Začínate platiť odvody? Na toto pozor

12. augusta 2019 Podnikanie 1687 Views
Začínate platiť odvody? Na toto pozor

Leto je pomaly preč a čoskoro príde október, ktorý je pre mnohých živnostníkov mesiacom, kedy začnú platiť sociálne odvody. Pre ktorých to platí a na čo pri ich platení nezabudnúť.

Požiadali ste o odklad?

Ak ste na jar požiadali o odklad vášho daňového priznania, pravdepodobne patríte medzi živnostníkov, ktorí musia sociálne odvody platiť až od jesene.

Nižšia daň

Tým, že máte vyššie odvody, budete platiť pri ďalšom daňovom priznaní nižšiu daň. Odvody sa vám zarátajú do daňového priznania ako náklady a preto sa vám zníži základ dane.

Sporenie na budúcnosť

Každý dobrý účtovník vie, že sporiť si na dôchodok sa oplatí. Nech už máte ktorýkoľvek z pilierového systému, určite nepodceňte sporenie do dôchodkového veku. Čím vyššie máte odvody, tým krajší dôchodok vám vyrátajú.

Symboly

Pri platbách nezabudnite uvádzať správne variabilné a iné symboly, vďaka ktorým môže byť vaša platba priradená k vášmu účtu. V opačnom prípade bude síce prijatá, ale nikto nebude vedieť od koho prišla.

Čo ak zabudnete

Ak zabudnete uhradiť poistenie alebo neuvediete správne symboly, bežte radšej sami do sociálnej poisťovne požiadať, aby priradili platby k vášmu účtu. Podobne ako v zdravotnej poisťovni to za vás radi urobia.

 

About author

Related articles