Je lepšie živnosť zrušiť alebo pozastaviť?

10. januára 2023 Podnikanie 1193 Views
Je lepšie živnosť zrušiť alebo pozastaviť?

Naskytla sa vám pracovná príležitosť výhodnejšia ako podnikanie? Máte rodinné či zdravotné problémy? V týchto situáciách možno budete postavení pred dilemu, či živnosť, v ktorej podnikáte zrušiť, alebo pozastaviť. Ktorý postup je výhodnejší a rýchlejší?

Skutočne chcete podnikanie ukončiť?

Ukončenie živnosti nie je tak zložité ako založenie živnosti alebo založenie s.r.o.. Napriek tomu si dobre premyslite či chcete podnikanie ukončiť. Možno sa vám len nejaký čas nedarí a časom sa situácii na trhu vykryštalizuje. Bola by veľká škoda, keby ste svoje definitívne rozhodnutie v budúcnosti oľutovali. Ak si nie ste istí, radšej živnosť len na čas prerušte. Prerušenie je v súčasnosti možné na dobu neurčitú. Iná situácia nastáva, keď uvažujete o novom spôsobe podnikania. Veľa živnostníkov po rokoch podnikania zistí, že výhodnejšie pre nich bude založenie s.r.o. alebo kúpa už existujúcej spoločnosti ready made s.r.o.. V tomto prípade musíte živnosť ukončiť a začať nové podnikanie.

Ako prebieha pozastavenie živnosti

O pozastavenie živnosti môžete požiadať na príslušnom živnostenskom úrade osobne. Druhou možnosťou je online žiadosť cez portál slovensko.sk.. Online úkony je však možné realizovať iba v prípade, že máte aktivovaný elektronický podpis.

Pri osobnom pozastavení živnosti vypíšete na živnostenskom úrade formulár „oznámenie o pozastavení prevádzkovania životnosti“. Ihneď po podaní žiadosti a zaplatení poplatku 4 € dostanete potvrdenie o pozastavení. Elektronické pozastavenie prebieha podobne, ale poplatok je o polovicu nižší. Ak si netrúfate ani na tento jednoduchý administratívny úkon, môžete využiť služby špecializovaných firiem, ktoré za vás živnosť pozastavia.

Ako prebieha zrušenie živnosti

I v prípade zrušenia živnosti je tento krok možné zrealizovať osobne na živnostenskom úrade vypísaním formuláru „oznámenie o ukončení podnikania“ alebo online. V obidvoch prípadoch bude žiadosti o zrušenie vyhovené ihneď t.j. dňom podania žiadosti.

Po pozastavení alebo zrušení živnosti nie je nutné túto skutočnosť ohlasovať na žiadnom inom úrade. O všetko sa postará živnostenský úrad, ktorý je jednotným kontaktným miestom. Po pozastavení alebo zrušení nemusíte platiť odvody do sociálnej poisťovne, ale platenie zdravotného poistenia je povinné i naďalej.

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles