Ako platiť mobilom s pomocou Google Pay

26. júna 2022 zaujímavosti 747 Views
Ako platiť mobilom s pomocou Google Pay

Mať platobnú kartu v telefóne je nielen jednoduché, ale aj praktické. Prijímanie bezkontaktných platobných kariet patrí medzi výhody platobných terminálov a všade tam, kde môžete používať bezkontaktnú platobnú kartu, môžete použiť aj kartu v mobilnom telefóne. Rozlúčte sa s hľadaním karty a zaplaťte bez problémov, aj keď si zabudnete peňaženku.

Čo je to Google pay?

Google pay je platforma digitálnej peňaženky a online platobný systém vyvinutý spoločnosťou Google na podporu bezkontaktných nákupov v aplikáciách, online a osobných bezkontaktných nákupov na mobilných zariadeniach a umožňuje používateľom vykonávať platby pomocou telefónov, tabletov alebo hodiniek s Androidom.

TIP: Viete ako môžete predčasne splatiť hypotéku?

Aký je rozdiel medzi Google pay a Apple pay?

Rozdiely medzi Google pay a Apple pay sú úplne minimálne. V skutočnosti záleží len na tom, aký mobilný telefón viac preferujte Android alebo Apple? Obe aplikácie sú zadarmo a rozdiel nastáva až v kompatibilite so zariadeniami. Apple pay je tu pre užívateľov zariadení od značky Apple a Google pay je tu pre užívateľov Androidu. Google pay bol na Slovensku spustený vo februári 2018 a Apple pay ho nasledoval krátko na to, v júni 2019.

Čo sa týka vnútorného fungovania aplikácií, Google pay je otvorenejší a ponúka viac možností pre banky. Apple pay je uzavretejší a kladie radšej väčší dôraz na bezpečnosť.

Ako Google pay funguje pre vás?

V princípe len nahráte svoju platobnú kartu do telefónu alebo smart hodiniek. V obchode potom vezmete svoj mobiliný telefón, autorizujete sa otlačkom prsta, kódom alebo Face ID a môžete svoje zariadenie priložiť k platobnému terminálu.

Aby ste v obchode či v reštaurácií nemuseli vyťahovať svoju peňaženku ani platobnú kartu, stačí vlastniť smartfón, ktorý obsahuje čip NFC (Near Field Communication). V prípade operačných systémov Android potrebujete však verziu 4.4 a vyššie, pri iPhonoch je nutná verzia 6 alebo novšia.

Čo je NFC?

Near Field Communication alebo NFC je krátkodosahové, vysokofrekvenčné, bezdotykové spojenie, umožňujúce výmenu dát medzi zariadeniami do vzdialenosti okolo 10 cm. Informáciu o tom, či váš telefón podporuje NFC nájdete nielen v technickej dokumentácií ale aj v nastaveniach, konkrétne v sekcií Bezdrôtové pripojenia a siete pod tlačítkom Ďalšie.

Tip: Radi by ste začali podnikať, ale nie ste zbehlý vo svete financií? Nechajte si poradiť od finančného poradcu, ktorý sa postará o vaše súkromné aj firemné peniaze.

Ako nahrať kartu do telefónu?

Aplikácia Google pay vás prevedie celým procesom nahrávania karty, takže sa nieje čoho obávať. Nájdete ju v Google play odkiaľ si ju stiahnete rovnako, ako všetky ostatné aplikácie. Zariadenie potom stačí jednoducho priložiť k terminálu.

Aké riziká Google pay prináša?

Je prirodzené, že máte obavy zdieľať informácie o svojej platobnej karte s aplikáciou. V tomto smere, by ste mali byť opatrní vždy a dávať pozor komu poskytujete informácie o sebe a ako s nimi nakladá.

Platba s aplikáciou Google pay je však bezpečnejšia ako bežná platba kartou. Je to tým, že keď platíte kartou v telefóne, aplikácia Google pay odošle obchodníkovi číslo virtuálne číslo karty namiesto skutočného čísla karty. Vaše platobné údaje, tak zostávajú zabezpečené. Tento systém sa nazýva “tokenizácia”

Google pri tomto procese využíva softvérové riešenie HCE (Host Card Emulation), kedy je verifikácia platby uskutočnená na serveroch spoločnosti a dáta sa spracujú priamo v operačnom systéme, bez dodatočného hardvérového prvku. Google, však ukladá údaje o transakciách na svojich serveroch, čo môže následne využiť pre ďalšie svoje aktivity.

TIP: Viete, na čo si dať pozor pri zmluve o pôžičke peňazí?

Pozitíva platby telefonom

  • Telefón máte v ruke takmer neustále a tak nemusíte hľadať kartu v batohu alebo taške
  • Google pay funguje všade, kde sa dá platiť bezkontaktne
  • Pri online nákupoch nemusíte neustále vypĺňať informácie o karte
  • V prípade odcudzenia mobilného telefónu, kartu môžete pomocou Googlu jednoducho vymazať

Negatíva platby telefonom

  • Potreba aplikácie a telefónu s NFC
  • Nie všetky karty sa s Google pay dajú prepojiť
  • Pre obchody je drahšie prijať platbu mobilným telefónom ako fyzickú kartu
  • Vždy hrozí riziko úniku dát (aj keď veľmi malé)

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles