Najväčšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri hospodárení s financiami

29. mája 2017 Hypotéka, Úver a leasing 2751 Views
Najväčšie chyby, ktorých sa ľudia dopúšťajú pri hospodárení s financiami

Ak sa vám nedarí nič ušetriť bokom alebo pokiaľ máte pocit, že príliš veľa míňate a máte vo svojom rodinnom rozpočte dieru, patríte medzi väčšinu ľudí, ktorí robia niekoľko typických chýb pri hospodárení s financiami. Pozrite sa, ktoré to sú.

Nakupujete bez plánu a počítania

Najviac peňazí sa rozkotúľa pri malých položkách. Typickým príkladom sú nákupy do domácnosti, či už ide o potraviny, drogériu, domáce potreby alebo iný menší spotrebný tovar. Väčšina Slovákov nakupuje doslova živelne a len na základe emócií.

Tu si treba uvedomiť, že väčšina obchodov k tomu tak aj pristupuje a cielene volí stratégiu, aby u nich zákazník nakúpil čo najviac položiek. Prax, keď sú v regáloch vo výške očí najviac značkové a najdrahšie veci, je úplne bežná. Veľké supermarkety dokonca pravidelne umiestňujú rôzne oddelenia tak, aby ste sa pri nákupe bežných vecí museli zastaviť aj v oddeleniach, kde sú rôzne „drahšie lákadlá“.

Jasným receptom na lepšie hospodárenie pri nákupoch by mali byť dva princípy: spravte si plán nákupu a nakupujte s „kalkulačkou v hlave“. Vopred si pripravte zoznam toho, čo potrebujete a pri každom tovare zvažujte možnosť kúpy väčšieho balenia, ktoré je obvykle výhodnejšie.

Najprv míňate, potom odkladáte a aj to zle

Túto chybu robí absolútna väčšina ľudí, no našťastie, tento trend sa začína aj u nás otáčať. Základným princípom, ako dobre hospodáriť s financiami, je vopred si odložiť peniaze, ktoré máte v pláne si ušetriť, a až následne minúť zvyšok.

Väčšina ľudí to však robí naopak a najprv míňajú peniaze na bežnú spotrebu a výdavky. Ak im na konci mesiaca niečo ostane, odložia si to buď na sporiaci účet alebo do banky. To je ale zlý postup, ktorý v kombinácii s prvým bodom spôsobí, že väčšina ľudí kvôli nedostatočnej disciplíne neodloží nič alebo len veľmi málo.

Druhým dôležitým faktorom je aj to, kde odložíte peniaze, ktoré si chcete usporiť. Finančné hospodárenie totiž nie je iba o bezduchom šetrení „do ponožky“. Ak chcete, aby sa vám peniaze zhodnocovali, zabudnite na odkladanie doma alebo v banke. Musíte peniaze investovať, najlepšie do podielových fondov alebo aspoň do overených dlhopisov. V opačnom prípade ich nezhodnocujete, ale naopak, znehodnocujete.

Nedostatočne porovnávate finančné produkty

Zoberiete hneď prvú ponuku na mobilný paušál? Myslíte si, že nenájdete lacnejšie poistenie na auto alebo domácnosť? Nezamýšľate sa nad tým, že by ste mohli mať účet v banke lacnejšie? Ak ste na tieto otázky odpovedali áno, tak je jasné, kde vám peniaze „utekajú“ preč z rodinného rozpočtu.

Každý typ produktu, kde idú peniaze od vás preč, musíte porovnávať a vyhodnocovať. Na prvý pohľad zopár € mesačne na poistke, účte za elektrinu alebo za telefón, to všetko môže spolu spraviť za rok úsporu aj niekoľkých stoviek.

Veľa ľudí tiež zabúda na svoje finančné záväzky vo forme úverov. Najmenej výhodné sú kreditky a povolené prečerpania. Ak sa dá, zbavte sa ich a nahraďte ich bežnými úvermi. Ak chcete, aby vaša pôžička bola najvýhodnejšia možná, aj  tu netreba zabudnúť na porovnanie, najlepšie online a z pohodlia domova, pretože to vás stojí najmenej času a peňazí.

Vyskúšajte napríklad finančný supermarket Hyperfinancie.sk. Na jednom mieste si môžete porovnať rôzne druhy finančných produktov a čo je najlepšie – v prípade záujmu si ich aj vybaviť online. Áno, z pohodlia obývačky, cez internet, cez počítač.

Samozrejme, len zlepšenie disciplíny pri nakupovaní, lepší systém odkladania úspor alebo porovnávanie finančných produktov vám milióny neprinesie. Ale minimálne sa vyrovnávate s troma najväčšími chybami pri hospodárení, aké robí väčšina Slovákov. Možno nakoniec sami budete prekvapení, koľko dokážete ušetriť a nakopne vás to k novým cieľom!


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles