Verejné obstarávanie slúži na to, aby sa verejné finančné prostriedky využívali transparentne. Do takýchto verejných súťaží sa môže zapojiť právnická i fyzická osoba, ak, samozrejme, dodrží istý postup. Ak je váš podnik registrovaný v Európskej únii, máte možnosť uchádzať sa o verejné zákazky aj v iných členských krajinách.
Pravidlá bez diskriminácie
Pre akúkoľvek ponuku vo verejnom obstarávaní platia isté pravidlá. Práve vďaka tomu nemôže byť váš podnik diskriminovaný z toho dôvodu, že nie ste zaregistrovaný v danom štáte EÚ. Stačí, aby ste boli zaregistrovaný v jednom z členských štátov. Vyhlasovateľ musí poskytnúť všetky informácie ohľadom verejnej súťaže úplne všetkým zainteresovaným spoločnostiam, a to bez ohľadu na to, v ktorej členskej krajine sú zaregistrované. Tiež nesmú odmietnuť osvedčenia či diplomy, ktoré boli vydané v inom štáte EÚ, ak teda vedia poskytnúť rovnakú úroveň záruky.
Kedy vás môžu vylúčiť?
Váš podnik však môže byť z výzvy na predloženie ponúk vylúčený. Verejný orgán tak môže spraviť, ak je napríklad váš podnik v konkurze alebo likvidácii, je v správe súdu či má pozastavenú činnosť. Ak ste nezaplatili dane či príspevky do sociálneho zabezpečenia alebo ste poskytli verejnému orgánu nepravdivé vyhlásenia, budete bez okolkov vylúčení. Rovnako môžu učiniť aj v prípade, že ste závažne porušili právne predpisy. Preto sa radšej obráťte na právneho poradcu.
Verejné obstarávanie a právne služby
Otázky spojené s prijatím či realizáciou verejnej zákazky mnohým spôsobujú na čele vrásky. Či už sa do verejných zákaziek zapájate v zahraničí alebo na Slovensku, je dobré poradiť sa s odborníkmi. Verejné obstarávanie a právne služby jednoducho idú ruka v ruke.
Foto: Bigstockphoto