Bonus na hypotéku pre mladých

17. augusta 2015 Aktuality , Hypotéka, Úver a leasing 3129 Views
Bonus na hypotéku pre mladých

Mladé rodiny to s financiami rozhodne nemajú ľahké. Často sa nachádzajú na vstupných pozíciách, ktoré nie sú tak dobre platené, a v prípade, že majú či čakajú deti, ich výdavky sú vysoké. V takejto situácií môže byť náročné nájsť spôsob financovania nakúpenia vlastného bývania a mesačné splátky sú pri hypotékach pre mladú rodinu vysoké. Aby boli splátky hypoték pre mladých ľudí aspoň trochu nižšie, existuje štátny príspevok určený pre mladých ľudí vo veku od 18 do 35 rokov, ktorých príjem neprevyšuje 1 090,70 €. Ak o hypotéku žiadajú dve osoby, táto hranica je dvojnásobná, teda 2 181,40 €. Táto hranica je platná od 1.7.2015, pričom pred týmto dátumom bola zhruba o 10 percent vyššia. Táto suma predstavuje 1,3-násobok priemernej mzdy na Slovensku a mení sa každý štvrťrok.

Štátny príspevok pre mladých predstavuje percento, o ktoré je pre žiadateľov o hypotéku spĺňajúcich vyššie stanovené podmienky znížená úroková sadzba počas prvých piatich rokov splácania hypotéky. Dotáciu je možné získať na sumu maximálne 50 000 €, respektíve na sumu zodpovedajúcu maximálne sedemdesiatim percentám z hodnoty založenej nehnuteľnosti. Samozrejme musí byť účelom úveru nadobudnutie nehnuteľnosti, výstavba nehnuteľnosti či zmena nehnuteľnosti. Táto nehnuteľnosť musí byť určená na bývanie.

V súčasnosti je výška tohto štátneho príspevku 3%, čo predstavuje dosť vysokú časť celkovej úrokovej sadzby. Je teda možné počas prvých piatich rokov splácať splátky s takmer 0-percentným navýšením. Po piatich rokov sa však úroky zmenia na klasickú, vopred stanovenú hodnotu. Niektoré banky však úrokovú sadzbu umelo zvyšujú, aby sa im oplatilo hypotéky so štátnym príspevkom ponúkať. Aj napriek tomu sa však väčšinou oplatí o štátny príspevok pre mladých požiadať. Hlavný je výber dobrej banky, ktorá poskytuje výhodné podmienky pre vaše konkrétne potreby.

FOTO: © Romolo Tavani / Dollar Photo Club


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles