Angel investori, venture kapitalisti a private equity investori. Aký je medzi nimi rozdiel?

29. júla 2017 Aktuality 2703 Views
Angel investori, venture kapitalisti a private equity investori. Aký je medzi nimi rozdiel?

Vo svete startupov predstavujú investori dôležitý prvok podnikania. Môžu byť pilierom pre podnikanie, kedy startup podporia finančne a povedú ho k rastu, alebo ho môžu zosypať nesprávnymi zásahmi do riadenia.

Obchodný vzťah s investorom môže často pripomínať manželstvo. Rozdiel je v tom, že je iba na určitý čas. Investor do vášho startupu investuje kapitál, poskytne kontakty a pomôže so svojimi skúsenosťami. Po určitom čase predá svoj podiel väčšiemu investorovi a presunie sa k ďalšiemu startupu.

Na trhu často nájdete  3 typy investorov – angel, venture a private equity. Je dobré vedieť ich detaily, keďže každý sa zameriava iba na špecifickú skupinu spoločností. Aké rozdiely medzi nimi sú a ktorý vám pomôže vo vašej súčasnej situácii najviac? Čítajte ďalej a zistite sami.

Začnime teda pekne po poriadku.

Angel investor

Angel investor patrí k neformálnym investorom, ktorí sa taktiež prezývajú aj ako podnikateľskí anjeli. Ide zväčša o podnikateľov alebo známe osoby, ktorí svoje peniaze alebo skúsenosti investujú začínajúcim startupom. Vo väčšine ide o jednotlivcov, ktorí majú dostatok voľného kapitálu.

Venture investor

Na rozdiel od angel investora, venture už predstavuje inštitucionalizovaný fond, ktorý investuje do startupov rizikový (venture) kapitál. Tento typ investorov zvyčajne nasleduje po angel investorovi, od ktorého odkúpia jeho podiel. V tejto fáze startupu ide stále o začínajúci podnik, ktorý má svoj prvotný produkt a prvé výnosy.

Private equity

Private equity predstavuje zvyčajne poslednú skupinu investorov, ktorá investuje do startupov najvyššiu sumu. Investície sa pohybujú v miliónoch eur a smerujú do stabilnejších startupov, ktoré majú pravidelné výnosy a viditeľný rast.

Hlavné rozdiely medzi venture a private equity investormi

Medzi venture a private equity investormi však existuje viac rozdielov, než len investovaná suma. V nižšie uvedenej tabuľke nájdete všetky podstatné rozdiely, ktoré vám umožnia získať prehľad o tom, ktorý typ investora je pre vás vhodnejší.

 

Venture investoriPrivate equity investori
Cieľová oblasť podnikaniaRýchlo-rastúce oblasti ako IT biomedicína alebo obnoviteľné zdroje energie.Nezáleží, dôležité je, aby mal startup podiel na trhu a viditeľný rast.
Cieľový startupStartupy v počiatočných fázach existencie, v niektorých prípadoch aj pred získaním prvých tržieb.Zabehnuté startupy, v niektorých prípadoch podhodnotené alebo s nízkym výkonom.
Potenciál pre rastVysoký potenciál rastuVysoký potenciál rastu
Veľkosť investícieOd niekoľko tisíc po 10 miliónov eur.10 – 100 miliónov eur.
Podiel zo startupuMenšinový podielVäčšinový podiel
Aktivita investoraOkrem kapitálu sa startupom poskytujú obchodné skúsenosti, kontakty alebo finančné poradenstvo.Ak sa cieľ investície a stratégia vyvíjajú želateľným smerom, investori sú pasívni. V opačnom prípade vstupujú do riadenia.
Dĺžka  investície3 – 5 rokov4 – 10 rokov

 

Záver

Pojem startup sa automaticky spája s investorom. V prípade, ak vidíte investora ako ideálny spôsob rastu pre svoj podnik, dobrou správou je, že vhodného nájdete v ktorejkoľvek fáze vášho podnikania. Treba si však vopred rozmyslieť, či sa vám oplatí vzdať sa niektorých svojich právomocí výmenou za kapitál, ktorý by ste taktiež mohli získať dlhšou, ale za to prirodzenejšou cestou.

 

 

 


Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /data/e/6/e6999864-9efb-4f94-973d-8dae5d2036f8/ekonom.sk/web/wp-content/themes/highcriteria-premium-theme/includes/single/post-tags.php on line 7

About author

Related articles