Koniec poplatkom v bankách?

6. októbra 2015 Hypotéka, Úver a leasing 3708 Views
Koniec poplatkom v bankách?

Dlhé roky sme boli zvyknutý za bežné činnosti spojené s vedením a používaním našich bankových účtov platiť najrôznejšie poplatky. V posledných rokoch sa však tento trend mení. Na náš trh prišli viaceré tzv. bezpoplatkové banky, ktoré si poplatky za vedenie účtov a mnohé ďalšie jednoducho neúčtujú. Donúti „klasické“ banky príchod nových konkurentov na trh tieto poplatky zrušiť?

Jedná sa o široké spektrum poplatkov. Základom je samozrejme poplatok za samotné vedenie účtu, ktorý musíte platiť bez ohľadu na to, či svoj účet aktívne používate. Ďalšie poplatky sa odvíjajú od toho, čo vlastne robíte. Niektoré banky si účtujú poplatky za výbery z bankomatov, odchádzajúce (či niekedy aj prichádzajúce) platby, notifikačné SMS správy, či mnohé ďalšie. Aj keď to je väčšinou spolu iba zopár eur mesačne, je otázne, či by ste ich mali platiť, ak nemusíte.

Bezpoplatkové banky majú iný obchodný model. Snažia sa vyjsť v ústrety zákazníkom tým, že si spomínané poplatky jednoducho účtovať nebudú a vedenie účtu je bezplatné. Samozrejme budete musieť aj pri týchto bankách nejaké poplatky platiť, no určite nie za bežne vykonávané činnosti, azda s výnimkou výberu z bankomatov cudzej banky. Ani za to sa však v niektorých bankách neplatí.

Otázkou však ostáva, či sa aj „klasické“ banky tomuto trendu prispôsobia. Je isté, že mnohí klienti uprednostnia lacnejšiu variantu, a svoj bežný účet prevedú do niektorej z bezpoplatkových bánk. Na druhej strane však „klasické“ banky spravidla vedia svojim klientom ponúknuť viac, či už sa jedná o profesionálnejší servis, širšiu sieť pobočiek či väčšie množstvo bankomatov. Koniec koncov je na klientovi, či je ochotný si za niečo naviac priplatiť zopár eur mesačne.

Niektoré banky sa už snažia prispôsobiť trendu a poplatky znižujú. Stále si však za ne musíme platiť, azda s výnimkou študentských účtov. V susednom Česku niektoré banky prichádzajú s bezplatnými účtami, no pre odpustenie mesačného poplatku za vedenie musíte splniť určité podmienky, ako objem platieb kartou či celková suma prichádzajúcich platieb. Stále to nie je také, ako pri bezpoplatkových bankách, no možno sme na správnej ceste.

 

© Romolo Tavani / Dollar Photo Club


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles