To, že plast je veľmi odolný materiál, z ktorého je dnes zhotovené snáď všetko, asi viete. Narážame naň všade a je takmer nemožné si predstaviť, že by sme ešte bez vecí z plastov dokázali existovať. Počnúc dojčenskými plastovými fľašami až po štandardné plastové vedrá či všadeprítomné plastové obaly, plasty jednoducho vládnu dnešnému svetu. A keďže nie je plast ako plast, respektíve niektoré druhy plastov sú škodlivejšie ako iné, bolo by dobré vedieť niekoľko dôležitých faktov o plastoch. Čo Vy na to?
Plastové fľaše či vedrá na vodu sú všade
Obzvlášť obľúbené je balenie vody do plastových fliaš. Je to predsa také pohodlné, mať vodu stále po ruke a napiť sa vždy, keď na nás príde smäd. A ak voda náhodou dôjde, nič to, dokúpime si novú fľašu – ako inak plastovú. Praktickejšie, ako riešiť, kde je najbližší kanister na vodu, studňa či vodovodný kohútik, však? Zrejme áno, lenže to všetko plastové okolo nás, aj balenie vody do plastov, má aj dôsledky. Na prírodu ekológiu, na nás samotných.
Odolné plasty a ich dopad na náš život
Asi najviac zaváži informácia, že plastu trvá približne 700 rokov, kým sa celkom rozloží. Nehovoriac o cenách vody balenej a vody z vodovodu. Pre porovnanie, 1 liter balenej vody stojí približne 1000-krát viac ako 1 liter vody z vodovodu. Ak by Vás nepresvedčilo ani toto, možno sa zarazíte pri ďalšej informácii o plastových fľašiach. Balená voda poškodzuje naše zdravie toxickými látkami, ktoré sa vypúšťajú z plastovej fľaše (známe kontroverzné BPA) do vody. Najmä v prípade nešetrného zaobchádzania s fľašou, po jej prehriatí či v dôsledku nevhodného skladovania nám plast vlastne škodí. Takže, ak to zhrnieme, zdá sa, že plastové fľaše až také nevyhnutné pre náš život nie sú.
Prepravky z plastu verzus iné materiály
Kým vodu si vieme nabrať aj inde, než len do plastovej fľaše, praktické plastové prepravky na ovocie už len tak ľahko nenahradíme. Sú doslova nevyhnutnosťou, ak chceme ovocie či zeleninu skladovať podľa predpisov s dôrazom na zachovanie čerstvosti. Kvalitné prepravky jednoducho musia byť. K dispozícii sú síce aj drevené varianty prepraviek, tie však majú zvyčajne nižšiu nosnosť, a tak sa v nich skladuje a prenáša predovšetkým ľahšie ovocie, zelenina či iné produkty.
Na rozdiel od plastových fliaš ale s prepravkami nie sme v dennodennom priamom kontakte, takže z tohto pohľadu by nám škodiť až tak nemali.
Musíte byť prihlásený, aby ste mohli zverejniť komentár.