Bankové vs. nebankové pôžičky

17. augusta 2015 Aktuality , Ekonómia 5165 Views
Bankové vs. nebankové pôžičky

Na finančnom trhu existuje nespočetné množstvo spoločností poskytujúcich úverové produkty širokej verejnosti. Základným rozdelením týchto subjektov je na bankové a nebankové spoločnosti. Aj keď sú produkty ponúkane týmito spoločnosťami v mnohých aspektoch podobné, nájdu sa aj rozdiely medzi bankovými a nebankovými pôžičkami.

Základným rozdielom je skutočnosť, že banky väčšinou pristupujú k výberu svojich zákazníkov prísnejšie. Sú jednoducho vyberavejšie. Aby mohli poskytovať úvery s nižšími úrokmi, musia každého žiadateľa o pôžičku skontrolovať a overiť si, či bude schopný svoj dlh splácať. Takisto určite nemôžete mať zápis v registri dlžníkov. Tieto kontroly sú cenou, ktorú musíte zaplatiť za nízke úroky. Tie totiž pri bankových pôžičkách bývajú často nižšie, ako tie ponúkané nebankovými spoločnosťami. Nemusí to tak však byť vždy.

Nebankové spoločnosti sú spravidla vo výbere svojich klientov voľnejší. Niektoré nebankovky svojich klientov nekontrolujú vôbec, iné požadujú aspoň nejaký doklad o pravidelnom príjme či doklad o trvalom pobyte na území Slovenskej republiky. Pravidelným príjmom sa rozumie hlavne zamestnanie, no mnohé nebankové spoločnosti požičajú aj matkám na materskej dovolenke či poberateľom dôchodku. Samozrejmosťou je, že bez riadnej kontroly žiadateľa o pôžičku a jeho schopnosti splácať budú pri týchto pôžičkách úroky vyššie. S vymáhaním dlhov od neplatičov sú spojené vysoké náklady, proti ktorým sa nebankové spoločnosti „poisťujú“ formou vyšších úrokov. A keďže žiadatelia nie sú dôkladne preverení, neplatičov sa tu nájde viac ako pri bankových pôžičkách.

Bankové spoločnosti vám teda vedia poskytnúť nižší úrok a celkovo lacnejšiu pôžičku, no je náročnejšie sa k nim dostať. Ak máte problém získať bankovú pôžičku, môžete sa obrátiť na nebankové spoločnosti. Medzi nimi takmer vždy nájdete spoločnosť ochotnú vám požičať, no musíte si dať pozor na vysoké úroky a neseriózny prístup zo strany niektorých z nich. V nebankových spoločnostiach sa navyše nikto nebude pýtať, na čo peniaze potrebujete.

 

© Milles Studio / Dollar Photo Club 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles