Povinné zmluvné poistenie – čo sa oplatí vedieť pred uzatvorením?

30. novembra 2017 Poisťovne 2534 Views
Povinné zmluvné poistenie – čo sa oplatí vedieť pred uzatvorením?

S blížiacim sa koncom roka sa mnohí Slováci obzerajú po nových možnostiach povinného zmluvného poistenia. Nie je to pravidlo, ale viacerí ho majú platné do Silvestra a potom treba uzatvoriť nové. Výber však je potrebné urobiť už teraz.

Buď máte možnosť ostať tam, kde ste, alebo ísť inde za lepšími podmienkami. Pri výbere zohráva vždy veľkú rolu cena, ale treba sa pozrieť aj na ďalšie atribúty, ako sú rozsah poistného krytia, asistenčné služby, bonusy či doplnkový servis, ktorý poistenie zahŕňa. Potom si treba zhodnotiť pomer ceny a služby a až potom si vybrať. Ako sa teda najlepšie rozhodnúť?

PZP je povinné už z názvu

Povinné je už z názvu a ako vlastník auta si ho zo zákona musíte uzatvoriť, takto to chodí už od začiatku tohto milénia. Definovať ho môžeme ako povinné zmluvné poistenie, za ktoré vám poisťovňa uhradí škody, ktoré svojím vozidlom spôsobíte inému človeku, nezávisle od toho, či ide o poškodenie auta alebo o škodu na zdraví a živote iných osôb. Zabudnite na všetky mýty o PZP-čku o cenách a hlavne sa pozrite na účel, nekryje škody ktoré si spáchate na vlastnom aute alebo na vlastnom zdraví. V tom prípade sa už obzerajte po havarijnom poistení.

Aké sú parametre pri výbere a uzatváraní povinného zmluvného poistenia?

Dôležité sú parametre vozidla aj samotného vodiča, napríklad značka vozidla, pomer výkonu motora a hmotnosti vozidla, typ karosérie a paliva, vek vodiča a obdobie jeho jazdenia bez nehody, ale napríklad aj miesto registrácie vozidla. Medzi kritériá zvykne niekedy patriť aj profesia majiteľa.

Keď sa teda rozhodujete, podľa čoho si vybrať PZP poistenie, rozhodujte sa podľa niekoľkých dôležitých atribútov. Napríklad ceny, ale to nemusí byť ten hlavný bod, keďže najnižšia cena neznamená automaticky najvyššiu kvalitu, respektíve rovnaké pokrytie ako v prípade iných a drahších ponúk. Pri výbere si urobte prieskum trhu, na internete nájdete niekoľko kvalitných spoločností, ktoré poskytujú tieto služby vrátane Union.sk, Allianzsp.sk, Onlia.sk, Koop.sk a mnohé ďalšie. Ak sa neviete rozhodnúť, obráťte na poradcu, alebo si jednoducho nechajte poradiť od známych, ktorí v tomto smere majú skúsenosti a vedia vás upozorniť na potrebné aspekty v tejto záležitosti.

Poistné krytie a bonusy

Všetky poisťovne majú zo zákona určený rozsah a výšku základného krytia (väčšinou je to do 2,5 milióna eur pri škode na zdraví a 0,7 milióna eur pri škode na majetku), takže čokoľvek okrem toho začína byť zaujímavé pri výbere poistenia. Rozdiel medzi jednotlivými ponukami je totiž práve v doplnkových službách a pripoisteniach, pri výbere je dobré pozrieť sa aj na asistenčné služby a tiež na zľavy, ktoré poisťovne dávajú tak novým, ako aj dlhodobým klientom.

Zľavy sa dávajú za jazdenie bez nehody či za vernosť, ale vždy sa konkrétnej poisťovne opýtajte na každú možnú zľavu a benefit. Ak patríte do špecifickej skupiny, napríklad dôchodcov, opýtajte sa aj na takú zľavu. Dajte si pozor ale na rôzne triky, niekedy vám bonusy ponúknu na veľmi krátke obdobie a potom sa cena vášho PZP zrazu dramaticky zvýši. V tom prípade však môžete rýchlo „ujsť“ k inému poskytovateľovi povinného poistenia. Nevýhodou je, že musíte po roku riešiť rovnakú šarádu a hľadať si nového poisťovateľa.

Asistenčné služby môžu byť tiež meradlom

Ak nemáte havarijné poistenie, asistenčné služby iste oceníte. Preto sa dobre pozrite, kto a v akom rozsahu ich ponúka v rámci povinného zmluvného postenia. Tieto služby vám zabezpečia pomoc v prípade havárie alebo akejkoľvek nepríjemnej poruchy, ktorá vás napríklad nechá na diaľnici.

Treba však vyberať dobre, tieto služby sa poriadne líšia v rámci ponúk. Niektoré sú navyše sprostredkované a tam môže nastať problém. Dobré je preto vybrať si takú ponuku, kde vám vie poisťovňa ponúknuť čo najviac priamych asistenčných služieb. Rozsah služieb však nemusí byť vždy vábivý, niekedy zistíte, že vám hradia len to, čo si viete aj sami urobiť. A to ostatné si platíte sami.

Poctivo si porovnajte ponuky

Toto nezvykne byť ťažké, každá poisťovňa väčšinou pri svojich ponukách má aj kalkulačku, ktorou si ľahko vypočítate cenu svojho ročného poistenia. Zadáte len potrebné údaje a parametre vozidla (aj svoje) a máte to. Stanovte si však kritériá podľa meradiel, ktoré chcete – asistenčné služby, bonusy, poistné krytie…

Do úvahy pri výbere vezmite aj veľkosť poisťovne, jej sieť pobočiek a pracovísk, taktiež spôsob komunikácie. Ak je toto všetko dostupné a komunikácia je ľahká, je to veľká výhoda a pri riešení problémov ušetríte veľa času aj nervov.

Preštudujte si, čo podpisujete!

Už keď si vyberiete, nie je nič ľahšie, ako to uzavrieť. Ale pozor: pred samotným podpisom si poriadne preštudujte celú zmluvu a jej podmienky. Napríklad či je tam spomenuté všetko, čo ste chceli, najmä bonusy a zľavy. Zmluva má obsahovať presne takú platnosť, ako ste sa dohodli. Taktiež si preštudujte možnosti týkajúce sa jej vypovedania a formy ukončenia poistenia. Až keď všetko sedí, podpíšte.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles