História Bitcoinu alebo ako začala najznámejšia kryptomena súčasnosti

18. februára 2018 Ekonómia 2367 Views
História Bitcoinu alebo ako začala najznámejšia kryptomena súčasnosti

Ako každý vynález ľudstva, aj financie sa neustále vyvíjajú. Z histórie vieme, že prvé civilizácie využívali na obchodovanie barter, t. j. vymieňali medzi sebou predmety, ktoré navzájom potrebovali, ako napr. jedlo za drevo alebo oblečenie.

Postupom času sa systém vyvinul a začali sa používať drahé kovy ako zlato, striebro alebo platina. Za nimi už nasledovali peniaze. Vyzerá to však tak, že tu máme opäť ďalšiu revolúciu v podobe kryptomien, ktorú vedie jej hlavný predstaviteľ menom Bitcoin.

Kryptomeny sa vyvíjajú v podstate neustále už od svojho vzniku, pričom vývoj pokračuje aj práve teraz. Bitcoin vynašli neznáme osoby, pričom bol udržovaýá na žive kolektívom najmúdrejších myslí v technológii. Je to nová forma platidla, vytvorená a udržovaná online. Jej hlavnou vlastnosťou je, že ju žiadna vláda nevlastní a nemá vplyv na jej cenu. Tú ovplyvňuje iba komunita.

Klasická mena, ako ju poznáme, bola vždy niečím založená. Napr. dolár bol založený zlatom. Stačilo prísť do banky, vložiť dolár a naspäť ste dostali určité množstvo zlata. Bitcoin tento princíp ruší. Funguje totiž na základe matematiky a nie je založený žiadnym iným kovom.

Bitcon sa vytvára prostredníctvom počítača v zložitom procese matematických vzorcov. Následne sa online zdieľa verejný záznam, ktorý nepretržite zaznamenáva a hodnotí každú transakciu. Ide o tzv. blockchain technológiu, zabezpečenú ochranou pred vonkajším útokom.

Centrálne inštitúcie, ako sú vlády a banky na Bitcoin nemajú žiadny dosah. Prvotnou ideou bola a stále je fungovať decentralizované, vďaka čomu sú kryptomeny nezávislé.

Úplné začiatky

Okolo Bitcoinu koluje množstvo nezodpovedaných otázok, tou doposiaľ najhlavnejšou však ostáva, kto vlastne túto kryptomenu vytvoril. Identita autora je stále neznáma. Jedinou známou informáciou je prezývka používateľa „Satoshi Nakamoto“. Účet tohto používateľa je však off-line a Bitcoiny, ktoré mal v peňaženke, nikdy neminul. Skrátka po ňom zľahla zem.

Kolujú však klebety, že pod touto prezývkou v skutočnosti stojí partia ľudí vlastniaca doménu webstránky Bitcoin.org. Trio Charlesa Bry, Vladimir Oksman a Neal King vyplnili patent, ktorý je spojený so zabezpečením komunikácie, ktorý bol podaný iba dva mesiace pred zakúpením vyššie spomenutej domény. Je to iba náhoda? Možno áno, možno nie.

Pre Bitcoin a jeho vlastníkov je súkromie kľúčová vlastnosť. Aj keď sa svet možno nikdy nedozvie, kto vlastne túto kryptomenu vytvoril, vieme, že naštval množstvo ľudí pôsobiacich vo finančnom sektore.

Používanie Bitcoinu

Všetky meny majú hodnotu pre zaistenie stability. Ľahký spôsob, ako zistiť hodnotu meny je jej využitie. Kryptomeny majú rovnaké funkcie ako bežné meny, dá sa nimi nakupovať aj predávať.

Výhody Bitcoinu spočívajú v:

  1. ochrane pred infláciou – pri bežnej mene môže vláda tlačiť peniaze donekonečna, tím však znižuje hodnotu peňazí. Bitcoin má však presne stanovený počet (21 miliónov) a až sa všetky predajú, nové sa nevytvoria.
  2. rýchlej platbe – platba Bitcoinom je rýchla a platba prebehne za niekoľko minút. Pri bankových prevodoch alebo šekoch to trvá aj niekoľko dní.
  3. nízkych transakčných nákladov – Bitcoin má nižšie náklady, ako iné predajné metódy, ako sú napr. kreditné karty alebo PayPal.
  4. nezávislosti – vlastníkom Bitcoinu môžete byť iba vy a žiadna autorita nemá právo vám ho odobrať.

Čo z toho vyplýva? Bitcoin je jednoznačne zaujímavý fenomén. Ostáva už len otázka, či je to krátkodobý fenomén alebo tu ostane na stálo. To, či sa doňho oplatí alebo neoplatí neinvestovať ostáva iba na vás.

About author

Related articles