Roboty uľahčia aj prácu v kancelárii

9. marca 2018 Podnikanie 2186 Views
Roboty uľahčia aj prácu v kancelárii

Robotická automatizácia procesov je trochu tajomný pojem, pod ktorým sa ukrýva moderné nahradenie rutinných činností INTELIGENTNÝMI softvérovými robotmi

Nekonečné vyplňovanie tabuliek, tvorba rôznych výkazov a „reportov“, evidencia a odpisy majetku alebo napríklad kontrola platieb faktúr. To sú bežné činnosti, ktoré v mnohých firmách stále robia sami zamestnanci. Mnohokrát ich pritom tieto úlohy odtrhávajú od omnoho kreatívnejšej a pre rozvoj firmy najskôr aj dôležitejšej práce, lenže čo robiť: tabuľky sa plniť musia, investori majú byť v obraze a účtovníctvo nepočká.

Rutina ubíja

Taká práca potom často zamestnancov demotivuje a mnohí sa rozhodnú pre odchod niekam, kde očakávajú, že dostanú väčší priestor pre vlastnú kreativitu. „Cieľom je dosiahnuť stav, aby ľudia vo firmách robili zaujímavú prácu, ktorá ich baví,“ hovorí Zdeněk Galia, evanjelizátor v oblasti softvérovej robotizácie spoločnosti StringData, ktorá sa problematikou zaoberá.

Nový fenomén

Podľa Galii existuje moderná cesta, ako taký cieľ dosiahnuť. Tou je automatizácia. Aj do rutinných kancelárskych činností sa môžu zapojiť roboty: nie však stroje, ktoré by brázdili chodby kancelárií, ale softvérové riešenia, ktoré rutinu prevezmú. Taký postup sa nazýva robotická automatizácia procesov a používa sa pre ne skratka RPA (z anglického robotic process automation).

Robotic process automation

RPA je relatívne nový fenomén, ktorý sa vo svetových kanceláriách začal objavovať až v uplynulých pár rokoch s tým, ako zosilneli schopnosti takzvanej umelej inteligencie. Kľúčom RPA je totiž fakt, že robot sa činnosti skutočne naučí, nie je pre nich špecificky naprogramovaný. To má celý rad výhod vrátane toho, že pomocou špeciálnej funkcie je možné vďaka učeniu v prvotnej fáze v kancelárii najprv odhaliť, aké konkrétne činnosti sú ideálnym kandidátom na automatizáciu.

Jednoduchosť predovšetkým

Výhodou je aj fakt, že od zamestnancov firmy nevyžaduje RPA znalosti programovania, a pritom je univerzálnejšie a flexibilnejšie než klasické jednoúčelové nástroje – napríklad tie pre párovanie platieb a faktúr. Aj vďaka tomu je RPA rýchlo rastúcou oblasťou, ktorá prináša do firiem pozitívne zmeny. Zvyšuje efektivitu práce a vytvára priestor pre to, aby firmy samotné prichádzali vďaka uvoľneným kapacitám s novými službami.

Roboty uľahčia aj prácu v kancelárii. Prekážať pritom nebudú.


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles