Peniaze hýbu svetom: 8 tipov na financovanie vášho podnikania

13. decembra 2023 Podnikanie 442 Views
Peniaze hýbu svetom: 8 tipov na financovanie vášho podnikania

Malé a stredné podniky sa výrazne podieľajú na tvorbe pridanej hodnoty, ale aj na tvorbe zamestnanosti v štáte. To, či sa rozhodnete podnikať aj vy, alebo je pre vás výhodnejšie byť zamestnancom je len na vás. Dôležité je, objektívne zhodnotiť osobnú situáciu, podnikateľské prostredie na Slovensku a prípadné možnosti expanzie na zahraničné trhy. Ak sa už pre podnikanie rozhodnete, mali by ste poznať možnosti financovania.

Prečo podnikať?

Niektorí preferujú istotu stabilného pracovného miesta, iní dávajú prednosť väčšej slobode, flexibilite a samostatnosti. Oboje je samozrejme v poriadku a každý by si mal nájsť prácu, ktorá ho bude napĺňať. Ak vás to k podnikaniu ťahá, tu je zopár dôvodov, ktoré by vás mohli popostrčiť:

  • Potreba sebarealizácie – Vo väčších firmách môže byť náročné presadiť vlastné nápady alebo inovácie. Podnikanie prináša možnosť realizovať svoje predstavy, robiť veci podľa seba a nemusieť sa nikoho pýtať o povolenie. Samostatné rozhodovanie so sebou však prináša aj zodpovednosť. Za neúspechy ako aj za úspechy si budete zodpovedať len sami.

Inšpirujte sa: Podnikanie si väčšinou vyžaduje veľa vášho úsilia a času. Viete, ako sa vyhnúť prokrastinácií?

  • Samostatnosť – Ak už máte dosť počúvania príkazov od iných, samostatné podnikanie vám môže pomôcť tento problém čiastočne vyriešiť. Nezabúdajte, že aj keď budete sám sebe pánom, je dôležité počúvať aj názory iných.
  • Vidina vyšších ziskov – Práca zamestnanca so sebou prináša predovšetkým stabilným príjem. Odhliadnuc od príležitostných odmien alebo bonusov je jeho výška obmedzená. Podnikanie vám môže priniesť násobne vyššie príjmy ako zamestnancovi, pripravte sa ale aj na obdobia, ktoré nemusia byť výnosné.
  • Časová flexibilita – Bez ohľadu na to, či pracujete v prevádzke na zmeny alebo od 8 do 16:00, takmer každý ocení vyššiu pracovnú flexibilitu. Podnikateľ si môže prácu zväčša načasovať na dobu, ktorá mu najviac vyhovuje. Treba však rátať aj s tým, že mnohým podnikateľom pracovná doba nekončí zavretím dverí na kancelárii.
  • Pomoc sebe aj druhým – Možno sa vám už podarilo naraziť na dieru na trhu alebo rysujúci sa problém nielen vo vašom pracovnom okolí ale napríklad aj v osobnom živote. Ak vám ho môže práve podnikanie pomôcť vyriešiť, potom ste v ideálnej pozícií pustiť sa do toho. Uspokojiť potreby seba alebo iných, vytvoriť pracovné miesta v určitej oblasti, či vyriešiť problém inovatívne vám dodá sebavedomie a pocit užitočnosti pre spoločnosť. Viete, čo je ekologické podnikanie a ako naň?

Financie na podnikanie

Na to, aby ste mohli svoje podnikanie rozbehnúť, budete potrebovať financie. V prípade, že máte ušetrených dosť peňazí, pravdepodobne budete chcieť použiť tie. Kde ale vziať peniaze, ak osobnú rezervu nemáte alebo ju použiť nechcete?

1.   Úver od banky

Prvou možnosťou, ktorá vám napadne je pravdepodobne bankový úver. Získanie úveru alebo pôžičky od banky môže byť náročnejšie, ako ste si doteraz mysleli. Dôvodom je, že pre banku sú podnikatelia začiatočníci rizikovou skupinou. Zväčša banky preferujú podnikateľov minimálne s ročnou históriou. Aby sa vám podarilo získať bankový úver budete potrebovať minimálne kvalitný podnikateľský plán.

2.   Pôžička od štátu

Štát sa snaží o podporu malých a stredných podnikateľov aspoň poskytovaním mikropôžičiek a to skrz Slovak Business Agency. Mikropôžičku môžete čerpať až do výšky 50 000 € so splatnosťou do 4 rokov.

Mikropôžička je určená na:

  • nákup hnuteľného a nehnuteľného majetku
  • rekonštrukciu a opravu majetku
  • nákup zásob materiálu, surovín alebo tovaru
  • realizáciu investičných projektov

3.   Úver od nebankovky

Všetko má svoje pozitíva aj negatíva, vziať si ale úver od nebankovky je takmer vždy zlé rozhodnutie. Ak sa vám nebankovka rozhodne dať pôžičku, pravdepodobne nebude preverovať vašu schopnosť splácať a ponuka bude s výrazne nadpriemerným, až takmer likvidačným úrokom.

