<a></a>Tuning auta: Všetko čo ste o ňom chceli vedieť

27. mája 2022 zaujímavosti 1578 Views
<a></a>Tuning auta: Všetko čo ste o ňom chceli vedieť

Chcete vylepšiť výkon či vzhľad vášho auta? Počuli ste už o autotuningu? Aké možnosti vyladenia auta existujú a čo všetko by ste o ňom mali vedieť predtým, ako auto niekomu zveríte do rúk?

Čo je auto tuning?

Pri tuningu auta ide vo všeobecnosti o zlepšenie vzhľadu, výkonu alebo ovládateľnosti automobilov a iných vozidiel. Pracovníci, dielne a výrobcovia sa neobmedzujú iba na jeden konkrétny typ tuningu. Aby sa vyhovelo osobným preferenciám, úpravy na aute môžu prebiehať v rôznych oblastiach tuningu ako napríklad:

 • tuning motora
 • tuning odpruženia
 • tuning karosérie
 • tuning interiéru

Jedna z najpopulárnejších úprav pri tuningu je chiptuning, teda preprogramovanie riadiacej jednotky, aby sa zlepšil výkon a znížila spotreba paliva.

Vizuálne úpravy sa sústredia skôr na výmenu plastov auta (bodykit), úpravu podsvietenia alebo zvuku. Vylepšiť exteriér auta je možné aj rozširovacími podložkami na auto a podobne.

S tuningom si môžete spájať aj pouličné preteky tzv. streetracing. Na túto tému boli natočené aj rôzne filmy, najznámejším je pravdepodobne The Fast and Furious (Rýchlo a zbesilo).

Výhody tuningu

 • Lepší výkon motora
 • Menšia spotreba paliva (záleží podľa štýlu jazdy)
 • Personalizovaný motor zapadne do vášho životného štýlu
 • Rýchla a jednoduchá inštalácia pri čipovaní auta

Nevýhody tuningu

 • Možné zvýšené namáhanie motora
 • Zvýšené riziko zlyhania motora
 • Žiadna záruka na vozidlo, ak je čipované
 • Riziko nekvalitnej práce a nekvalitného prepracovania
 • Problémy s STK

A čo bezpečnosť?

Ak je chiptuning vykonávaný vysoko kvalifikovanými odborníkmi, nemal by predstavovať pre auto žiadne nebezpečenstvo. Pri nekvalitných opravách a údržbe sa však môže riziko nepredvídaných porúch zvýšiť.

5 vecí, ktoré by ste mali vedieť pred vylepšením auta

Pokiaľ ide o tuning auta, existuje niekoľko spôsobov, ako postupovať a teoreticky môžete upraviť takmer čokoľvek. Avšak predtým, ako vezmete svoje auto do servisu, je dôležité sa pripraviť, mať jasnú predstavu o tom, do čoho idete a zvážiť niekoľko faktorov.

1. Stanovte si jasný cieľ

Odborníci vám môžu upraviť rýchlosť, spotrebu paliva, vylepšiť jazdné vlastnosti ako aj vzhľad a interiér vášho vozidla. Výkon auta je v podstate v ich rukách, a preto potrebujú vedieť, čo s ním chcete presne urobiť. Máte záujem jazdiť rýchlejšie a mať ultra hladkú jazdu? Chcete vylepšiť palivový systém a znížiť spotrebu paliva? Stanovte si primárne a sekundárne ciele a potom to dajte vedieť aj pracovníkom. Aj tu platí, že komunikácia je veľmi dôležitá.

2. Skontrolujte auto

Pred tuningom, by malo byť vaše auto v čo najlepšom stave, aby fungovalo optimálne. Keď sa už rozhodnete pre vyladenia, poverte technika, aby skontroloval celé auto a všetky kritické časti, ktoré by mohli byť poškodené alebo nefungujú tak, ako by mali. Vyhnete sa tak úpravám v budúcnosti, ktoré môžu byť finančne náročné.

3. Poznajte vášho pracovníka

Každý, kto sa rozhodne zveriť svoje vozidlo niekomu do rúk, by ho mal poznať. Existuje mnoho autoservisov, skúsených aj menej skúsených pracovníkov, preto je dôležité starostlivo zvážiť, koho si vyberiete. Prečítajte si recenzie, informujte sa, nechajte si servis odporučiť už od niekoho, kto autotuning má. Pri výbere buďte naozaj opatrní. Tuning by vám určite nemal robiť ani kamarát v garáži, na takéto úpravy potrebujete naozaj profesionálov.

Tip: Chcete chrániť vaše auto a prenajať si garáž? Na toto si treba dať pozor pri prenájme garáže.

4. Pochopte, do čoho idete

Tuning vášho auta je seriózny proces, časovo aj finančne náročný. Ak chcete zvýšiť výkon vášho vozidla, treba mať na pamäti aj to, že ide o proces, kedy nie vždy musí všetko ísť podľa vašich predstav. To, aké úpravy budete chcieť na aute urobiť, sa bude odrážať aj na cene. Ak sa však pre autotuning rozhodnete, budete sa musieť o auto dostatočne starať.

Inšpirácia: Ako si vyzdobiť svadobné auto.

5. Spoznajte výhody a nevýhody tuningu

Akokoľvek skvelé môže byť vyladenie auta, je dôležité pochopiť výhody a nevýhody vykonania zmien na vašom vozidle. Výhody sú ľahko viditeľné – zlepšíte výkon, vychutnáte si rýchlejšiu jazdu. Existuje však aj niekoľko nevýhod, ktoré by ste mali zvážiť skôr, ako sa pustíte do procesu.

Po takejto úprave by ste aj naďalej mali jazdiť bezpečne. Mali by ste ale stále počítať so zvýšeným opotrebovaním a namáhaním motora, zakúpením náhradných dielov. I keď nie každý tuning opotrebuje váš motor, je dôležité, aby ste si toho boli vedomí.

S akými úpravami na STK pravdepodobne nepochodíte?

Úpravy, ktoré nie sú zapísané v technickom preukaze, by nemali prejsť na žiadnej STK. O aké úpravy ide?

Rozmer kolies

Rozmer kolies patrí medzi najčastejšie úpravy a väčšine ľudí ani nenapadne riešiť ich legálnosť. Maximálne povolené rozmery kolies sú uvedené v technickom preukaze a iné rozmery nie sú prijateľné. Na kontrolu síce môžete autu “obuť” legálne kolesa, no ak vás polícia zastaví jazdiť s inými, môže vám hroziť mastná pokuta.

Prečítajte si aj: Ako postupovať pri núdzovom státí na diaľnici.

Úpravy tlmičov

Znižovanie či zvyšovanie tlmičov je tiež veľmi háklivá téma. So znížením áut alebo použitím akýchkoľvek neoverených produktov na STK pravdepodobne nemáte šancu pochodiť.

Neoriginálny výfuk

Výfuky patria často k veľmi obľúbenej úprave. A práve na toto si odborníci na STK posvietia.

Neoriginálne svetlá a fólie

Zmena svetiel dokáže okrem vzhľadu vylepšiť aj viditeľnosť pri jazde na aute. Napríklad výmena klasických žiarovkových za LED svetlá. Nové však musia byť uvedené v technickom preukaze. Ak sa na ňom nenachádzajú, na STK neprejdete.

K nepovoleným úpravám sa radia aj dorábané svetelné lampy a hmlovky, pozor si tiež treba dať na rôzne plasty a kryty po celom aute a výhovorkou nie je ani to, že ste si už auto s nelegálnymi úpravami kúpili.

Cena tuningu auta

Cena sa začína niekde na 150 eurách, ale v závislosti od motora to môže byť aj niekoľkonásobne vyššia suma. Cena sa bude odvíjať aj od toho, čo všetko a aké zmeny chcete na aute vykonať, ako aj to, ktorý servis zvolíte.

Ak premýšľate nad zvýšením výkonu a nebude vám robiť problém častejšia návšteva servisu, chiptuning môže byť pre vás rozumná voľba.

Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk

About author

Related articles