Živnosť je častou vstupnou bránou do svete podnikania, ktorá je najlepšou voľbou pre mnohých začínajúcich podnikateľov či samostatne zárobkovo činné osoby. Živnostenské podnikanie má svoje výhody, avšak aj nevýhody, ktoré sa pokúsime v tomto článku popísať. Porovnávať ho budeme s inými formami podnikania.
Minimálne vstupné náklady
Jednou z hlavných výhod živnosti, čo z nej robí ideálnu formu podnikania na začatie činnosti, sú minimálne vstupné náklady. Počiatočné náklady potrebné na založenie živnosti sa pohybujú v desiatkach eur, čo je v porovnaní s ostatnými formami podnikania zanedbateľná čiastka. Nemusíte tak na začiatok investovať veľa peňazí a môžete začať pracovať „na kolene“ a na postupné zlepšovanie používať získané príjmy. Živnosť si v súčasnej dobe dokážete založiť aj zadarmo, o čom nájdete informácie v tomto článku.
Menšie daňové zaťaženie
Zisky zo živnosti sú zdanené iba daňou z príjmu fyzických osôb, čo je obrovskou výhodou v porovnaní s ostatnými formami podnikania. Sadzba dane z príjmov fyzických osôb je v súčasnosti 19 %. Ak by ste si chceli založiť spoločnosť s ručením obmedzeným alebo akciovú spoločnosť, museli by ste zo ziskov spoločnosti najprv zaplatiť daň z príjmu právnických osôb, avšak ak by ste chceli nejaké peniaze vyplatiť sebe ako konateľovi spoločnosti, museli by ste za tento príjem ešte zaplatiť daň z príjmu fyzických osôb.
Ručíte celým svojim majetkom
Jednou z hlavných nevýhod živnostenského podnikania je ručenie celým vašim majetkom. Ak podnikáte ako živnostník, a dostanete sa do problémov, môžu vaši veritelia siahnuť aj na váš osobný majetok, ktorý nijako nesúvisí s podnikaním.
Živnosť je skvelou formou podnikania, ktorá je ideálna na odštartovanie samostatne zárobkovej činnosti, a dá sa založiť aj popri zamestnaní. Váš vstup do podnikateľskej sféry tak bude jednoduchý a „bezbolestný“. Po určitej dobe, keď sa vám bude dariť, a budete chcieť rásť, bude možno lepšie pouvažovať nad inými formami podnikania.
FOTO: © peshkova / Dollar Photo Club