Ako získať hypotéku v Česku?

19. januára 2017 Hypotéka, Úver a leasing 3647 Views
Ako získať hypotéku v Česku?

Pracujete a žijete u našich susedov v Česku? Vôbec nie ste jediní, Slováci stále patria k najväčšej menšine. Hoci máme s Českou republikou veľmi dlhú a bohatú históriu, ako Slováci sme aj tak považovaní za cudzincov. Viete však o tom, že to nemusí byť až taký veľký problém, pokiaľ potrebujete hypotéku? Pozrime sa na to, čo všetko rozhoduje o tom, aby ste získali hypotéku v Českej republike.

Pri posudzovaní žiadostí o hypotéku posudzujú banky v Česku viacero faktorov, na základe ktorých sa rozhodnú o poskytnutí, alebo neposkytnutí hypotéky. Medzi tieto faktory patria:

  • krajina pôvodu,
  • druh pobytu žiadateľa v Českej republike,
  • pôvod príjmov.

Ďalej je to samozrejme klasika, ktorá funguje aj u nás – výška príjmov, doba splácania alebo ručiteľ.

 

Krajina pôvodu

Tu je to individuálne a závisí to od konkrétnej banky. Jednotlivé banky majú zoznam rizikových krajín, u ktorých je šanca získať hypotéku nižšia. Slovensko však patrí k menej rizikovým krajinám a posudzovanie nie je až také prísne.

Medzi banky, ktoré poskytnú hypotéku občanovi z Európskej únie bez obmedzenia patria:

  • Česká spořitelna,
  • Hypoteční banka,
  • LBBW Bank,
  • mBank,
  • Volksbank,
  • Wüstenrot.

Ďalej sú tu už iba dve banky:

  1. Raiffeisenbank – vyžaduje pobyt na území Českej Republiky minimálne 2 roky.
  2. Unicredit Bank – vyžaduje trvalý pobyt na území Českej Republiky.

 

Druh pobytu žiadateľa  

Sú iba 2 typy pobytu žiadateľa.

Prvým je prechodný pobyt s registráciou v prípade, ak sa plánujete zdržať viac ako štvrťrok. Toto prihlásenie je nutné najmä kvôli praktickým záležitostiam, ale aj kvôli úradom.

Druhým je samozrejme trvalý pobyt. Ten je však trochu komplikovanejší, môžete totiž oň požiadať až 5 rokov potom, čo ste sa prihlásili na prechodný pobyt. Logicky, pre banku je väčšia záruka, pokiaľ máte trvalý pobyt.

 

Pôvod príjmov

A zrejme to najdôležitejšie je pôvod a výška príjmov.

Osobitnou kapitolou sú prípady, ak ste živnostník, resp. pracujete na živnosť. Podnikatelia majú totiž väčšiu námahu pri preukázaní schopnosti splácať úver a banky k vám budú pristupovať opatrne. Banka si od vás v tomto prípade vyžiada daňové priznanie, na ktorom sa preukáže, či sú vaše príjmy dostatočne vysoké na to, aby ste boli schopný splácať poskytnutý úver.

Najvýhodnejším variantom pre vás je, pokiaľ pracujete pre svojho zamestnávateľa na plný pracovný úväzok na dobu neurčitú.

Pokiaľ vaše príjmy nepochádzajú z Českej republiky, hypotéku vám poskytne iba Hypoteční banka.

 

Menšia drobnosť

V prípade, ak splníte všetky stanovené podmienky od banky, nemusíte dostať 100 % hypotéky. Niektoré banky totiž „diskriminujú“ cudzincov a znížia poskytnutú výšku hodnoty v maximálnej hodnote 70-85 % LTV.

Ďalšou samozrejmosťou je fakt, že želaná nehnuteľnosť sa nachádza v Česku.

 

Zhrnutie

Ako Slovák máte pomerne slušnú šancu získať hypotéku na svoje vysnívanie bývanie v Česku. Čím viac vyššie uvedených podmienok splníte, tým lepšie.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles