Atribúty dverí v interiéri, ktoré udávajú ich kvalitu i cenu

27. septembra 2016 Podnikanie 2174 Views
Atribúty dverí v interiéri, ktoré udávajú ich kvalitu i cenu

Zariadiť si interiér presne podľa svojich predstáv, no zároveň funkčne je túžbou každého z nás. Mať kvalitné okná, plastové či eurookná, ktoré zamedzia únikom tepla, aj spoľahlivé vchodové dvere, ktoré dovnútra nič neželané neprepustia. Rovnako tak je však dôležité dbať na výber interiérových dverí, ktoré v súčasnosti plnia mnoho funkcií, nielen tú estetickú a výber je skutočne pestrý.

Aké dvere do bytu či domu si vybrať a čo všetko si je na nich potrebné všímať?

Výplne dverí do interiérov

Prvé, čo rozhoduje o kvalite a cene dverí v interiéri, je ich výplň. Najčastejšie používanou výplňou dverí je odľahčená drevotriesková doska, skrátene DTD. V ponukách obchodníkov i stolárov však nájdete aj výplne z plnej drevotrieskovej dosky, za ktoré si už ale priplatíte. Tieto dvere sú vďaka výplni mohutnejšie, a teda i odolnejšie voči nárazom či iným mechanickým poškodeniam, avšak ak si ich zakúpite, rátajte s tým, že sa ťažšie otvárajú.

Kto chce cenovo výhodnejšie interiérové dvere, môže siahnuť po výplni z papierovej voštiny. A kto naopak šetriť rozhodne netúži, páči sa, vyberte si dvere, ktorých výplň tvorí konštrukcia z masívneho dreva.

 

Povrchová úprava interiérových dverí

Aj pri povrchovej úprave dverí sú na výber viaceré možnosti. Môžete siahnuť po stále obľúbených fóliovaných dverách, dyhovaných, po dverách s farebným nástrekom, ako aj po dverách s lesklou povrchovou úpravou či povrchovou úpravou imitujúcou kameň. Opäť to záleží len od Vašich osobných preferencií, finančných možností a v neposlednom rade aj od toho, ako odolné a kvalitné interiérové dvere túžite mať.

 

A čo zárubne na dverách?

Výber zárubní rozhodne nepodceňujte. Platí zásada, že zárubne by mali mať rovnaký povrch ako dvere. Na trhu je v súčasnosti viac typov zárubní – okrúhle, rohové, hranaté alebo rovné spoje, preto odporúčame nechať si poradiť od profesionálov. Podobne, ako keď ste kupovali Vaše eurookná, aj v tomto prípade Vám skúsený predajca najlepšie vysvetlí, ktorý druh zárubne sa najviac hodí k Vami vybraným dverám aj prečo.

 

Orientácia interiérových dverí

Orientácia dverí, a teda, či sú pravé alebo ľavé, sa na prvý pohľad ťažšie rozpoznáva, avšak nie je na tom nič komplikované. Stačí, ak sa k dverám postavíte čelom tak, aby ste dovideli na pánty dverí a aby sa dvere otvárali ťahom smerom k Vám. Ak sú pánty po Vašej pravej ruke, dvere sú pravé, ak máte naopak pánty naľavo, aj dvere sú ľavé.

 

Kovania na dverách

Posledným atribútom interiérových dverí, ktorý udáva ich kvalitu aj cenu je nesporne kovanie. Ide o nezanedbateľný prvok každých dverí, ktorý ovplyvňuje ich funkčnosť, preto vyberajte nielen na základe prvého dojmu. Pravdaže, dobré kovanie na interiérových dverách by malo byť ako funkčné, tak aj ladiace s povrchom dverí a v neposlednom rade dostatočne odolné.

Veríme, že sme Vám poradili a výber interiérových dverí už pre Vás nebude strašiakom.

Autorské právo: poligonchik / 123RF Reklamní fotografie


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles