Tipy, ako začať investovať do akcií, nielen pre začiatočníkov

7. septembra 2022 Podnikanie , zaujímavosti 954 Views
Tipy, ako začať investovať do akcií, nielen pre začiatočníkov

Myslíte na budúcnosť a chcete zhodnotiť vaše peniaze? Možností, kam investovať vaše financie, je dnes neúrekom. Jedným zo spôsobov je aj obchodovanie s akciami. Ako také investovanie funguje a čo by ste o ňom mali vedieť?

Čo sú akcie?

Akcie sú cenné papiere, ktoré predstavujú vaše vlastníctvo v nejakej spoločnosti. Kúpou akcií sa stávate vlastníkom cenného papiera a podieľate sa tak na zisku, ale aj strate danej firmy. Preto to, ako sa firme darí, sa odrazí aj na vašej investícii.

Tak, ako napríklad pri nehnuteľnostiach alebo inom spôsobe investovania peňazí, hodnota akcií sa postupom času mení. V závislosti na ponuke, dopyte a výsledkoch spoločnosti ich cena klesá alebo rastie. Preto aj tu platí pravidlo: ak je ponuka vyššia ako dopyt, cena akcií klesá. Ak je dopyt vyšší ako ponuka, cena rastie.

Čo má vplyv na hodnotu akcií:

 • Nový produkt alebo služba spoločnosti
 • Rastúce alebo klesajúce tržby a zisk spoločnosti
 • Rozširovanie výroby
 • Expandovanie na nové trhy
 • Negatívny imidž spoločnosti

a dalšie

Typy akcií

Existujú dva základné typy akcií:

1. Kmeňové akcie

Ak ste majiteľom kmeňových akcií, získavate aj rôzne právomoci, máte podiel na ziskoch, ale aj stratách akciovej spoločnosti, ktorej cenné papiere ste si kúpili. Okrem toho máte možnosť podieľať sa na voľbe predstavenstva alebo uplatniť svoj hlas pri rozhodovaní o tom, či sa peniaze získané z obchodovania na burze budú ďalej investovať alebo sa vyplatia všetkým vlastníkom vo forme dividend.

2. Prioritné akcie

Prioritné akcie alebo tzv. preferenčné sú špecifické tým, že zisk sa vypláca vo vopred určenom čase a výške. Ak spoločnosť, do ktorej ste investovali, vyhlási bankrot, máte pri krachu spoločnosti právo na prednostné vrátenie vami vložených peňazí.

Mohlo by vás zaujímať’: Tipy, ako investovať peniaze pre začiatočníkov.

Ako funguje investovanie do akcií?

S akciami sa obchoduje na burze. Obchodovanie s nimi môže byť výnosné, no i riskantné. Hodnota akcií, teda to, koľko s nimi môžete získať, sa odvíja od aktuálnej situácie na trhu a to aj niekoľkokrát za deň. Preto sa väčšinou obchodovanie s akciami odporúča skôr skúseným investorom, ktorí si môžu dovoliť investovať väčšiu sumu peňazí.

Investovať do akcií spoločností môžete na celom svete a prostredníctvom online brokera aj z pohodlia domova s investorským účtom. Svoje investície je možné zveriť aj iným spoločnostiam, ktoré sa o ne budú starať za vás.

Pred investovaním

Predtým, ako začnete do akcií investovať, premyslite si niekoľko vecí:

 • Koľko peňazí ste ochotní investovať
 • Myslite aj na základné poplatky, ako je poplatok z investovanej sumy, poplatky za správu a za nákupy akcií
 • Rozhodnite sa, či si trúfate investovať sami alebo využijete služby brokera – obchodníka s cennými papiermi
 • Na investovanie je potrebné založenie si investorského účtu a vloženie počiatočnej sumy a sumy určenej na obchodovanie
 • Na záver počiatočnej fázy sa treba rozhodnúť, kam chcete investovať

Ako začať investovať do akcií?

Ako funguje investovanie do akcií?

1. Výber obchodníka / makléra

Ak chcete začať s investovaním do akcií, v prvom rade si musíte vybrať obchodníka s cennými papiermi. Môže to byť buď broker, banka alebo správcovská spoločnosť, ktorá sa týmto investíciám venuje.

2. Založenie účtu

Po tom, ako si vyberiete vhodného obchodníka, si uňho otvoríte investorský účet a naň prevediete určitú počiatočnú sumu a peniaze, ktoré chcete do akcií investovať.

3. Vhodná investícia a obchodovanie

Keď budete mať peniaze na účte, prichádza na rad rozhodovanie, do akých spoločností chcete investovať. Nákup, predaj a obchodovanie akcií na burze väčšinou prebieha cez obchodnú platformu daného brokera, banky alebo správcovskej spoločnosti. Na väčšine platforiem je to veľmi jednoduché a môžete začať s akciami, ktoré už poznáte ako napríklad Tesla, Apple alebo Red Bull.

Toto je iba zjednodušený popis, ako investovanie do akcií funguje. Investovanie je oveľa zložitejšie a komplexnejšie, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Tu je návod ako investovať do akcií.

Výhody investovania do akcií

Ak premýšľate nad tým, do čoho sa oplatí investovať, akcie môžu byť vhodnou voľbou ako výhodne rozšíriť vaše investičné portfólio a zabezpečiť si tak výnosy a pasívny príjem. Tu je niekoľko výhod, ktoré investovanie do akcií ponúka:

Vysoký nárast hodnoty

Jedným z hlavných dôvodov, prečo sa niekto rozhodne pre investovanie do akcií, je, že akcie v porovnaní s inými investičnými nástrojmi dosahujú dlhodobo najvyšší nárast. Niekedy môže byť výnos aj o polovicu vyšší ako býva napríklad pri dlhopisoch.

V praxi to znamená, že za rovnaký čas teda môžete zarobiť oveľa vyššiu sumu. No pozor, za vyššími výnosmi sa skrýva aj väčšie riziko.

Diverzifikovanie portfólia

Úlohou investora je vedieť si vhodne diverzifikovať svoje portfólio. Obchodovanie s cennými papiermi teda nemusí byť vaším jediným spôsobom, ako zhodnotiť peniaze. Neodporúča sa mať všetky peniaze uložené iba v jednom type investícií, ale rozmiestniť ich medzi viacero zdrojov. Tak môžete znížiť riziko z prípadnej straty.

Ochrana pred infláciou

Akcie predstavujú jeden zo spôsobov, ako zhodnotiť svoje peniaze a ochrániť ich pred infláciou. Ukladaním peňazí do banky ešte nikto nezbohatol. Ak ich investujete, môžu vám priniesť ďalší zisk a zaistiť finančnú stabilitu v budúcnosti, čo môže byť vhodnou formou dlhodobého sporenia.

Tipy na ďalšie investičné stratégie

Investovanie do akcií nie je jediná možnosť, ako zhodnotiť vaše peniaze. Vyskúšať môžete aj:

 • Podielové fondy
 • Investovanie do nehnuteľností
 • ETF fondy
 • Investovanie do zlata a rôznych komodít
 • Investovanie do dlhopisov

Inšpirácia: Plánujete investovať peniaze do vlastného podnikania? V tom prípade sa inšpirujte knihami pre podnikateľov.

Ak s investovaním práve začínate, určite vám odporúčame kontaktovať a poradiť sa s odborníkom, ktorý má prehľad o rôznych investičných nástrojoch, výhodách, ale aj rizikách.

 

 

Dominika Blchová, SEO, Optimalizácia webu pre vyhľadávače

 

Obrazok: unsplash.com/

Obrazok: pexels.com/

 

About author

Related articles