Online banky zažívajú v posledných rokoch svoj rozmach aj v našich zemepisných šírkach. Na Slovensku ich je v tejto chvíli hneď niekoľko. Prvá bola poľská mBank, neskôr pribudli ZUNO a česká Fio banka. Čím si tieto 3 spoločnosti získali popularitu u mladých ľudí? Aké sú ich výhody a nevýhody oproti tradičným bankám?
Hoci Slovensko patrí v celosvetovom merítku k pokrokovým krajinám s najrýchlejším a najviac rozšíreným internetovým pripojením, v sektore bankovníctva sme stále veľmi konzervatívni. Väčšina Slovákov sa zbytočne bojí pochybenia pri vykonávaní dôležitých finančných transakcií cez internet, a tak stále dáva prednosť klasickým bankám. Keďže novovzniknuté online banky nevyhovujú každému, ich služby využívajú skôr mladí klienti, ktorí sú zdatní v používaní počítačovej techniky a dôverčivejší k netradičným riešeniam. Ktoré faktory sú pri výbere tej správnej banky kľúčové?
Flexibilita vs. osobný kontakt. Online banka má časovo neobmedzené otváracie hodiny, internet banking a ďalšie služby vám sú k dispozícii skutočne kedykoľvek. Plusom internetových bánk je užívateľsky príjemný web s responzívnym dizajnom a mnohými užitočnými aplikáciami. Na webových stránkach mBank sa nachádza úverová kalkulačka, záujemcov o hypotéku zas poteší hypotekárna kalkulačka, prezývaná aj hypokalkulačka. Pokiaľ neznášate dlhé čakanie v radoch, s online bankou ušetríte svoj drahocenný čas, pretože takmer všetky transakcie vám zaberú len pár kliknutí.
Osobná návšteva kamennej pobočky má však aj svoje výhody – aj moderná technika má svoje chybičky krásy, a nie všetky vzniknuté problémy sa dajú vyriešiť na diaľku prostredníctvom telefonickej podpory. Niektoré zložitejšie operácie jednoducho nie je možné vykonať bez písomného súhlasu a vlastnoručného podpisu majiteľa účtu. Dá sa však očakávať, že už čoskoro budú internetové banky ponúkať rovnaké spektrum produktov ako klasické banky.
Inovatívne riešenia vs. softvérová bezpečnosť. Online banky nemajú vlastné bankomaty, avšak ponúkajú vymoženosť, akou je bezplatný výber z bankomatu akejkoľvek cudzej banky. Hoci býva sieť bankomatov tradičných bánk pomerne hustá, nie vždy majú ich klienti radosť z toho, že kvôli bezplatnému výberu musia cestovať na druhú stranu mesta Čo sa týka softvérovej bezpečnosti, webové stránky bánk sú precízne zabezpečené proti vírusom a hackerom. Napriek tomu však nebezpečenstvo krádeže uložených peňazí a osobných údajov nie je vylúčené, v každom systéme existuje nejaká chyba. Panický strach z používania internet bankingu je však skutočne neodôvodnený.
Dôraz na ekológiu vs. podpora zamestnanosti na Slovensku. Online banky ušetria náklady na prevádzku kamenných pobočiek a z tohto dôvodu si za vedenie účtu môžu vypýtať menšie poplatky než tradiční hráči v oblasti bankovníctva. Na druhej strane, klasické banky podporujú zamestnanosť aj v tých regiónoch Slovenska, v ktorých je dlhodobý nedostatok pracovných miest. Záleží preto len na vašich zvykoch a prioritách, ktorý typ banky uprednostníte.
Autorské právo: maxxyustas / 123RF Reklamní fotografie