Strešné boxy a ich vplyv na spotrebu paliva – mýty a fakty

5. januára 2024 zaujímavosti 191 Views
Strešné boxy a ich vplyv na spotrebu paliva – mýty a fakty

Strešné boxy sú užitočné pre väčšinu majiteľov vozidiel, ktorí potrebujú extra miesto na prepravu batožiny či športového vybavenia. Často sa však diskutuje o ich vplyve na spotrebu paliva a aerodynamiku vozidla. Pozrime sa spoločne na všetky mýty a fakty spojené s vplyvom strešných boxov na jazdné vlastnosti automobilu.

Mýtus 1: Strešné boxy výrazne zvyšujú spotrebu paliva

Nie je to celkom pravda. Strešný box skutočne môžu ovplyvniť aerodynamiku vozidla, čo má za následok zvýšený valivý odpor a spotrebu paliva. Avšak vplyv nie je vždy dramatický. Moderné strešné boxy sú navrhnuté s ohľadom na aerodynamiku, aby minimalizovali odpor vzduchu. Ak kúpite kvalitné pneumatiky kormoran s nízkym valivým odporom, zvýšenie spotreby by malo byť minimálne.

Mýtus 2: Každý strešný box má rovnaký vplyv na spotrebu paliva

Každý strešný box nie je rovnaký. Rôzne modely majú rozmanité tvary, na ich výrobu sú využité iné materiály a technológie, ktoré ovplyvňujú ich aerodynamické vlastnosti. Pri výbere strešného boxu by ste mali brať do úvahy jeho dizajn a odľahčené materiály, ktoré zvýšenie spotreby minimalizujú.

Fakt 1: Správna inštalácia strešného boxu je dôležitá

Správna inštalácia strešného boxu je kľúčová. Uistite sa, že je pevne upevnený a správne umiestnený na streche vozidla. Nesprávne umiestnený alebo nedostatočne upevnený box môže zvýšiť odpor vzduchu a tým aj spotrebu paliva. Ideálne je box umiestniť do stredu strechy a veci do boxu ukladať systémom – najťažšie v strede boxu a ľahké veci po stranách boxu.

Fakt 2: Odstránenie prázdneho strešného boxu znižuje spotrebu

Prázdny strešný box má nižší vplyv na aerodynamiku a spotrebu paliva v porovnaní so zaplneným. Ak však strešný box dlhšie nevyužívate, odstráňte ho z vozidla. Lenivosť sa nevypláca a zbytočné vozenie boxu na streche vás skutočne môže obrať o pár eur na palive.

Tipy pre zníženie spotreby vozidla so strešným boxom

Vyberte aerodynamický model

Pri nákupe strešného boxu vyberte model, ktorý je navrhnutý s ohľadom na aerodynamiku. Takýto box a kvalitné letné i zimné pneumatiky minimalizujú valivý odpor.

Odstráňte nepotrebné vybavenie

Vždy, keď nie je strešný box využívaný, odstráňte ho z auta. Prázdna strecha bude menej ovplyvnená odporom vzduchu.

Správna inštalácia

Uistite sa, že strešný box je pevne a správne inštalovaný. Dodržiavajte všetky pokyny od výrobcu.

Primeraná rýchlosť

S boxom jazdite plynule a vyhýbajte sa príliš vysokým rýchlostiam. Vo všeobecnosti platí, že s boxom na streche by ste nemali jazdiť rýchlejšie ako 130 km/h.

Autor: Gabriela Kudláčová – senior copywriter

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles