Ako obchodovať s akciam – tipy pre začiatočníkov

28. januára 2023 Aktuality , zaujímavosti 979 Views
Ako obchodovať s akciam – tipy pre začiatočníkov

Obchodovanie s akciami môže znieť očarujúco, môže priniesť vysoké výnosy, ale aj vysoké riziko. Začiatky nie sú ľahké, ak však máte financie a chcete sa to naučiť, tu je návod a niekoľko tipov pre úspešný štart do sveta akcií.

Ak vás láka obchodovanie s akciami, no zdá sa vám, že je to svet príliš zložitý, pre vás nedosiahnuteľný, mýlite sa. Dnes môže do akcií investovať prakticky každý. S niekoľkými základnými vedomosťami, dobrým prehľadom, trochou odvahy a šikovnosti sa do toho môžete pustiť aj vy. Tu je návod, ako na to.

Čo sú akcie?

Akcie sú cenné papiere, ktoré vlastní určitá spoločnosť. Ako investor dostávate pri akciách určitý podiel z celkového zisku a stávate sa tak jej spoluvlastníkom. Akcie sú pre mnohých zaujímavé najmä preto, že predpokladajú rast ich hodnoty, ako aj výnos pri ich predaji. Pokiaľ dopyt po akciách rastie, rastie aj ich cena, ak ich však investori chcú predať, ich cena klesá.

Typy akcií

Akcie sa primárne delia na:

Kmeňové akcie

Po kúpe kmeňových akcií máte podiel na ziskoch, ale aj na stratách spoločnosti, ktorej cenné papiere ste si kúpili. Môžete sa však podieľať na voľbe a hlasovať za to, kam sa peniaze investujú. Akcionárom, ktorí vlastnia kmeňové akcie sa pravidelne vyplácajú dividendy.

Prioritné akcie

S týmito akciami sa nespájajú žiadne právomoci, čiže sa nebudete podieľať na voľbe predstavenstva ani rozhodovať o investovaní peňazí. Prioritné akcie sa vyznačujú tým, že ak spoločnosť skrachuje, vy ako majiteľ budete mať právo na vrátenie vložených peňazí.

Tip: Poznáte tieto bezpečné investície, na ktorých dosiahnete lepší výnos ako na termínovaných vkladoch?

Ako funguje obchodovanie s akciami?

Obchodovanie s akciami znamená nákup a predaj akcií spoločností s cieľom pokúsiť sa zarobiť peniaze na zmenách cien. Investori pozorne sledujú krátkodobé zmeny cien týchto akcií a snažia sa nakupovať lacno a predávať draho.

Obchodovanie s akciami môže priniesť rýchle zisky pre tých, ktorí si správne vedia odhadnúť a načasovať trh. Ide o tzv. obchodovanie na základe špekulovania. Tento spôsob však so sebou môže niesť aj nebezpečenstvo veľkých strát.

Obchodovať s akciami na burze je možné pomocou obchodnej platformy brokera, banky alebo správcovskej spoločnosti. Po výbere obchodníka si u neho treba založiť účet, na ktorý prevediete počiatočnú sumu a peniaze, ktoré ste sa rozhodli investovať. Nakoniec sa už len rozhodnete, do akých spoločností chcete investovať a aké akcie si kúpite.

Skôr ako sa ponoríte do sveta akcií, mali by ste sa uistiť, že viete, ako funguje akciový trh a aké možnosti máte. Odporúčame vám prečítať si aj sprievodcu investovania pre začiatočníkov.

Prečo obchodovať s akciami?

Ľudia obchodujú s akciami najmä z jedného dôvodu: zarobiť peniaze. Akcie sú jedným z najnestálejších aktív na verejných trhoch, preto si vyžadujú určité znalosti.

V porovnaní s inými investičnými nástrojmi akcie dosahujú dlhodobo vyšší nárast, a to je jedným z hlavných dôvodov, prečo sa niekto rozhodne investovať do akcií. Pri tomto type investovania je vhodnejšie dlhodobé investovanie a riziko si rozdeliť do kúpy akcií viacerých firiem. Ak sa jednej zo spoločností nebude dariť, no ostatným áno, môžete ziskom jednej spoločnosti vykryť stratu a v tom najlepšom prípade aj zarobiť.

Výhody a nevýhody akcií

Obchodovanie s akciami má viacero výhod:

  • Dlhodobé zhodnotenie akcií
  • Možnosť pravidelného príjmu vo forme dividend
  • Obchodovanie akcií ako diverzifikácia osobných financií
  • Obchodovanie s akciami je možné pre každého
  • Široká ponuka

Akcie majú aj svoje nevýhody:

  • Tak, ako s inými finančnými inštrumentmi, aj s akciami sa spája určité riziko a treba s ním počítať
  • S akciami sa spájajú určité poplatky, ktoré musíte zaplatiť (poplatok za predaj alebo nákup akcií, menový poplatok, poplatok za úschovu, poradenstvo a ďalšie)

Ako začať obchodovať s akciami?

Než začnete obchodovať, mali by ste sa zamyslieť nad tým, prečo chcete obchodovať a akú stratégiu by ste chceli použiť. Tu je niekoľko vecí, na ktoré by ste mali myslieť:

Aký je váš ciel?

Väčšina investorov stratí svoje peniaze ešte skôr než poriadne začne s obchodovaním. Preto si treba na začiatku jasne definovať svoje ciele, ako aj celý proces obchodovania na burze.

Nastavte si rozpočet na obchodovanie s akciami

Investujte len toľko peňazí, koľko si môžete dovoliť stratiť. Nepoužívajte peniaze, ktoré sú určené na vaše povinné výdavky.

Urobte si prieskum

Ešte predtým ako uskutočníte nejaký obchod, treba mať prehľad o tom, čo trh ponúka. Z tohto dôvodu vám odporúčame urobiť si prieskum, analýzu akciových situácií, vývoj akcií počas posledných rokov, ako aj to, čo je aktuálne v trende.

Veľa dôležitých informácií a tipov by vám mal poskytnúť aj broker či rôzne návody a príručky na internete, napríklad komplehttps://ekonom.sk/wp-content/uploads/2023/01/Ako-obchodovat-s-akciam-tipy-pre-zaciatocnikov.jpgtný návod, ako kupovať akcie v roku 2023.

Otvorenie účtu

Ak si zakladáte investorský účet, uistite sa, že si vyberáte platformu a brokera, ktorí majú dobré referencie, profesionálne skúsenosti a pohybujú sa v tomto odvetví už dlhšie. Keď si vyberiete brokera, založte si u neho účet, iba tak budete môcť investovať do jednotlivých akcií. Vyplňte všetky potrebné údaje, ako meno, priezvisko a číslo bankového účtu.

Preskúmajte akcie, ktoré chcete kúpiť

Po nastavení a financovaní vášho účtu je čas vrhnúť sa na výber akcií. Na začiatok je dobrý prieskum spoločností, ktoré už poznáte zo svojich skúseností ako spotrebiteľ.

Nedovoľte, aby vás pri vykonávaní prieskumu zaplavilo množstvo údajov a kolísanie trhu. Majte jednoduchý cieľ, hľadajte spoločnosti, ktorých sa chcete stať čiastočným vlastníkom. Keď také nájdete, zistite si o nich čo najviac.

Nákup akcií

Nemali by ste cítiť absolútne žiadny tlak na nákup určitého počtu akcií alebo naplnenie vášho portfólia rôznymi akciami naraz. Akcií, do ktorých môžete investovať, je veľa. K najznámejším patria:

  • Rastové akcie, ako napríklad Tesla akcie, akcie Apple, Google, Facebook alebo akcie Netflix.
  • Hodnotové akcie sú o niečo menej rizikové na výkyvy než rastové akcie. Patria k nim spoločnosti, ktoré sú preverené časom, takže existuje iba malá šanca, že by skrachovali. K týmto firmám patrí Walmart, Intel, Coca-Cola či Bank of America.
  • Obľúbené sú aj dividendové akcie a hodia sa najmä pre tých, ktorí chcú pravidelný pasívny príjem. Na to, aby ste si ho mohli zabezpečiť, treba investovať dlhodobo a do veľkých spoločností ako Coca-Cola či Johnson and Johnson.

Zadanie objednávky a využívanie obchodných príkazov

Pre nákupy akcií existujú rôzne typy objednávok. Typ objednávky, ktorú zadáte, špecifikuje podmienky, za ktorých chcete, aby váš broker obchodoval vo vašom mene. Zadaním „trhového príkazu“ dávate pokyn kúpe a predaju akcie okamžite a za najlepšiu aktuálnu cenu.

„Limitná objednávka” je naopak použitie vopred stanovenej ceny na nákup alebo predaj. Ak sa napríklad akcia momentálne obchoduje za 20,50 USD za akciu a vy ju chcete kúpiť len vtedy, keď je cena nižšia ako 20 USD, zadali by ste limitnú objednávku. Váš broker by obchodoval iba vtedy, ak by cena akcie klesla pod 20 USD.

Tip: Poznáte algoritmické obchodovanie?

Budujte si portfólio

Nákup akcií je iba jednou časťou procesu investovania. Treba naďalej pokračovať v sledovaní spoločnosti, sledovaní vašich príjmov (strát) a taktiež držať krok s trendmi.

Hoci môže byť lákavé sledovať výkonnosť vašich akcií každý deň (najmä spočiatku), je dôležité zachovať si chladnú hlavu. Ak ceny vašich akcií trochu klesnú, neprepadajte panike. Ak naopak ceny vašich akcií stúpnu, odolajte nutkaniu ihneď ich predať.

Ak chcete začať investovať, mali by ste vedieť, že máte aj iné možnosti. Je veľa spôsobov, ako zarobiť peniaze na akciovom trhu, vrátane ETF fondov. Indexové fondy napriklad často vlastnia stovky akcií, ktoré ponúkajú výhodu diverzifikácie bez ďalšej práce s analýzou či hodnotením jednotlivých akcií.

Môže vás zaujímať: Viete, čo sú ETF fondy a aké sú ich výhody?

Ako chrániť svoje portfólio

V obchodovaní môže byť niekedy ťažké uspieť, pretože existuje veľa spôsobov, ako to pokaziť. Pri investovaní si treba byť vedomý rizika straty peňazí a veľa obchodov, ktoré vykonáte môže byť stratových. Z tohto dôvodu by ste mali vedieť, ako znížiť straty skôr, než sa premenia na katastrofu.

Či už obchodujete alebo investujete, tu je niekoľko tipov, ktoré vám môžu pomôcť ochrániť vaše portfólio:

1. Diverzifikujte

Diverzifikácia je skvelou formou ako riadiť riziká. Či už ste obchodník alebo investor, je dôležité, aby ste nemali všetky svoje peniaze len v jednej investícií. Diverzifikáciou naprieč viacerými investíciami môžete znížiť šancu, že jedna nesprávna voľba poškodí vaše portfólio.

2. Pozor na podvodníkov

Ak začínate investovať, bude si treba dávať pozor na podvodníkov, ktorí sľubujú rýchle výnosy. Samozrejme, obchodovanie nie je detská hra a nikto s absolútnou istotou nevie, ako sa bude akciám dariť. Ako investor si to však môžete uľahčiť tým, že budete kupovať a predávať len u legitímnych spoločností.

3. Praktizujte virtuálne obchodovanie

Mnoho platforiem vám umožňuje obchodovať virtuálne pomocou imaginárnych peňazí alebo vo forme hier, aby ste si mohli otestovať a zdokonaliť svoje schopnosti ešte predtým, ako vstúpite na skutočný trh. Môžete sa prihlásiť a obchodovať presne tak, ako by ste to robili za normálnych okolností.

Počas takého cvičenia sledujte svoj výkon. Získali ste alebo stratili peniaze? Ako ste reagovali?

 

Dominika Blchová, obsahový a SEO špecialista

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles