Finančné okienko

2. októbra 2017 Hypotéka, Úver a leasing 2741 Views
Finančné okienko

Stavebné sporenie predstavovalo v minulosti jednu z najlepších možností ukladania a zhodnocovania peňazí. Ak ste v roku 1996 vložili na stavebné sporenie 15000SK, a teda v prepočte 497,71€, dostali ste štátnu prémiu vo výške 6000 SK, čo je neuveriteľných 199,16€. Štátna prémia tak dokázala úrokové sadzby navýšiť na úžasných 40%.

V neskoršej dobe sa začali využívať stavebné úvery s garantovaným ročným úrokom 6%. Hypotekárne úvery boli v tejto dobe drahé, a preto bolo úver zo stavebného sporenia najlacnejším zdrojom finančných prostriedkov.

V súčasnosti, už je bohužiaľ situácia iná a stavebné sporenie nepatrí medzi najvýhodnejšie produkty na trhu. Ak v aktuálnom roku 2017 vložíte do stavebného sporenia 1327,80€, čo je minimálna suma na získanie štátnej prémie, štát vás odmení sumou 66,39€. Aktuálna štátna prémia teda ponúka iba 5% úrokovú sadzbu. 22-ročný rozdiel nám tak priniesol pokles výšky štátnej prémie o 35%.

Ak teda chcete využiť peniaze na kúpu nehnuteľnosti alebo stavbu domu, je namieste sa zaoberať otázkou, či nie je rozumnejšie čerpanie hypotéky na bývanie ako zakladanie stavebného sporenia a následné čerpanie úveru z neho.

Banky v dnešnej dobe ponúkajú na hypotekárnych úveroch veľmi nízke úrokové sadzby, ktoré klesajú až pod 3% ročne. Vďaka povinnosti umožniť predčasné splácanie bez poplatkov, je dokonca možné „zbaviť sa“ úveru oveľa skôr ako za 20 či 30 rokov. Zrýchlené splácanie si už dokonca môžete uplatniť i cez rôzne mobilné aplikácie.

Dôležitou otázkou, ktorú si treba pri výbere hypotekárneho úveru alebo úveru zo stavebného sporenia zodpovedať, je tiež otázka peňazí. Stavebné sporenie a hypotéka nie sú rovnakými finančnými produktmi, a preto je pre každého jednotlivca potrebné špecifické posúdenie jeho podmienok.

Stavebné sporenie je sporením a preto predpokladá, že disponujete sumou peňazí, ktorú dokážete do stavebného sporenia investovať. Ak žiadnym obnosom peňazí nedisponujete, je jednoduchšie a lacnejšie vziať si hypotéku ako žiadať o medziúver na stavebnom sporení.

Ak ste sa teda rozhodli pre hypotéku, ale vo svete finančníctva sa cítite ako ryba na suchu, nezúfajte! Aj napriek tomuto faktu dokážete získať najvýhodnejšiu hypotéku ľahko a bez vážnejších problémov. Stačí, ak svoje prvé kroky nasmerujete priamo do hypotekárneho centra, kde vám špecialisti odporučia, ktorý druh hypotéky vám sadne ako uliaty.

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles