Svet investícií je plný možností ako investovať. Keď sa povie investovanie, mnohým ľuďom sa vo väčšine prípadov vybavia akcie, investovanie do nehnuteľností, fondy či dlhopisy. No nie sú to jediné spôsoby, kam vložiť vaše peniaze. Počuli ste už o komoditách a investovaní do nich?
V tomto článku vám prezradíme viac o tom, čo komodity sú, ako do nich investovať a aké možnosti máte.
Čo sú komodity?
Vo všeobecnosti sú komodity do istej miery prírodným produktom. Ide o druh tovaru, s ktorým sa na trhu obchoduje, bez rozdielov na jeho kvalite. Väčšina komodít je vyrábaná človekom, napríklad ťažbou, pestovaním alebo stavaním. Medzi komodity patria napríklad nerastné suroviny, poľnohospodárske produkty alebo ropa. Príklad nekomodít je napríklad predaj automobilov, mobilných telefónov, termínované vklady a podobne.
Komodity môžeme rozdeliť do niekoľkých kategórii. A to na:
- Energetické komodity (ropa, plyn)
- Vzácne kovy (zlato, striebro)
- Poľnohospodárske výrobky (kvalitná káva, cukor, obilie, bavlna)
- Chemické prvky (urán, lítium, kobalt)
Spôsoby ako investovať do komodít
Spôsobov, ako možno investovať do komodít je niekoľko. Komodity môžete nakupovať priamo prostredníctvom futures kontraktov alebo na burze (ETF), alebo nepriamo pomocou akcií alebo podielových fondov.
Obchodované na burze s komoditnými fondami je medzi investormi veľmi populárne, pretože sa to môže javiť ako tá najspoľahlivejšia možnosť. Nevýhodou však je, že nie do všetkých komodít sa dá investovať prostredníctvom ETF.
Tip: Viete ako začať investovať na burze?
Ako jednotlivci môžete investovať do komodít pomocou akcii. Nejde však o priamu investíciu a treba počítať s tým, že investujete do spoločností spojenou s komoditami a nie samotných komodít. Tu hrozí riziko toho, že hoci sa komodite bude celkovo dariť dobre, vašej spoločnosti sa nemusí.
Ďalšou voľbou investovania sú futures kontrakty a ide o najpriamejší spôsob, ako investovať do komodít. Futures kontrakty tak umožňujú podnikom a inštitúciám predkúpiť si alebo predpredať určité množstvo materiálu, čím sa môže riziko spojené s obchodovaním na trhu s komoditami minimalizovať. Takýto spôsob investovania zvyčajne využívajú spoločnosti, ktoré potrebujú obrovské množstvo jednej určitej komodity.
Ak ste vo svete investovania začiatočník, odporúčame vám najprv kontaktovať skúseného finančného a investičného poradcu, ktorý vás môže nasmerovať tým správnym smerom.
Tipy na komoditné investície
Ako sme spomínali, svet investícií je pestrý a dnes už môžete investovať prakticky do čohokoľvek. I keď investovanie do komodít sa označuje za jednu z najrizikovejších investícií, veľa investorov takéto investície lákajú, pretože sú akousi formou spekulovania a niekedy sa investovanie do komodít prirovnáva k adrenalínovému športu.
Zlato a ropu už určite poznáte, no nie sú to jediné komodity, s ktorými sa dá obchodovať.
Okrem známejších energetických komodít (ropa, zemný plyn) a kovov (zlato, striebro), zaujímavou kategóriou sú mäkké komodity, ktoré zahŕňajú najmä potraviny a krmivá z poľnohospodárskej výroby, ako sú obilniny, kukurica, káva, kakao, cukor, alebo mäso. Zaradiť sem môžeme, ale aj bavlnu alebo gumu.
Káva
Patríte k milovníkom kávy? Napadlo vám niekedy pri šálke rannej kvalitnej kávy, že zainvestovat môžete aj do nej? Káva totiž dnes z patrí k najobchodovanejšim komoditám na svete. Je ju možné Obchodovať s ňou môžete prostredníctvom futures kontraktov, CFD kontraktov, alebo aj nepriamo prostredníctvom akcií spoločností zaoberajúcimi sa pestovaním a spracovaním kávy.
Obilie
Obchodovanie s komoditami, ako sú obilniny, je závislé od aktuálnych podmienok a počasia. Medzi obilniny počítame predovšetkým kukuricu a pšenicu. Faktory, ktoré ovplyvňujúce cenu obilnín sú najmä nečakané záplavy či enormné sucho.
Tip: Vedeli ste, že aj kúpa veterána môže byť zaujímavou investíciou?
Kakao
Kakao je základná surovina na výrobu čokolády a kakaovníkom sa darí predovšetkým v teplom a daždivom podnebí. K najväčším svetovým producentom kakaa preto patrí Pobrežie Slonoviny, Ghana, Indonézia, Nigéria a Brazília. Možnosti investovania do kakaa sú podobné ako v prípade kávy, teda opäť futures kontrakty, obchodovanie na burze ako aj akcie firiem zaoberajúcich sa spracovaním kávových bôbov.
Tip: Vedeli ste, že v česku sa niektorým investorom už osvedčili investície do spoločností vyrábajúcich porcelánové misky, nádoby a iné?
Cukor
Áno, aj cukor patrí do kategórie komodít, s ktorými sa aktívne obchoduje na burzách po celom svete. Cena cukru je ovplyvňovaná ponukou a dopytom ako aj nevyspytateľným počasím. Rekordné sucho alebo vlhko môže zničiť úrodu cukrovej trstiny aj repy, čo má za následok pokles produkcie. Ďalšie ničivé účinky môžu mať aj parazity alebo choroby. S cukrom môžete taktiež obchodovať prostredníctvom futures kontraktov alebo akcií spoločností zaoberajúcich sa výrobou a spracovaním cukru.
Ak si kladiete otázku, či by ste mali investovať do komodít, správna alebo nesprávna odpoveď pravdepodobne neexistuje. V prvom rade si treba urobiť prieskum trhu, kde sa s danou komoditou obchoduje, o ktorú máte záujem.
Vo všeobecnosti však odporúčame začínajúcim investorom obchodovanie na burze (ETF) alebo prostredníctvom podielových fondov, ktoré do určitej miery poskytujú istú mieru ochrany. Naopak skúsení investori môžu skúsiť aj investovanie do akcií či futures kontraktov.
Dominika Blchová, PoctiveSEO.sk
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.