4.   Prostriedky z EU

Aj Európska únia môže pomôcť začínajúcim podnikateľom, a to vo forme návratnej pomoci najmä v spolupráci s klasickými komerčnými bankami, alebo vo forme nenávratnej pomoci – dotácií.

5.   Investor

Ak sa rozhodnete pre spoluprácu s investorom, ktorý vloží vlastné zdroje do vášho podnikania, za čo získa dohodnutý podiel vo firme, majte na mysli, že jeho prvoradým cieľom je ale zisk. Investor bude teda prirodzene uprednostňovať inovatívne projekty s potenciálom rýchleho rastu, ktoré sa neobmedzujú len na objektívne malý slovenský trh, ale do budúcnosti operujú s víziou medzinárodnej expanzie.

6.   Crowdfunding

Ako môže naznačovať názov, crowdfunding je špeciálnou možnosťou získania kapitálu, keď nemáte jedného investora, ale stovky až tisíce. V princípe každý z investorov vám prispeje menšou sumou na realizáciu podnikateľského nápadu a vy mu následne zašlete dohodnutú odmenu.

Crowdfunding je vhodný predovšetkým na umelecké projekty, technologické novinky, ekologické produkty alebo produkty s celospoločenským prínosom. Aktuálne je crowdfunding neregulovanou aktivitou, no rýchly rast a potenciál tohto spôsobu financovania podnikateľských nápadov už upútal aj pozornosť inštitúcií Európskej únie.

7.   Príspevok od Úradu práce sociálnych vecí a rodiny

Tento príspevok je určený tým, ktorí chcú začať podnikať ako riešenie svojej nezamestnanosti. Maximálna výška príspevku sa v jednotlivých regiónoch líši. O pridelení alebo nepridelení tohto príspevku rozhoduje komisia.

8.   Bezúročné pôžičky

Aj keď myšlienka pôžičky od rodiny a známych vás môže napadnúť medzi prvými, nemusí to byť to najšťastnejšie riešenie. Výhodou samozrejme je, že prostriedky budú pravdepodobne bezúročné a na ich získanie môžu stačiť dobré vzťahy, dôvera a presvedčivé ústne prezentovanie podnikateľského zámeru. Dajte si však veľký pozor, aby typ finančnej podpory nerozbil vaše priateľské a rodinné vzťahy.

V čom sa oplatí podnikať?

To, či vaše podnikanie bude úspešné alebo nie, závisí od viacerých faktorov. Neexistuje návod, ktorý budete krok po kroku sledovať a úspech sa dostaví.

Náš tip: Hľadáte formu podnikania, ktoré nemusíte venovať príliš veľa času? Poznáte dôvody, pre ktoré sa oplatí investovať do automyčky?

Rovnako to je aj s výberom odvetvia vášho podnikania. Je pravda, že niektoré odvetvia sú výnosnejšie ako iné, avšak úlohu hrajú aj vaše skúsenosti a rozhodnutia. Inšpirovať vás môžu napríklad nasledujúce typy:

  • Segment s domácimi miláčikmi – Najmä v zahraničí sa posledné roky veľmi darí odvetviu pre domácich miláčikov. Zvýšenú pozornosť si zaslúžia aplikácie na venčenie, rekreačné služby, hotely, starostlivosť alebo zábava pre zvieratká.
  • Elektronický marketing – S presunom nákupov do online sveta, bude po marketingových službách, digitálnych kampaniach, programátoroch či webdizajnéroch stále väčší dopyt. Nenechajte sa ale zmiasť, určite nejde o jednoduché odvetvie.
  • Ekológia – Neustále sa kladie väčší dôraz na životné prostredie, a preto je dôležité držať krok s dobou. Priniesť na trh nové ekologické inovácie a riešenia vám môže okrem ziskov priniesť aj pozitívne PR.

TIP: S ekológiou nepochybne súvisí aj zbavovanie sa odpadu. Viete, ako firme zabezpečiť odpadové hospodárstvo?

  • Zdravotníctvo – S ohľadom na zdravotníctvo na Slovensku, môže byť efektívne sústrediť sa aj na túto oblasť. S klesajúcou úrovňou verejných zdravotných zariadení budú pacienti čoraz viac vyhľadávať súkromné zariadenia.
  • Potravinárstvo – Aj keď platí porekadlo, že: “gastro je drina”, rovnako tiež platí, že nech sa stane čokoľvek, ľudia vždy budú musieť jesť. Okrem originálnych podnikov, môžete zvážiť aj distribúciu menej známych produktov alebo potravín na Slovensko.

 

Natália Várošová, Obsahový špecialista na optimalizáciu webov

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles