Proces založenia s. r. o.

23. novembra 2017 Podnikanie 2221 Views
Proces založenia s. r. o.

Rozhodli ste sa založiť spoločnosť s ručením obmedzeným, no stále neviete, ako na to? Bohužiaľ, automaty na firmy ešte nikto nevymyslel, no ak sa budete držať nasledujúcich rád, založiť svoju vlastnú spoločnosť zvládnete bez problémov aj vy. Ako na to?

Zvoľte meno spoločnosti

Možno to znie až príliš jednoducho, no vymyslieť originálny názov firmy je prvým krokom k úspechu. Treba sa však riadiť zákonom, čiže si dajte pozor, aby nebol názov firmy zhodný alebo zameniteľný s názvom inej firmy podnikajúcej na Slovensku. Ak chcete zistiť, či názov už existuje, resp. neexistujte, môžete ho overiť v obchodnom registri.

Kde budete podnikať?

Každá firma potrebuje k svojmu výkonu sídlo, ktoré uvádza vo faktúrach. Musí byť uvedené na adrese Slovenskej republiky, no taktiež môže byť aj v byte, avšak v tomto prípade je nutné zohnať súhlas vlastníka nehnuteľnosti. Dokonca je možné využívať služby kancelárskych alebo coworkingových centier pre prenájom sídla.

Pozor na peňažné vklady

Tak ako už isto viete, peňažné vklady do základného imania sa vkladajú správcovi vkladov v hotovosti alebo na osobitný bankový účet na jeho meno. Nepeňažné vklady musia byť splatené ešte pred zápisom základného imania do obchodného registra, pričom hodnota sa určuje znaleckým posudkom. Odporúčame dôkladne si naštudovať zákon o DPH, keďže v podnikaní s ním budete pracovať na pravidelnej báze a je výhodné mať o ňom aspoň „ako taký“ prehľad.

Ako je to s DPH?

Daňové priznanie DPH môžete platiť mesačne alebo štvrťročne, a to podľa obratu za kalendárny rok, avšak v prípade začínajúceho podnikateľa platba prebieha kvartálne. Ak by ste sa náhodou ocitli v situácií, kedy by ste nemali dostatok finančných prostriedkov, máte dlhšie obdobie na to, aby ste nahromadili dostatok zdrojov na úhradu dane. Dajte si pozor na zúčtovanie dane, informujte sa o zákonoch a v prípade akýchkoľvek dotazov neváhajte a kontaktujte odborníka, ktorý vám odpovie na každú vašu otázku!

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles