Ohrev vody je dnes už neoddeliteľnou súčasťou našich domácností a komfortom, na ktorý sme zvyknutý. Môže však byť nákladnou činnosťou. Aké výhody a nevýhody prinášajú jednotlivé spôsoby ohrevu?
Ohrev vody ako súčasť domácností
Už starí Rímania si radi užívali teplú vodu. Dopriať si ju v domácnosti bol však v minulosti luxus, za ktorým stálo množstvo úsilia, keďže sa voda zohrievala pomocou tuhého paliva a pece.
Do Československa sa výroba moderných ohrievačov dostala v roku 1961. Toto riešenie ohrevu vody nepochybne pomohlo k zvýšeniu komfortu domácností na našom území.
Viete, aké existujú možnosti pre ohrev vody v domácnostiach?
Spôsobov, ako ohriať vodu v domácnostiach je hneď niekoľko. Využiť je možné elektrinu, plyn, tuhé palivá, solárne panely či dokonca kombináciu viacerých spôsobov.
Medzi základné možnosti patria:
- elektrické ohrievače
- plynové ohrievače
- tepelné čerpadlá
- iné
Elektrické ohrievače vody
Ako už vyplýva z názvu, elektrické ohrievače vody využívajú na svoje fungovanie elektrickú energiu. Nákladovosť tohto spôsobu ohrevu vody je teda viazaná na ceny elektriny v konkrétnom období. V tomto prípade sa využívajú zásobníkové alebo prietokové elektrické ohrievače.
Prietokové ohrievače
Hoci si pod prietokovým ohrievačom zväčša predstavíme malé zariadenie, ktoré pripravuje teplú vodu pre jedno umývadlo, pravdou je, že existujú aj také, ktoré dokážu zásobovať viacero odberných miest naraz. Zväčša sú však kompaktné s vysokým vykurovacím výkonom a dokážu preto ohriať privádzanú studenú vodu okamžite pri jej pretekaní.
Výhodou sú kompaktné rozmery, keďže nepotrebujú zásobník, a tiež to, že sa vždy ohreje len také množstvo vody, ktoré je práve potrebné.
Nevýhodou je vyššia spotreba, keďže na vysoký výkon prietokových ohrievačov je potrebný vysoký príkon. Vyspelé typy regulácie však dokážu zvýšiť nielen komfort pri používaní, ale aj efektivitu prípravy teplej vody.
TIP: Viete, aký je rozdiel v spotrebe energie pre zateplený a nezateplený dom?
Zásobníkové ohrievače
Zásobníkové ohrievače zohrievajú vodu do zásoby a uskladňujú ju v nádrži, s čím sú spojené ich vyššie nároky na priestor.
Výhodou je nižší príkon oproti prietokovým ohrievačom, čo znamená menšiu spotrebu. Navyše, vodu väčšinou zohrievajú v čase zvýhodnenej ceny elektrickej energie (nízka tarifa), čo prináša ďalšie úspory. Keďže je ich najvýznamnejšou výhodou úspornosť, používajú sa najmä tam, kde je potreba teplej vody vyššia a kde to dovolí priestor.
Plynové ohrievače vody
Rovnako ako elektrické ohrievače, aj tie plynové sa delia na zásobníkové a prietokové. Plynový ohrievač vody sa oplatí najmä v prípade už inštalovanej prípojky zemného plynu v domácnosti. Plynový bojler je vhodný na väčšie odbery vody, pričom dokáže zabezpečiť naraz viaceré odberné miesta.
Nezabudnite: Pri plynovom bojleri je nutné zabezpečiť pravidelný odvod spalín napríklad formou komína alebo špeciálne upravenej steny.
Keďže situácia cien plynu na trhu sa rýchlo mení a dodávky plynu môžu byť ovplyvnené politickou situáciou vo svete, rozdiel medzi cenou elektriny a plynu je dynamicky meniaci sa faktor.
Nevýhodu je vyššia cena, avšak tá sa vám môže vrátiť na nižších prevádzkových nákladoch v porovnaní s elektrickými ohrievačmi vody. V niektorých prípadoch môže byť rozdiel medzi týmito nákladmi až šesťnásobný.
TIP: Ani pri ohreve vody netreba zabúdať na ekológiu. Obnoviteľné zdroje energie nájdu svoje využitie aj pri domácom wellnesse.
Tepelné čerpadlá
Na rovnakom princípe ako chladnička funguje aj tepelné čerpadlo, kde je teplo odvádzané z chladnejšieho miesta na teplejšie. Tepelné čerpadlá sa podľa spôsobu získavania a predávania tepla delia na:
- voda-voda
- zem-voda
- vzduch-voda
Voda-voda
Tento typ čerpá teplo z podzemnej vody a predáva ho vode v topnom systéme. Výhodou sú nízke náklady na prevádzku, ale nevýhodou je vyššia obstarávacia cena a náklady na servis.
Zem-voda
Tepelné čerpadlo typu zem-voda je charakteristické tým, že má vyrovnaný výkon, vysoký topný faktor a dlhú životnosť.
Vzduch-voda
Čerpadlo vzduch-voda berie teplo z okolitého vzduchu. Láka predovšetkým nižšou cenou a pomerne jednoduchou inštaláciou. Na oplátku však poskytuje menšiu účinnosť, je hlučnejšie a je závislé na zmenách teploty.
Solárny ohrev vody
Obnoviteľné zdroje energie sú stále dôležitejšou témou v oblasti životného prostredia. Inak tomu nie je ani pri ohreve vody. Využitie solárnych panelov sa oplatí v miestach, kde je dostatok slnečnej energie.
Vedeli ste, že solárne panely je možné využiť aj na ohrievanie vody v bazéne?
Ohrev vody solárny panelmi sa nazýva fototermika. Pre rozlíšenie toho, či do domácnosti potrebujete fotovoltaiku alebo fototermiku poslúži jednoduchá otázka.
Chcem ohrievať vodu, vykurovať alebo vyrábať elektrinu pre svoju potrebu?
- Ak potrebujem ohrievať vodu alebo kúriť – potrebujem fototermiku.
- Ak potrebujem elektrickú energiu pre spotrebiče – potrebujem fotovoltiku.
Fototermika má v otázke efektivity jednoznačne navrch, nevýhodou však je, že túto energiu nie je možné využiť na čokoľvek, ani dlhodobo skladovať. Obstarávacie náklady solárnych panelov nie sú zanedbateľné. Viete, ako ušetriť na energiách pomocou dotácií?
Ohrev pomocou tuhých palív
Dnes už ohrev vody pomocou tuhých palív nie je taký bežný ako bol v minulosti. Často sa s ním môžeme stretnúť na chatách alebo iných miestach, ktoré majú dobrý prístup k drevu. Rozhodnúť sa môžete medzi kotlom na tuhé palivá, kachlami či kozubovými vložkami.
Ohrev vody fotovoltikou
Fotovoltický ohrev vody je podobný fototermickému ohrevu vody. Fotovoltické panely však premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu, ktorá potom ohrieva vodu v zásobníku. Pri ohrievaní vody v domácnosti pomocou fotovoltiky je dobré mať aj ohrievač napojený na štandardnú elektrickú sieť. V zime totiž nemusí byť vždy voda ohriata na požadovanú teplotu.
Štýlová kúpeľňa aj s ohrievačom vody
Dôležitú úlohu pri výbere spôsobu ohrevu vody hrá aj vaša kúpeľňa. Niekomu neprekáža kotol v kúpeľni, pre iných je to nepredstaviteľné. V oboch prípadoch je nutné jeho umiestnenie brať už pri zariaďovaní štýlovej kúpeľne.
Ak sa rozhodnete pre prietokový ohrievač vody, záleží na tom, ako ďaleko od kupeľne ho umiestnite. Čím viac je ohrievač vzdialený od odberného miesta – v praxi stačí zopár metrov potrubia – tým väčšie oneskorenie bude mať regulácia.
Moderné prietokové ohrievače majú síce presnejšiu reguláciu, no tá tiež nie je dokonalá. Kým teda nastavíte správnu teplotu vody, veľké množstvo jej odtečie do kanalizácie a váš účet za vodu tak zbytočne porastie.
Možnosťou sú aj miniatúrne zásobníkové ohrievače, ktoré ľahko schováte pod umývadlo. Pre väčšiu domácnosť však nebude dostatočný.
TIP: Dajte si pozor umiestnenie plynového kotla v domácnosti podlieha reguláciám, ktoré je nutné dodržať.
Natália Várošová, obsahový a SEO špecialista
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.