IT zamestnania pre začiatočníkov

2. decembra 2022 Podnikanie 917 Views
IT zamestnania pre začiatočníkov

Práca v IT sektore je mimoriadne obľúbená, a to nielen z dôvodu nadštandardného finančného ohodnotenia. V prípade, že svoju kariéru v IT len začínate, poradíme vám, ktoré pracovné pozície sú pre vás vhodné v závislosti od vašich zručností a zamerania.

Digitálna transformácia, automatizácia či dokonca prechod na Home Office v dôsledku pandémie koronavírusu sa postarali o čoraz vyšší dopyt po kvalitných IT špecialistoch ako sú programátori alebo IT testeri. Oblasť informačných technológií tak poskytuje mnoho pracovných príležitostí. Predstavíme vám 5 zamestnaní v IT, o ktoré sa môžete uchádzať ako začiatočník.

Junior software developer

Pri zamestnaniach programátor juniora musíte ovládať aspoň jeden programovací jazyk. Vaša pracovná náplň bude závisieť od zamerania, no zväčša budete vytvárať softvérové aplikácie, vyvíjať softvérové riešenia, opravovať chyby v zdrojovom kóde a analyzovať požiadavky. Okrem programovania potrebujete dobré analytické a logické myslenie, trpezlivosť a abstraktnú predstavivosť. Ako junior softvérový inžinier si na Slovensku môžete zarobiť okolo 1 600 €, čo je pre začiatočníka atraktívny plat vzhľadom na to, že pracovné skúsenosti väčšinou nie sú potrebné.

IT tester junior

Ak ovládate základy programovania minimálne v jednom programovacom jazyku, máte ukončené stredoškolské alebo vysokoškolské vzdelanie, dobré komunikačné schopnosti a chuť vzdelávať sa, vyskúšajte zamestnanie IT tester. Táto pracovná pozícia nevyžaduje vysokoškolský titul ani pracovné skúsenosti, takže sa o ňu môžete uchádzať aj ako úplný začiatočník. Zabezpečovať budete funkčnosť a bezpečnosť softvéru, webovej stránky či aplikácií pomocou manuálneho testovania, pričom nadštandardný IT tester plat je samozrejmosťou.

IT analytik

Počítačový analytik navrhuje, pripravuje a opravuje počítačové systémy na základe požiadaviek manažérov či používateľov systému. Junior si môže zarobiť až 1 600 € a výhodou sú skúsenosti s programovaním. Ak máte zmysel pre detail, titul z oblasti IT a pracovné znalosti metodík vývoja softvéru (DevOps, Agile), vyskúšajte prácu QA analytika (Quality assurance analyst). Zodpovedať budete za testovanie aplikácií, webu alebo softvéru pre zabezpečenie čo najvyššej kvality ešte pred vydaním.

Ako systémový analytik zas budete mať na starosti zefektívnenie podnikových výpočtových systémov, pričom vysokoškolský titul nie je potrebný. Analytik kybernetickej bezpečnosti zodpovedá za bezpečnosť používateľov, počítačovej siete a systémov spoločnosti. Bez titulu alebo pracovných skúseností sa však nezaobídete.

Databázový administrátor

S týmito zamestnaniami prichádza zodpovednosť za funkčnosť a bezpečnosť databázových systémov. Výška platu data administratora sa pohybuje okolo 1 300 € pre juniora. Vzdelanie v IT oblasti vám poskytne potrebné základy, zatiaľ čo znalosti SQL sú veľkou výhodou.

Helpdesk operátor

Helpdesk technik zabezpečuje zákaznícku a technickú podporu pre poskytnutie čo najlepšej používateľskej skúsenosti. K tomuto zamestnaniu potrebujete veľa trpezlivosti, empatie, dobrú IT afinitu a veľkou výhodou sú základy programovania. Náležité školenie absolvujete už popri práci. Výška platu helpdesk operátora juniora na Slovensku je približne 800 €.

Či už vás baví programovanie, testovanie softvéru, alebo len chcete odštartovať svoju kariéru v IT, niektoré pracovné pozície sú vhodnejšie pre začiatočníkov ako iné. So zamestnaním v IT prichádza množstvo benefitov, vrátane práce na zaujímavých projektoch a nadštandardného ohodnotenia, takže sa nenechajte odradiť ani v prípade chýbajúcej praxe či minimálnych skúseností. Veľa zamestnávateľov si cení najmä chuť učiť sa a iniciatívu.

About author

Related articles