Crowdfunding

6. októbra 2015 Podnikanie 3447 Views
Crowdfunding

Ak sa často pohybujete na internete, určite ste sa v poslednej dobe stretli so stránkami ako Kickstarter či Indiegogo. Práve tieto, a mnohé ďalšie crowdfundingové portály, predstavujú novú možnosť, ktorou môžu podnikatelia s dobrým nápadom získať financie potrebné pre rozbehnutie svojho podnikania či vytvorenie nového produktu.

O čo sa teda jedná? Crowdfunding spočíva v tom, že človek s nápadom, no bez financií, no s dobrým nápadom, nemusí komplikovane hľadať investora, ktorý by mu pomohol ho realizovať. Namiesto toho mu s prostriedkami potrebnými pre odštartovanie pomôže komunita, ktorá na tom tiež niečo získa. Ak chcete vytvoriť nejaký produkt, môže si ho široká verejnosť vopred objednať, čím vlastne svoj základný kapitál. Crowdfunding však nie je iba o predobjednávaní revolučných produktov. V zásade vám môžu ľudia poslať peniaze aj iba ako donáciu, ktorá vám má pomôcť svoj nápad realizovať. Ľudia by však mali za svoje príspevky získať nejaké výhody. Či už to bude samotný produkt, alebo nejaká iná odmena za ich pomoc s financovaním, ak bude váš produkt zaujímavý pre širokú verejnosť, máte relatívne veľké šance na úspech.

Pri vytváraní nového projektu si zvolíte cieľ, ktorý chcete naplniť. Väčšinou sa jedná o sumu, ktorá je potrebné pre odštartovanie výroby a produkcie objednaných produktov. Nemyslite si však, že sa jedná o prechádzku ružovou záhradou. Samotný nápad nestačí. Je nutné vypracovať detailný plán, či dokonca vyrobiť funkčný prototyp, ktorý použijete na demonštráciu finálneho výrobku.

Crowdfundingové portály si môžu vyberať, aké projekty na svojich stránkach uverejnia. Ak si budú myslieť, že to, čo chcete vyrobiť, nezožne taký úspech, ako očakávate, alebo váš projekt nie je originálny, je dosť možné, že ho neschvália. A aj ak bude váš projekt schválený, ešte ste nevyhrali. O skutočnom úspechu rozhodne až záujem verejnosti o váš produkt.

 

© [fotografa name] / Dollar Photo Club


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles