Vysoké tempo inflácie sužuje všetky krajiny sveta. Znižuje hodnotu úspor ľudí na účtoch v bankách. V minulosti ľudia v dobe nízkej inflácie síce nezarábali, ale v súčasnosti sa ocitajú v situácii, kedy kvôli inflácii skutočne strácajú. Do čoho investovať? Čo sa vypláca?
Čas na zmenu je každý deň
Aj keď nie je vhodné šíriť paniku, je naozaj čas, aby sme začali chrániť svoje úspory investíciami s vyššími výnosmi. Bankové účty majú nulové úroky a priemerné vklady dosahujú sotva jedno percento. Nie je dobré sa však bezhlavo vrhať do špekulatívnych investícií, ale skôr pokračovať v ochrane svojich úspor pred infláciou z dlhodobého hľadiska pomocou správne zvolenej investičnej stratégie.
Kde sú ohrození najviac?
V dnešnom globalizovanom svete, kedy viaceré ekonomiky kolíšu na hrane noža, existujú krajiny, ktoré bojujú s neúprosným nepriateľom – infláciou. Inflácia znižuje kúpnu silu, ničí úspory a podkopáva stabilitu ekonomík. Je tu však pätica krajín, ktorá čelí tejto finančnej búrke s nekompromisnou tvárou.
- Venezuela: Krajina s ohromujúcou prírodnou krásou a zároveň jednou z najvyšších mier inflácie na svete. Jej hospodárstvo sa topí v neúprosnej hyperinflácii, ktorá spôsobila, že ceny výrobkov sa menia dokonca aj niekoľkokrát denne.
- Zimbabwe: Kedysi známe ako „žitná komora Afriky“, dnes čelí skutočnej inflačnej kríze. Tá viedla k závažným sociálnym a politickým následkom, čo narušilo rovnováhu v rámci spoločnosti. Miestni obyvatelia sa museli prispôsobiť zmenám, ktoré majú výrazný dopad na ich každodenný život.
- Irán: Krajina s bohatou históriou a kultúrou čelí v súčasnosti závažným hospodárskym problémom spojeným s infláciou. Tá významne ovplyvnila hodnotu miestnej meny – rialu. Rast nákladov je vyšší ako rast priemerných príjmov, tamojší obyvatelia sú tak v neľahkej životnej situácii.
- Argentína: Krajina sa vyrovnáva s chronickými problémami týkajúcimi sa inflácie. Neustále zvyšovanie cien sa stalo normou, čo podkopáva trvalú stabilitu ekonomiky. Tento problém sa dlhodobo snaží vyriešiť prostredníctvom rôznych opatrení vrátane fiškálnych politík a reforiem menového systému.
- Surinam: Malá krajina s obrovskými prírodnými zdrojmi sa stretáva s rastúcou infláciou. Ekonomické problémy, politické neistoty a vonkajšie faktory prispeli k neustálemu rastu cien aj v juhoamerickom Suriname.
Akým výzvam čelí Slovensko – chráňte sa aj vy
Aj naša krajina čelí inflačným výzvam, ktoré ovplyvňujú jej hospodársku stabilitu. Slovensko ako súčasť eurozóny sa stretáva aj s vonkajšími vplyvmi, ako je hospodárska situácia v rámci Európskej únie a politické rozhodnutia na úrovni bloku, či konflikty, ktoré sužujú celý svet.
Centrálne banky spolu s vládnymi opatreniami vyvíjajú snahy o stabilizáciu cien a udržanie inflácie na primeranej úrovni tak, aby bol vplyv na obyvateľov minimálny. Aj napriek súčasnej neľahkej situácii je dôležité zvážiť investičné možnosti, ktoré ochránia hodnotu investícií pred stratou kúpnej sily.
Do čoho investovať?
Na trhu je veľa rozumných možností, kam investovať peniaze. Investície do nehnuteľností, či akcií? Bežný investor by nemal hľadať najvýnosnejšiu možnosť, ale skôr takú, pri ktorej budú jeho financie v bezpečí. To je taká, ktorá je zložená z množstva investičných príležitostí a je kombináciou hotovosti, bankového vkladu, fondov do dlhopisov, nehnuteľností, drahých kovov, či kryptomeny, čo v konečnom dôsledku vie zabezpečiť viaceré životné udalosti.