Podnikať sa vám oplatí. Ktorý typ podnikania je výhodnejší?

28. marca 2022 zaujímavosti 753 Views
Podnikať sa vám oplatí. Ktorý typ podnikania je výhodnejší?

Nebaví vám vstávať každé ráno do práce? Nebaví vás počúvať nekompetentné príkazy nadriadených? Nebaví vás čakať každý mesiac na výplatu? Ak ste si odpovedali na všetky tri otázky áno, tak ste zrelí na to, aby ste začali podnikať. Podnikanie so sebou prináša isté riziká, ale pocit slobody stojí za to. Pre začiatok podnikania nepotrebujete veľa. Najdôležitejšie je odhodlanie ísť si za svojim cieľom.

Podnikať áno alebo nie?

V úvode sme vám položili zopár otázok, ktoré vás iste navnadili k tomu, aby ste začali o podnikaní uvažovať. Je skvelé byť sám sebe pánom, pracovať vtedy, kedy vám to vyhovuje a robiť si veci po svojom. Na to, aby ste začali podnikať by ste mali mať plán, víziu, ktorá vás bude v začiatkoch viesť k cieľu. Samozrejme, že budete potrebovať nejaký vstupný kapitál, a to hlavne v tom prípade, ak sa rozhodnete pre založenie s.r.o.. Podnikanie je pre ľudí so slobodnou mysľou jedinou možnosťou, ako pracovať a nevyhorieť. Musíme vás však varovať, že vlastný podnik znamená zodpovednosť. Ak si nebudete dávať pozor, veľmi rýchlo sa z vás stane workoholik. Oddeliť prácu, súkromie a relax je veľmi ťažké. Preto by ste si aj ako podnikateľ mali stanoviť nejakú pracovnú dobu a držať sa jej. Časová flexibilita býva niekedy opačným lákadlom. Budete pracovať málo a zisky sa nedostavia. Určiť si hranicu medzi prácou a oddychom sa iste časom naučíte. Podnikanie vás zároveň bude nútiť učiť sa nové veci, budovať si kontakty, pocítite, že ste sa konečne realizovali a bude vás tešiť stúpajúci zisk či rozvíjajúca sa firma. Tieto benefity za úvodné ťažkosti stoja.

Eseročka alebo živnosť?

Pred samotným začiatkom podnikania stojí každý pred otázkou, či podnikať ako živnostník, alebo si založiť s.r.o.. Obe formy podnikania majú svoje úskalia i výhody. Zjednodušene môžeme povedať, že ak chcete budovať väčšiu firmu, tak sa vám oplatí založenie s.r.o.. Problém nastáva pri všetkej byrokracii, ktorá k založeniu eseročky vedie. Preto si buď najmite firmu, ktorá vám s.r.o. založí, ale si kúpte už existujúcu firmu tzv. ready made s.r.o.. Následne už môžete využívať všetky výhody eseročky. Za záväzky ručíte len do výšky nesplateného základného imania. Ak ste konateľom i spoločníkom bez mzdy, tak neplatíte odvody do sociálnej poisťovne. Ako majiteľ eseročky máte status i prestíž. V prípade, že ste sa rozhodli pre živnosť, skočíte na živnostenský úrad, vypíšte žiadosti a do dvoch dní môžete začať podnikať. Nemusíte dokonca za istých podmienok viesť ani účtovníctvo. Administratíva pri živnosti je vskutku jednoduchá. Pripravte sa však na odvody, ktoré mnohým malým živnostníkom podlomili kolená.

About author

Related articles