Máte voľné peniaze na účte? Tu sú možnosti, ako ich využiť

24. januára 2017 Hypotéka, Úver a leasing 3138 Views
Máte voľné peniaze na účte? Tu sú možnosti, ako ich využiť

Ostali vám na bankovom účte voľné peňažné prostriedky a vy neviete čo s nimi? Môžete ich ďalej nechať na bankovom účte, kde sa na nich doslova kúdol prachu a po čase vám ich zožerie inflácia, alebo sa ich rozhodnete zhodnotiť a zainvestujete. Možností je hneď niekoľko a každá ponuka má rôzny pomer zisku a rizika. Poďme sa pozrieť na jednotlivé a zistíte, ktorá sa vám oplatí najviac.

Bankové účty

 Kedysi sa dal zaujímavý výnos získať aj z ponechania peňazí na bežnom bankovom účte. Časy sa však menia a výnosové úroky sú nižšie ako súčasná inflácia, kvôli čomu peniaze doslova strácajú hodnotu. Symbolický ročný úrok 0,01 % je tam iba kvôli tomu, aby sa nepovedalo. Výhodou tohto „investovania“ je fakt, že máte peniaze ihneď po ruke a v niektorých bankách po určitej dobe a určitej minimálnej sume na účte môžete získať balík služieb zadarmo. Sem patrí napr. zadarmo vedenie bankového účtu. Nevýhodou je samozrejme prakticky nulové hodnotenie.

Sporiace účty

 Ide o špeciálne typy účtov, ktoré slúžia na jednorazové uloženie peňazí a dlhodobé sporenie. Sporiace účty nemajú výpovednú lehotu, vďaka čomu nie je potrebné banke dopredu oznámiť, že si chcete vybrať peniaze. Účelom tohto typu účtu je však dlhodobé sporenie, kvôli čomu naň musíte pravidelne mesačne pripísať určitú sumu. Väčšina bánk vám taktiež spravidla umožnia iba jeden bezplatný výber, poprípade prevod zo sporiaceho účtu na bežný účet.

Čo sa týka výnosu, je to lepšie ako pri bežnom bankovom účte, ale až taká sláva to zas nie je. Úroky sa vo väčšine pohybujú v ročnej výške 0,5-1 %. Existujú však aj prípady, kedy banka poskytne akciový úrok, na to sa však vzťahuje podmienka, že na účte budete mať aktuálny zostatok minimálne vo výške 5 000 eur.

Termínované vklady

 Pokračujeme v hierarchii výnosov, termínované vklady sú na tom lepšie ako sporiace účty. Fungujú veľmi ľahko – svoje peniaze vložíte do banky a po skončení určitej doby vám banka vyplatí vložené peniaze spolu s dohodnutou výškou úroku. Doba je rôzna – od jedného mesiaca po niekoľko rokov. Logicky, čím dlhšia doba, tým väčšiu sumu získate.

Investovanie do podielových fondov

 Pod pojmom investovanie si väčšina ľudí predstaví situáciu na burze akcií na Wall Street. Pre bežných občanov však aj existuje možnosť investovať do podielových fondov, ktoré obsahujú rôzny pomer cenných papierov, medzi ktoré môžu patriť aj akcie. Čo sa týka výnosu, ide o najziskovejšiu formu investície – ročné úroky sa pohybujú vo výške 3-5 %. Najrizikovejšie fondy môžu dokonca ponúknuť výnos 10 %, tu sa však vzťahuje podmienka investovať minimálne 5 a viac rokov. Čo sa však týka investovania do podielových fondov, ide o najrizikovejšiu formu zhodnotenia peňazí – nemusia sa vám vrátiť. Pokiaľ však investujete s rozumom do konzervatívnejších fondov, vaše riziko sa zníži.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles