viac oplatí počkať.

Ak môžete, zaplaťte viac

V prípade, ak si môžete dovoliť zaplatiť vyššiu jednorazovú mimoriadnu splátku, vypočítajte si, či sa vám to oplatí. S mimoriadnou splátkou je spojený sankčný poplatok, ktorý sa pohybuje vo výške 1 %. Takže, pokiaľ sa rozhodnete zaplatiť mimoriadnu splátku 10 000 eur, banka vám naúčtuje 100 eur ako sankčný poplatok, čo nemusí byť až také hrozné. Týmto spôsobom sa taktiež zníži istina, z ktorej sa počíta úrok a každý ďalší rok zaplatíte menej na úroku.

Skrátenie splatnosti

Ak vložíte mimoriadnu splátku, môžu nastať 2 situácie – zníži sa výška mesačnej splátky, alebo sa vám skráti lehota splatnosti na základe vášho aktuálneho stavu zostatku istiny úveru. Tak, či onak, vždy by ste mali dostať na výber a vy by ste sa mali rozhodnúť pre skrátenie lehoty splatnosti hypotéky.

Viac sa vám oplatí skrátiť si lehotu splatnosti hypotéky. Dôvodom je, že zaplatíte menej na úrokoch a celkovo preplatíte za úver menej. Za každý rok splatnosti totiž platíte úrok z aktuálneho zostatku na hypotéke.

Ak by ste sa rozhodli pre zníženie mesačnej splátky, ušetríte síce mesačne, ale zato celkovo preplatíte banke oveľa viac.

Lepšie zaplatiť 1x väčšiu sumu, ako 3x za rok menšiu sumu

Pri tomto spôsobe preplatíte na sankčnom poplatku menej, akoby ste platili viackrát menšiu sumu za rok.

Mimoriadna splátka pri výročí uzavretia úverovej zmluvy

 Zákon o úveroch na bývanie tvrdí, že pri hypotekárnych úveroch na bývanie sa môže zaplatiť mimoriadna splátka raz za rok bez akéhokoľvek poplatku Podmienkou je, že musí byť zaplatená v lehote jeden mesiac pred dňom výročia uzavretia hypotekárnej zmluvy a musí sa pohybovať do výšky 20% istiny úveru.

Ďalej, pokiaľ zaplatíte mimoriadnu splátku v období zmeny variabilnej úrokovej sadzby, alebo konca doby fixácie úroku, táto mimoriadna splátka je taktiež bez poplatku a to bez ohľadu na jej výšku. Podmienkou je, že musí byť zaplatená v období jedného mesiaca pred dňom zmeny variabilnej úrokovej sadzby uplynutia doby fixácie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles